Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1

  • 338 Odpowiedzi
  • 18731 Wyświetleń
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #300 dnia: Luty 24, 2022, 13:02:08 »
restart jest tam od wersji 2.0. Może być pomocny, ale faktycznie warunkiem zadziałania jest to aby kontroler nie wisiał więcw krytycznej sytuacji może nie pomóc.
Czyli zostawiam gniazdko sterowane po Zigbee, żeby nie stracić panowania nad ExtaLife  ;D
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2022, 14:04:01 wysłana przez Fantomas »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #301 dnia: Luty 25, 2022, 17:53:50 »
Macie namiary na ten skrypty? Gdzieś na github może? Kiedyś może uda mi się to dodać do integracji. To "tylko" wywołanie kolejnej komendy dla konkretnych urządzeń. Problemem jest tylko jak to sensownie zrobić, bo biblioteka do komunikacji jest tak zrobiona, że nie ma logiki, która rozróżnia co to za urządzenia i czy trzeba coś jeszcze doczytać, ale może kiedyś coś mi się uda tam zmienić. Będzie łatwiej jak będzie gdzieś działający gotowiec

Wrzucam moje rozwiązanie tutaj dla potomności - implementacja pobierania danych o głowicach (z doświadczenia widzę, że komunikuje się tylko z kontrolerem, nie wymusza żadnej komunikacji radiowej):


Dzięki, na pewno się przyda. Myślę, że chyba po prostu w bibliotece komunikacyjnej dodam trochę logiki doczytywania dodatkowych informacji dla pewnych typów urządzeń + trochę nowego kodu do odczytywania tego w HA i to załatwi sprawę. Fajnie to sobie wymyśliłeś z command line sensor.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #302 dnia: Maj 11, 2022, 10:20:09 »
Gdyby ktoś potrzebował w integracji obsługę SLN-22 to fix jest TUTAJ  ;)

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #303 dnia: Czerwiec 17, 2022, 08:28:51 »
Witam. Mam problem z konfiguracją. Udało mi się zainstalować tak jak było podane w instrukcji ale nie jestem w stanie zalogować się do swojego kontrolera.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #304 dnia: Czerwiec 17, 2022, 11:05:37 »
Witam. Mam problem z konfiguracją. Udało mi się zainstalować tak jak było podane w instrukcji ale nie jestem w stanie zalogować się do swojego kontrolera.

Pytanie 1: wg jakiej instrukcji robiłeś? Podaj link

Pytanie 2: podaj logi z HA - bez tego nie da się powiedzieć co może być nie tak

Sugestia: wyłącz powiadomienia push w kontrolerze EFC-01 i wyłącz Exta Life cloud i spróbuj ponownie podłączyć do HA. Być może kontroler ma zajęte wszystkie dostępne połączenia i HA nie może się do niego już podłączyć z tego powodu
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline tool

  • *
  • 14
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #305 dnia: Czerwiec 24, 2022, 11:52:15 »
Cześć, mam sobie automatyzację, która sprawdza stan kluczowych elementów systemu czy odpowiadają, jak zdarzy się, że nie to resetuję kontroler poprzez usługę extalife.restart. Wszystko działało aż do momentu zaktualizowania HA do wersji 2022.6.0 gdzie próba restartu kończy się takim komunikatem:

Error executing script. Unexpected error for call_service at pos 2: Detected code that uses deprecated `async_get_registry` to access entity registry, use async_get instead. Please report this issue

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #306 dnia: Sierpień 15, 2022, 16:52:44 »
Witam,
Mam pytanie odnośnie licznika MEM-21 - w integracji jest jego obsługa, ale tylko całkowite wskazanie zużycia energii dostępne jest jako sensor, a poszczególne wartości napięć, prądów, mocy, itp. dostępne są jedynie jako atrybuty. Do czasu wersji HA 2022.3 nie było to problemem, bo można było atrybuty "wyciągnąć" do postaci osobnych encji, jednak aktualizacja 2022.4 całkowicie usunęła obsługę atrybutów dla urządzeń z klasy 'energy'. Poniżej cytat z sekcji "Breaking Changes" dla wersji 2022.4 HA:
Cytuj
Switches - Energy attributes
In the August 2021 release, we deprecated all energy-related attributes from switches. The attributes are: current_power_w and today_energy_kwh. Those attributes should have been separate power and energy sensors instead.
All integrations affected were notified on July 22, 2021, of requiring a change.
As of this release, the attributes have been removed from the switch core entity platform, meaning the current_power_w and today_energy_kwh attributes are no longer available..."
https://www.home-assistant.io/blog/2022/04/06/release-20224/#breaking-changes

Co, w jaki sposób, w jakich plikach należałoby dodać w integracji, by odczyty z MEM-21 były dostępne jako osobne sensory / encje?
Poniżej lista wszystkich atrybutów zgłaszanych w integracji dla MEM-21:
total_energy
phase_1_voltage
phase_1_current
phase_1_active_power
phase_1_reactive_power
phase_1_apparent_power
phase_1_power_factor
phase_1_frequency
phase_1_phase_shift
phase_1_phase_energy
phase_1_active_energy_solar
phase_1_reactive_energy_solar
phase_1_apparent_energy
phase_2_voltage
phase_2_current
phase_2_active_power
phase_2_reactive_power
phase_2_apparent_power
phase_2_power_factor
phase_2_frequency
phase_2_phase_shift
phase_2_phase_energy
phase_2_active_energy_solar
phase_2_reactive_energy_solar
phase_2_apparent_energy
phase_3_voltage
phase_3_current
phase_3_active_power
phase_3_reactive_power
phase_3_apparent_power
phase_3_power_factor
phase_3_frequency
phase_3_phase_shift
phase_3_phase_energy
phase_3_active_energy_solar
phase_3_reactive_energy_solar
phase_3_apparent_energy

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #307 dnia: Sierpień 29, 2022, 11:55:13 »
Witam,
Mam pytanie odnośnie licznika MEM-21 - w integracji jest jego obsługa, ale tylko całkowite wskazanie zużycia energii dostępne jest jako sensor, a poszczególne wartości napięć, prądów, mocy, itp. dostępne są jedynie jako atrybuty. Do czasu wersji HA 2022.3 nie było to problemem, bo można było atrybuty "wyciągnąć" do postaci osobnych encji, jednak aktualizacja 2022.4 całkowicie usunęła obsługę atrybutów dla urządzeń z klasy 'energy'. Poniżej cytat z sekcji "Breaking Changes" dla wersji 2022.4 HA:
Cytuj
Switches - Energy attributes
In the August 2021 release, we deprecated all energy-related attributes from switches. The attributes are: current_power_w and today_energy_kwh. Those attributes should have been separate power and energy sensors instead.
All integrations affected were notified on July 22, 2021, of requiring a change.
As of this release, the attributes have been removed from the switch core entity platform, meaning the current_power_w and today_energy_kwh attributes are no longer available..."
https://www.home-assistant.io/blog/2022/04/06/release-20224/#breaking-changes

Co, w jaki sposób, w jakich plikach należałoby dodać w integracji, by odczyty z MEM-21 były dostępne jako osobne sensory / encje?
Poniżej lista wszystkich atrybutów zgłaszanych w integracji dla MEM-21:
total_energy
phase_1_voltage
phase_1_current
phase_1_active_power
phase_1_reactive_power
phase_1_apparent_power
phase_1_power_factor
phase_1_frequency
phase_1_phase_shift
phase_1_phase_energy
phase_1_active_energy_solar
phase_1_reactive_energy_solar
phase_1_apparent_energy
phase_2_voltage
phase_2_current
phase_2_active_power
phase_2_reactive_power
phase_2_apparent_power
phase_2_power_factor
phase_2_frequency
phase_2_phase_shift
phase_2_phase_energy
phase_2_active_energy_solar
phase_2_reactive_energy_solar
phase_2_apparent_energy
phase_3_voltage
phase_3_current
phase_3_active_power
phase_3_reactive_power
phase_3_apparent_power
phase_3_power_factor
phase_3_frequency
phase_3_phase_shift
phase_3_phase_energy
phase_3_active_energy_solar
phase_3_reactive_energy_solar
phase_3_apparent_energy

Cześć,
Nie byłem nawet świadomy tej zmiany w HA. Niestety jest to gruba zmiana. Do tej pory założenie było takie, że mamy mapowanie 1:1 między kanałem Exta Life a encją w HA. Wiele atrybutów Exta Life udostępniałem jako atrybuty encji, ponieważ do tej pory nie było żadnego problemu, aby w HA z atrybutu zrobić sobie sensor za pomocą integracji template sensor. Skoro teraz HA sam blokuje eksponowanie atrybutów to mamy problem. Niestety nie jest to trywialna zmiana, bo trzebaby przebudować integrację tak, aby z mapowania 1:1 zrobiło się mapowanie 1:n. Powstaje problem klucza do odczytu danych między encją a kanałem. Do tej pory numer kanału był przypisany do encji, teraz numer kanału byłby dzielony między kilkoma encjami. Zaczyna się robić jazda. Muszę pomyśleć jak to sprytnie zrobić. Szkoda, że tak to developerzy HA zrobili. Moim zdaniem to zły kierunek, bo pozbawia ludzi możliwości odczytu atrybutów i robienia sobie z nich w razie potrzeby sensorów.

Jak wpadnę na jakiś pomysł to dam znać. Niestety może to trochę potrwać :( - mówię szczerze jak jest.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #308 dnia: Sierpień 30, 2022, 22:51:47 »
Cześć,
Nie byłem nawet świadomy tej zmiany w HA. Niestety jest to gruba zmiana. Do tej pory założenie było takie, że mamy mapowanie 1:1 między kanałem Exta Life a encją w HA. Wiele atrybutów Exta Life udostępniałem jako atrybuty encji, ponieważ do tej pory nie było żadnego problemu, aby w HA z atrybutu zrobić sobie sensor za pomocą integracji template sensor. Skoro teraz HA sam blokuje eksponowanie atrybutów to mamy problem. Niestety nie jest to trywialna zmiana, bo trzebaby przebudować integrację tak, aby z mapowania 1:1 zrobiło się mapowanie 1:n. Powstaje problem klucza do odczytu danych między encją a kanałem. Do tej pory numer kanału był przypisany do encji, teraz numer kanału byłby dzielony między kilkoma encjami. Zaczyna się robić jazda. Muszę pomyśleć jak to sprytnie zrobić. Szkoda, że tak to developerzy HA zrobili. Moim zdaniem to zły kierunek, bo pozbawia ludzi możliwości odczytu atrybutów i robienia sobie z nich w razie potrzeby sensorów.

Jak wpadnę na jakiś pomysł to dam znać. Niestety może to trochę potrwać :( - mówię szczerze jak jest.

Ok, dzięki za wyjaśnienia. Jeżeli tak to wygląda od strony technicznej, to faktycznie może nie być to proste, ale mam nadzieję, że prędzej (na co liczę ;)) czy później znajdzie się rozwiązanie.
A obecnie jestem zmuszony cały czas pozostać na wersji 2022.3.8, bo możliwość monitorowania napięć w sieci jest dla mnie istotna w kontekście działania (a raczej niedziałania :-\) fotowoltaiki - problem zbyt wysokiego napięcia w sieci i wyłączania się falownika (na szczęście po złożeniu w energetyce wniosku o pomiary, energetyka obniżyła napięcie w sieci o ok. 10V i od prawie miesiąca nie przekracza już ono parametrów granicznych  :)).

To jeszcze może przy okazji wspomnę, że od już dość długiego czasu HA zgłasza u mnie takie ostrzeżenie dotyczące odczytów z multisensora RCM-21 (na razie wszystko działa, ale kto wie czy w którejś wersji deweloperzy HA znowu coś zmodyfikują, ze przestanie to działać):
Cytuj
Logger: homeassistant.helpers.entity
Source: helpers/entity.py:601
First occurred: 22:13:51 (33 occurrences)
Last logged: 22:13:59

Entity sensor.temperatura (<class 'custom_components.extalife.sensor.ExtaLifeSensor'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity sensor.wilgotnosc (<class 'custom_components.extalife.sensor.ExtaLifeSensor'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity sensor.cisnienie (<class 'custom_components.extalife.sensor.ExtaLifeSensor'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity sensor.natezenie_osw (<class 'custom_components.extalife.sensor.ExtaLifeSensor'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity sensor.mem_21_2294558 (<class 'custom_components.extalife.sensor.ExtaLifeSensor'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Aha, no i w tym ostrzeżeniu jest również wspomniany przeze mnie wcześniej licznik energii MEM-21, bo ostrzeżenie to dotyczy właśnie atrybutów, do których jak widać HA zmienia podejście.

*

Offline gs

  • **
  • 31
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #309 dnia: Wrzesień 02, 2022, 22:55:17 »
Witam
Pytanie : Czy po ostatniej aktualizacji HA tylko ja straciłem wszystkie encje związane z oświetleniem?? Idzie coś na to poradzić??? A było już tak dobrze.

*

Offline gs

  • **
  • 31
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #310 dnia: Wrzesień 02, 2022, 22:58:17 »
Unable to prepare setup for platform extalife.light: Platform not found (cannot import name 'SUPPORT_WHITE_VALUE' from 'homeassistant.components.light' (/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/light/__init__.py)).

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #311 dnia: Wrzesień 03, 2022, 08:20:46 »
TUTAJ zrobiłem "obejście" dla tego błędu.

*

Offline gs

  • **
  • 31
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #312 dnia: Wrzesień 04, 2022, 16:30:14 »
Co robię źle. Pobrałem paczkę z plikami wrzuciłem do custom_components  uruchomiłem HA od nowa.
I to nić nie zmieniło.

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #313 dnia: Wrzesień 04, 2022, 19:57:08 »
Nadal ten sam błąd?

*

Offline gs

  • **
  • 31
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #314 dnia: Wrzesień 04, 2022, 20:50:16 »
tak