EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE

  • 43 Odpowiedzi
  • 19835 Wyświetleń
EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« dnia: Listopad 15, 2017, 09:30:52 »
Witam mam efc-01 + kilka odbiorników i czujników wszystko ładnie śmiga po sieci, chcę to teraz uruchomić z dostępem zdalnym  router B315 PLUS LTE
Jakie muszę wykupić adresy statyczne czy dynamicze ?
Czy też można to jakimś innym sposobem uruchomić ?

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 15, 2017, 10:05:18 »
Witaj na forum!
Sam nie mogę akurat używać DDNS ponieważ nie mam możliwości przekierowania portów u mojego dostawcy (wyczerpałem limit), ale loguję się do EFC-01 przez VPN. VPN to właśnie kolejna możliwość, ale wtedy musisz "odpalić" go sobie na swoim ruterze. Odpada ci wtedy kwestia przekierowania portów i zawsze masz wtedy jeden adres IP w aplikacji (adres z sieci lokalnej), ale i tak będziesz potrzebował usługi typu DDNS choćby po to, aby zalogować się do VPN na ruterze.

Co do twojego problemu. Używałem kiedyś DynDNS w innych celach i jest to na prawdę proste. Niezależnie od tego którą usługę wybierzesz (jest ich w sieci sporo) - zasada jest jedna: tworzysz konto w danej usłudze (np noip.com), podpinasz je pod swój ruter, konfigurujesz na ruterze przekierowanie portów i już możesz odwoływać się do swojego urządzenia poprzez nazwę DNS. Tutaj wystarczy, że w aplkacji podasz dane DynDNS - nazwe twojego konta w domenie oraz numer portu (publiczny numer portu jeśli jest inny niż 20400, na którym "słucha" EFC-01). Instrukcja jak skonfigurować w aplikacji: http://extalife.pl/wp-content/uploads/2016/10/Kontroler-exta-life-instrukcja-u%C5%BCytkowania-i-konfiguracji-v1.8-26_10_2017-2.pdf strona 8.

Aby wybrać która usługa ci pasuje - zobacz najlepiej dokumentację swojego rutera od Plusa. Wygląda, że B315 wspiera noip.com (jest darmowa do 3 urządzeń per konto). Polecam więc filmik instruktażowy: https://youtu.be/_w-Mc2NLZD8?t=9m19s

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli z tymi statycznymi i dynamicznymi adresami. Twój publiczny adres IP jest dynamiczny - i dlatego właśnie potrzebujesz usługi DDNS. Wg mnie niczego nie musisz kupować - wystarczy, że założysz sobei darmowe konto na noip.com czy dyndns.org.

Zapraszam gorąco do dyskusji o Exta Life na forum. Jest sporo tematów, a chętnie zobaczymy też coś nowego od ciebie :)

Pozdro
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2017, 10:33:13 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2017, 18:37:53 »
Z wykupieniem adresów chodziło mi o http://www.plus.pl/dla-firm/uslugi/publiczny-adres-ip
Rozumiem że wykupienie statycznego także rozwiąże mój problem?
Jeśli chodzi o no ip "Darmowe konto wymaga, aby potwierdzić swoją nazwę hosta co 30 dni"

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2017, 20:02:01 »
Hej,
Jeśli tylko usługa ta jest dostępna dla twojego abonamentu oraz rodzaj połączenia (LTE) to jasne - będzie jeszcze prościej. Natomiast jedna rzecz pozostaje - skonfigurowanie przekierowania portów. Twój publiczny IP będzie mógł nasłuchiwać na portach o numerach 1-65535. Ruter musi wiedzieć na jakie urządzenie (na jakie IP) w twojej sieci domowej ma kierować ruch z portu publicznego na "prywatny" na danym adresie IP. Pamiętaj też, że EFC-01 musi mieć statyczny adres IP przydzielony przez twój ruter tzn aby się nie zmieniał np z ponownym uruchomieniem rutera. W innym przypadku przekierowanie portów nie będzie działać. Możesz sobie dla uproszczenia zrobić port publiczny taki sam jak port EFC-01 czyli 20400.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 16, 2017, 06:21:40 »
Witam.
Jak już uporam się ze słabym zasięgiem i złożę zamówienie o stały adres będę prosił o pomoc w ustawieniu rutera.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 16, 2017, 08:40:14 »
Hej,
Pytaj śmiało. Spróbujemy pomóc. Nie powinno być z tym problemu.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 17, 2017, 12:29:50 »
Cytuj
Pamiętaj też, że EFC-01 musi mieć statyczny adres IP przydzielony przez twój ruter tzn aby się nie zmieniał np z ponownym uruchomieniem rutera.
Nie musi tworzyć rezerwacji adresu na routerze (nie wszystkie routery posiadają taką funkcję). Stały adres kontrolera należy ustawić w aplikacji Ustawienia > ustawienia sieciowe > odznaczyć DHCP i wpisać poprawne parametry sieci.
Potem podczas logowania trzeba ustawić wybrany adres IP po wejściu w zaawansowane

« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2017, 12:37:10 wysłana przez Zorro_ »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 17, 2017, 13:29:51 »
Cytuj
Pamiętaj też, że EFC-01 musi mieć statyczny adres IP przydzielony przez twój ruter tzn aby się nie zmieniał np z ponownym uruchomieniem rutera.
Nie musi tworzyć rezerwacji adresu na routerze (nie wszystkie routery posiadają taką funkcję). Stały adres kontrolera należy ustawić w aplikacji Ustawienia > ustawienia sieciowe > odznaczyć DHCP i wpisać poprawne parametry sieci.
Potem podczas logowania trzeba ustawić wybrany adres IP po wejściu w zaawansowane
Racja, nie wszystkie rutery dają taką możliwość. Dzięki za spostrzeżenie
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 18, 2017, 11:49:27 »
Witam ponownie, jednak poproszę o pomoc z ustawieniem anten.
Moja lokalizacja 52°51'08.4"N 17°07'04.5"E wysokość anten na tą chwile około 8m ustawione -45 i +45 stopni, zamieniałem wej. 1 na 2 gorszy zasięg
Ustawione mam teraz w strone toniszewa chwilowo (przed dokręceniem masztu) na speedtest.net miałem około 10mega teraz max 1,5
Router b315 siec mam ustawioną na LTE
Anteny http://allegro.pl/2x-antena-lte-advanced-4g-3g-atk502-dual-sma-10-m-i6993529857.html#thumb/3
ustawiając w stronę rogoźna lepsze parametry słabsze osiągi
na ta chwile rsrq -11 rsrp-92 rssi -67 sinr 3
Nie testowałem jeszcze odległości miedzy antenami, ma znaczenie?
Wktórą stronę waszym zdaniem ustawiać?
W tygodniu myśle że o około 1 metr jeszcze wzniosę anteny.
Ustawione zostawić na LTE czy automat, choć na tą chwile lepiej jest na LTE niż automacie.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 18, 2017, 12:24:58 »
Witaj,
Nie mam co prawda doświadczenia z antenami LTE, tylko z antenami do GSM i UMTS, ale temu drugiemu dość blisko do LTE jeśli chodzi o podstawy działania.
Ja polecam ci najpierw rozeznać się gdzie jest najbliższy Tobie nadajnik. Najlepiej gdybyś miał z nim widoczność optyczną - tzn aby nic ci (a w zasadzie antenie) go nie przesłaniało.
Polecam ci w tym celu dwa narzędzia:
  • apliakcję Netmonitor dzięki której będziesz widział na swojej komórce będąc na dachu moce sygnałów z pobliskich nadajników. Pod warunkiem, że też masz komórkę w PLUS (a jeśli nie to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś włożył SIM Plus LTE do swojego telefonu i sprawdził jaki nadajnik twój telefon widzi na dachu najlepiej).
  • stronę www.btsearch.pl z mapą - link dzięki której możesz sprawdzić gdzie geograficznie rozlokowane są nadajniki LTE Plusa. Ze strony btsearch możesz pobrać bazę i zaimportować ją do aplikacji - wtedy masz już w telefonie dokładne położenie swojego nadajnika wraz z opisem na wbudowenej mapce
Wtedy pozostaje ci tylko nakierowanie anteny na nadajnik najbliżej ciebie, albo taki, który nie jest najbliżej, ale jest nieprzysłonięty przez inne obiekty.

Tak ja bym do tego podszedł.

Co do odległości anten - może to mieć znaczenie. W mojej instalacji wzmacniacza UMTS była informacja, aby antena była w odległości minimum 1 metr od jakiejkolwiek innej, ale ja mam tylko jedną. Najlepiej zadzwoń do tego sprzedawcy i zapytaj jak masz to ustawić.  Pobaw się także w ustawienie polaryzacji anteny - to może mieć na prawdę duże znaczenie. Przykładowo w przypadku instalacji anten satelitarnych wręcz ogromne.

Powodzenia
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2017, 12:27:00 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 18, 2017, 12:46:05 »
Jeśli potrzebujesz porad do instalacji radiowych typu LTE, podłączanie kabli, ustawianie anten to polecam ci raczej forum elektroda.pl. Tam na pewno będzie sporo ludzi którzy są w temacie i szybko odpowiadają
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 01, 2018, 12:43:35 »
Zamel uruchomił swoją stronę z DynDNS więc polecę Ci zadzwonić do nich i się dowiedzieć, bo jeszcze nie miałem okazji tego konfigurować. A jeśli z Plusa chcesz wykupić statyczny czy dynamiczny adres IP to oprócz wykupienia musisz im powiedzieć żeby go aktywowali.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 02, 2018, 20:42:57 »
Zamel uruchomił swoją stronę z DynDNS więc polecę Ci zadzwonić do nich i się dowiedzieć, bo jeszcze nie miałem okazji tego konfigurować. A jeśli z Plusa chcesz wykupić statyczny czy dynamiczny adres IP to oprócz wykupienia musisz im powiedzieć żeby go aktywowali.
Jeśli masz więcej info o tym - jakiś link na przykłąd - to zamieść proszę na forum - będzie innym w przyszłości łątwiej. Dzięki
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 02, 2018, 20:46:01 »
Nie mam żadnego linka. Łukasz R :P z Zamela osobiście mi pokazywał że to działa i 2 razy mi się tym już chwalił ale o szczegóły jeszcze nie pytałem. W sumie to zapytałem dzisiaj ale jeszcze odpowiedzi nie dostałem.

Odp: EFC-01 zdalne sterowanie na PLUS LTE
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 11, 2018, 23:39:17 »
Nie mam żadnego linka. Łukasz R :P z Zamela osobiście mi pokazywał że to działa i 2 razy mi się tym już chwalił ale o szczegóły jeszcze nie pytałem. W sumie to zapytałem dzisiaj ale jeszcze odpowiedzi nie dostałem.

No czekamy z niecierpliwością. Może w końcu uda się sterować E.L. zdalnie jak zapewniali.