Podłączenie sterownika do klawisza krzyżowego

  • 5 Odpowiedzi
  • 11620 Wyświetleń
Podłączenie sterownika do klawisza krzyżowego
« dnia: Styczeń 19, 2018, 18:36:43 »
Witam wszystkich.
Pytanie jak w temacie - czy można podłączyć sterownik ROP-21 lub ROP-22 do przełącznika krzyżowego.

Jestem domorosłym "elektrykiem", więc nie wiem czy jest taka możliwość.
Póki co podłączyłem już sterowniki żaluzji i działa to świetnie.

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam

Odp: Podłączenie sterownika do klawisza krzyżowego
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2018, 22:07:56 »
Da się. Później napiszę jak, koło poniedziałku bo teraz przez weekend nie będę miał czasu)chyba że mnie ktoś uprzedzi). Ja podłączyłem na schodowych więc i przy krzyżowych nie będzie problemu.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Podłączenie sterownika do klawisza krzyżowego
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2018, 13:31:14 »
Witam wszystkich.
Pytanie jak w temacie - czy można podłączyć sterownik ROP-21 lub ROP-22 do przełącznika krzyżowego.

Jestem domorosłym "elektrykiem", więc nie wiem czy jest taka możliwość.
Póki co podłączyłem już sterowniki żaluzji i działa to świetnie.

Witaj na forum!
Rozumiem, że chodzi ci o podłączenie krzyżowego do wejść sterowania ROP-21/22? Jeśli tak, to nie powinno być żadnego problemu - schemat moim zdaniem zostaje identyczny jak przy podłączaniu do układu krzyżowego żarówki, tylko żarówkę zastępujesz wejściem sterującym ROP-21/22. Schemat np taki: https://www.ospel.pl/sites/all/pliki/import/image/schematy/lacznik_krzyzowy_wspolpraca.jpg

Zostaje tylko jeden problem - ROP-21/22 na dzień dzisiejszy można sterować tylko z łączników monostabilnych - czyli tzw. "dzwonkowych". Przy zwykłym krzyżowym masz łącznik bistabilny. Będzie działało, ale zmiana stanu ROP-21/22 będzie wykonywana tylko przy dwukrotnej zmianie stanu krzyżowego - tzn przełączeniu 0->1 a następnie 1->0 i 0->1 z któregokolwiek łącznika w układzie krzyżowym. Chodzi o to, że zmiana stanu odbywa się wyłącznie wtedy gdy na wejściu następuje zmiana stanu 0>1. Czyli włączenie i wyłączenie ROP-21/22 nastąpi w tym układzie dopiero po 3 (lub 4 przy ustawianiu układu na "0") wciśnięciach klawiszy zamiast dwóch.

Zamel ma w planach (których mam nadzieję spełnienia się wreszcie doczekamy) wprowadzenie zmiany konfiguracji modułów z poziomu aplikacji i będzie można przestawić np. ROP-21/22 na pracę z łącznikami "klasycznymi", bistabilnymi.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2018, 18:37:26 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Podłączenie sterownika do klawisza krzyżowego
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2018, 20:49:59 »
Kiepsko...  ???
Jeśli dobrze rozumiem, to z aplikacji będzie działało, ale przy "klikaniu" przełącznikiem będę musiał przełączyć aż 3 razy?

Kupię tak czy siak te sterowniki bo przydadzą mi się w innym miejscu, ale chciałem zrobić już po całości.

Odp: Podłączenie sterownika do klawisza krzyżowego
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2018, 21:49:48 »
No tak, najgorszy wypadek to 3 kliknięcia żeby zgasić lub oświecić. Najlepszy to 2 :P Mnie Zamel zaoferował wysłanie ROPa ze zmienioną już tą funkcją. Ale to trzeba dzwonić do Zamela i się dowiedzieć czy jest taka możliwość czy to tylko dla mnie wyjątek chcieli zrobić.

Odp: Podłączenie sterownika do klawisza krzyżowego
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 23, 2018, 17:41:09 »
No i do sterowania tym krzyżowym to wystarczy Ci tylko 1 sterownik