Problemy z włączaniem / wyłączaniem

  • 7 Odpowiedzi
  • 11946 Wyświetleń
Problemy z włączaniem / wyłączaniem
« dnia: Lutego 08, 2018, 08:41:33 »
Witam
Czy doświadczyliście problemów z włączaniem i wyłączaniem ściemniacza za pomocą przycisku podłączanego bezpośrednio do wejścia ściemniacza?
U mnie to działa tak że raz na 5-10 włączeń/wyłączeń odbiornik nie zadziała i np. wchodzimy do pokoju -> wciskamy porzycisk -> nic się nie dzieje -> jeszcze raz wciskamy przycisk -> oświetlenie się włącza. Identycznie jest z wyłączaniem .

Mam tak na 2 różnych instalacjach. Przy sterowaniu z pilota wszystko działa idealnie, ale z przycisków mechanicznych jest po prostu masakra.
Do tego jeszcze te sterowanie zerem, wszystkie inne moduły sterowane przez podanie fazy, a ten przez podanie zera.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Problemy z włączaniem / wyłączaniem
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 08, 2018, 09:32:36 »
Witaj na forum!
U mnie akurat wszystkie ściemniacze sterowane są radiowo, więc na temat problemu ze sterowaniem z fizycznego łącznika się nie wypowiem. Jednakże ja stawiałbym, że problemy ze sterowaniem dotyczyć będą tylko sterowania radiem przy problemach z transmisją, co się zdarza od czasu do czasu.
Ja sterowałem jednym ściemniaczem z łącznika tylko prze krótki czas gdy robiłem testy Exta Life u siebie w domu i sprawdzałem jak to wszystko działa. Nie doświadczyłem wtedy żadnych problemów.

W twoim przypadku radziłbym ci sprawdzić jednak stan łącznika podpiętego do twojego ściemniacza. Może jest tam jakiś paproch lub kurz, które przeszkadzają w sterowaniu. U mnie tak miałem kiedyś przed Exta Life na jednym z łączników roletowych.

Ewentulnie sprawdź jeszcze łączenia kabli łącznika z RDP-21.

RDP-21 to moim zdaniem nieudany produkt sprawiający najwięcej problemów ze wszystkich modułów. Możliwe też, że coś z nim jest nie tak, więc reklamuj. Niedawno inny kolega na forum pisał, że jego ściemniacz nie pożył długo (kilka dni) i poszedł do reklamacji.

Wyzwalanie zerem - to fakt - Zamel poszedł w "taniość". Czytałem wiele opinii mówiących o tym, że konstrukcje leading-edge jak RDP-21 są po prostu tańsze. Mają jednak wady jak produkcję większej ilości zakłóceń. Dziwi więc wybór akurat takiego sposobu sterowania w elemencie, który może być podatny na zakłócenia elektromagnetyczne przy sterowaniu radiowym.. Dobrze by było, gdyby kiedyś wprowadzili do obrotu ściemniacze RDP-21 v2 i wykonali tam sterowanie trailing-edge.
Wydaje też mi się, że sterowanie leading-edge powoduje, że jest mało kompatybilnych LEDowych żarówek współpracujących z tymi ściemniaczami.
« Ostatnia zmiana: Lutego 08, 2018, 09:35:03 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Problemy z włączaniem / wyłączaniem
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 11, 2018, 10:03:18 »
U mnie w domu mam 8 sciemniaczy, a u klienta mam 9 sciemniaczy i jest na wszystkich tak samo. Przy zakupie tych sciemniaczy otrzymałem 5 uszkodzonych, tzn. 2 nie szło wogule przypisac, a w 3 nie działalo wejście fizyczne. Jeśli chodzi o sposób sciemniania to problemu nie ma, bo znalazłem żarówki Led pod gu10 które idealnie współpracują z tym sciemniaczem.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Problemy z włączaniem / wyłączaniem
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 11, 2018, 10:59:58 »
No to moim zdaniem nie powinno tak być, że co któryś raz ściemniacz nie zareaguje...zwłaszcza z przycisku fizycznego.

Poczekam jeszcze chyba trochę, aż zbierze się kilka kolejnych opinii lub problemów ze ściemniaczem i wyślę Zamelowi zebrane uwagi. Moim zdaniem powinni zupełnie przekonstruować ten moduł, zaprzestać jego produkcji w obecnej formie i wypuścić nową wersję v2, która będzie zauważone przez użytkowników problemy elimonować i wprowadzi sterowanie trailing-edge.

PS. Napisz proszę jakie żarówki LED GU10 dają się ściemniać, to dorzucę je do listy kompatybilnych na forum

Dzięki
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2018, 11:02:33 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Problemy z włączaniem / wyłączaniem
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 13, 2018, 13:49:48 »

PS. Napisz proszę jakie żarówki LED GU10 dają się ściemniać, to dorzucę je do listy kompatybilnych na forum

Dzięki

Ponawiam pytanie - takie informację są cenne ... :)

Odp: Problemy z włączaniem / wyłączaniem
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 13, 2018, 15:57:29 »
https://www.philips.pl/c-p/8718696582336/led-reflektor-przyciemniany

Bardzo fajnie działa funkcja Warm Glow - im słabiej świecą ledy tym bardziej ciepłe światło.
Żarówka wyłącza sekcje led podczas ściemniania. Są 3 sekcje z tego co pamiętam.
Koszt to około 17zł brutto za sztukę.


Pozdrawiam
Daniel
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2018, 15:59:51 wysłana przez oskimos »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Problemy z włączaniem / wyłączaniem
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 13, 2018, 16:15:05 »
Dzięki wielkie za info. Zaktualizowałem wpis: http://www.forumextalife.pl/index.php/topic,25.msg36.html#msg36
A w jakim zakresie da się ściemniać? Bo u mnie te LEDy w dość ograniczonym. Procentowo na ściemniaczu mniej więcej od 30 do 80%. Poniżej 30 świeci tak samo jak 30 i powyżej 80 świeci tak samo jak 80. To dość powszechne dla ściemnialnych LEDów i zależy zarówno od żarówki jak i ściemniacza, ale zastanawiam się jak się zachowuje Twoja?

Funkcja Warm Glow brzmi fajnie. Sam się zastanawiam czy nie wymienić halogenowej żarówki w lampie stojącej na LEDową właśnie z Warm Glow, ale wstrzymuje mnie potencjalny brak pełnego zakresu ściemniania. Przy zwykłej żarówce widać regulację w pełnym zakresie ściemniacza od 1 do 100%.
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2018, 16:18:11 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Problemy z włączaniem / wyłączaniem
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 14, 2018, 08:46:51 »
Przed chwilą sprawdziłem i reaguje w pełnym zakresie od 1% - 100%
gorzej jest to widoczne przy 90-100%, ale reakcja jest.