Propozycja zmiany w sofcie: konfigurowalna ilość scen / elementów w scenie

  • 2 Odpowiedzi
  • 10970 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Mam propozycję zmiany w oprogramowaniu kontrolera. Zmiana ma na celu lepsze dopasowanie do potrzeb użytkownika systemu oraz wprowadzenie tym samym większej elastyczności w systemie.

Otóż obecnie kontroler posiada ograniczenie dotyczące liczny scen oraz elementów w scenie. Jak podaje nasza Wiki w historii zmian oprogramowania wersja 0.9.4  wprowadziła liczby:
* 24 sceny
* 30 elementów każda

Problem:
Ilość scen może wydawać się wystarczająca, tym bardziej liczba elementów. Jednakże ja uważam, że liczba elementów w stosunku do liczy scen jest zbyt wysoka. Moim zdaniem liczba scen jest zdecydowanie ważniejsza niż liczba elementów w scenie. Chodzi o proporcję, która moim zdaniem powinna być inna na korzyść większej liczy scen.
Uważam, że liczba 30 elementów w scenie będzie wykorzystywana niezwykle rzadko. W zasadzie nie potrafię sobie wyobrazić innego zastosowania niż scena typu "włącz / wyłącz wszystkie odbiorniki w domu". Czyli 2 sceny na całą, nawet rozbudowaną i dużą instalację Exta Life.

W moim przypadku posiadam 14 odbiorników, czyli w sumie nie tak dużo. I dla tych 14 elementów osiągnąłem już prawie limit dostępnych scen. Może ciężko w to uwierzyć, ale jeśli rozbijemy to na składowe to robi się takie zestawienie:
* ok 10 scen do sterowania oświetleniem. Część z nich wykorzystywana do sterowania funkcjami czasowymi.
* 5 scen dla rolet
* 3 sceny mieszane - oświetlenie + rolety - manualnie
* 4 sceny do sterowania nawadnianiem - funkcje czasowe

Maksymalna liczba elementów w moich scenach: 11 (ok. 33% dostępnego maksimum)

Dodam, że nie wykorzystuję w ogóle funkcji logicznych (z oczywistych względów wynikających z ich ograniczeń i braku sprzętu). W innym przypadku kilka scen czasowych zostałoby zamienionych na logiczne, ale na pewno doszłoby kilka dodatkowych scen logicznych. Takie mam zamiary gdy pojawi się sprzęt i rozbudowane funkcje logiczne (miejmy nadzieję, że kiedyś doczekam...).

Widać więc, że dla jednego pomieszczenia i sterowania nawadnianiem dostępna liczba scen jest już bliska zeru. A dokładnie mogę dodać jedynie 2 sceny więcej :(

Przypuszczam, że gdybym zainstalować Exta Life w kolejnych pomieszczeniach to liczba scen wzrosłaby o ok 10. I pewnie chciałbym także scenę typu "wyłącz wszystko w domu". Byłaby to jednak tylko jedna scena na ok 30-40. Mało.

Powyższym próbowałem udowodnić, że prawdopodobnie w większości przypadków niezbędna proporcja liczby scen do liczby elementów jest daleka od optymalnej. Przynajmniej w moim przypadku.

Propozycja zmiany:
Aby bardziej dopasować możliwości kontrolera do konkretnej instalacji - proponuję dodać do jego oprogramowania konfigurowalność liczby scen do liczby elementów.
Aby nie komplikować zanadto sprawy - załóżmy, że będzie to funkcjonalność dostępna dla bardziej zaawansowanych użytkowników = brak konieczności obsługi w aplikacji = dużo mniejszy nakład pracy.
Widziałbym to albo jako osobny, nowy plik konfiguracyjny na karcie SD w folderze SETTINGS albo jako część istniejącego pliku settings.js.

Idealnie byłoby gdyby nie trzeba było "dobierać" się do karty SD manualnie, więc ułatwienie wprowadzenia tego pliku do kontrolera mogłoby polegać na mechanizmie kopiowania plików software'u. Czyli edytujemy sobie plik sami, kopiujemy go na PenDrive i podłączamy do EFC-01 po czym plik zostaje skopiowany na kartę SD i kontroler zaczyna używać konfiguracji.
Jeśli to zbyt skomplikowane, to myślę, że samo rozszerzenie pliku settings.js także wystarczy. Ja nie mam problemu aby odczytać i zmodyfikować sobie zawartość karty SD. W tym przypadku byłaby to czynność robiona pewnie 1 raz na całe "życie" kontrolera.

W obu przypadkach (brak nowego pliku lub brak sekcji w pliku settings.js = zastosowanie przez kontroler wartości domyślnych ustalonych przez firmę Zamel czyli obecne 24/30.


Jestem ciekawy jak u Was wygląda sprawa ilości scen i wpisanej do nich liczby odbiorników??
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Ja osobiście nie używam jeszcze takiej ilości scen (używam ich właściwie tylko do programów czasowych, z niewielką ilością zdarzeń), jednak Twoje rozważania uważam za słuszne i zasadne.
Ciekawi mnie czym kierował się Zamel i jaki był powód zmiany ilości scen i elementów w scenie w sofcie z dnia 16.11.2017? Przypomnę, iż wcześniej było to 50 scen z 15 elementami w scenie. Owszem, w pliku readme tamtej wersji softu jest wyjaśnienie
Cytuj
Obecnie ilość elementów w scenie oraz ilość scen jest zgodna z instrukcją obsługi
jednak była to zmiana na niekorzyść systemu tylko po to, by była zgodność z instrukcją - którą przecież też można zmienić.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
No właśnie też jestem ciekawy dlaczego ta ilość została zmieniona. Zgodność z instrukcją to słaby argument (szczególnie, że jeszcze do niedawna wiele rzeczy z instrukcją zgodnych nie było z powodu ich braku  :))

Zapomniałem jeszcze napisać w moim pierwszym poście powyżej dwie rzeczy:
1. Przy większej liczbie elementów, a zwłaszcza grupy ściemniaczy pozwalających kreować różną atmosferę w zależności od potrzeb - sam fakt fakt ich włączaniawyłączania powoduje, że musimy mieć sceny ON/OFF - dwie na grupę i dodatkowo sceny stwarzające odpowiedni nastrój - słabe oświetlenie, mocne oświetlenie, mieszane z innymi odbiornikami oraz sterowaniem roletami. I tych scen na prawdę robi się sporo już tylko z tego powodu.

2. Duża ilość scen powinna być zapewniona z jeszcze jednego powodu: to właśnie sceny są wynikiem działania zarówno funkcji czasowych jak i logicznych. Jeśli puścimy wodze fantazji i wyobrazimy sobie, że Exta Life ma tyle elementów co Exta Free zwłaszcza ze wszystkimi czujnikami włącznie - wtedy drastycznie wrośnie "popyt" na funkcje logiczne, które wymagają zdefiniowania scen.
Tak więc na teraz może ta ilość wydaje się wystarczająca (choć mój przypadek dowodzi, że jednak niekoniecznie), ale w przyszłości gdy możliwości systemu wzrosną i pozwolą na realizowanie bardziej złożonych scenariuszy - to wtedy ich ilość szczególnie przy większych instalacjach będzie na pewno niewystarczająca.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant