EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.

  • 32 Odpowiedzi
  • 16827 Wyświetleń
EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« dnia: Czerwiec 25, 2018, 11:16:15 »
Witam serdecznie,
W kilku wątkach wspominałem, że być może uda się rozszerzyć możliwości EFC-02 o funkcje systemu ExtyLife. Na chwilę obecną niestety nie mam dobrych wiadomości w tym temacie.

Podstawowym problemem EFC-02 jest ilość dostępnej pamięci RAM. Mikrokontroler użyty w tym urządzeniu to STM32F103ZET6 (opis techniczny). Jest to wersja dość bogata w różne peryferia jak i wielkość pamięci FLASH, jednak dostępna pamięć RAM - 64kB dość mocno ogranicza dodanie funkcjonalności ExtyLife. Spore moje nadzieje wiązałem z tym że kontroler ten dysponuje kontrolerem FSMC (kontroler pamięci zewnętrznych) a więc daje możliwość rozbudowania pamięci RAM wykorzystując zewnętrzny moduł SRAM (widok z góry - środkowa część - pole oznaczone jako U1) i zapewne ZAMEL chciał to wykorzystać jak można się domyślać po przyjrzeniu się płycie kontrolera. ZAMEL w projekcie pierwotnym przygotowywał się do użycia pamięci SRAM o organizacji 16x512kbit, a więc dającej szanse na rozbudowanie pamięci o dodatkowy 1MB.

Niestety ZAMEL popełnił kardynalny błąd przy projektowaniu tego kontrolera i wyprowadzenie szyny danych z tego mikrokontrolera na kość pamięci jest skopane. Dokładnie chodzi o to, że projektanci z ZAMELA aby ułatwić sobie życie przy projektowaniu dokonali przemieszania linii adresowych A0-A18 i linii danych D0-D15 z STM32 do modułu SRAM. O ile mieszania wyprowadzeń linii adresowych jest dopuszczalne o tyle przy mieszaniu linii danych jest jeden istotny warunek, że linie danych D0-D7 (Bajt niższy) i linie danych D8-D15 (Bajt wyższy) nie mogą być między sobą mieszane. Szczegóły techniczne dostępne na tym blogu. W tym projekcie ten warunek jest niespełniony i cztery bity niższego bajtu są skrzyżowane z czterema bitami starszego bajtu. Na chwilę obecną szukam pomysłu w jaki sposób ewentualnie można by próbować poprawić popełniony błąd jednak rozwiązanie nie jest proste ze względu na rodzaj obudowy kości pamięci (TSOP II-44). Problemem jest raster wyprowadzeń (0.8mm). Połaczenie na "pająka" raczej za duża amatorszczyzna a dorobienie jakies przejściówki jako dodatkowe PCB zbyt kosztowne. Jednak z drugiej strony dostępne wyprowadzenia na gniazdach oznaczonych jako WLAN i SPIRIT MODULE daja pole do rozwinięcia tego urządzenia - ale jak napisałem na początku warunek podstawowy to rozbudowa pamięci RAM.

Przyglądając się płycie można wnioskować, że to co zostało wypuszczone jako EFC-02 mini miało w pierwotnym projekcie stanowić kontroler EFC-01 ale własnie problem dostępnego RAM-u spowodował że ZAMEL zdecydował się mocno okroić ten projekt i puścić na rynek tak aby cokolwiek wyszło w świat. Zwróćcie uwagę, że płyta oprócz socket U3 (użyty do komunikacji RF868MHz - Si4421) zawiera również przygotowane miejsce dla drugiego modułu RF - socket U4. Oprócz tego socket U8 przygotowany pod integrację z magistralą RS485 - zapewne jako MODBUS. (wsystko widoczne na spodniej stronie). No i dodatkowo wyprowadzenia WLAN MODULE (wiereless ?!?) i SPIRIT MODULE (Z-Wave ?!?). Zapoznajcie się z tym wpisem na blogu szczególnie zwróćcie uwagę na grafikę porównawcza EFC-01 i EFC-02 która pochodzi z bardzo wczesnych materiałów reklamowych ZAMELA dot. ExtyFree.

(Niespełnione) marzenia wg. Zamela ;)
Podsumowując: EFC-02 musi chwilę zaczekać, wracam do pisania kodu dla EFC-01.

Pozdrawiam,
Gadulowaty.

PS. w oddzielnym wątku opiszę najbliższe moje plany jeżeli chodzi o firmware do EFC-01.


Kontroler:

Płyta głowna widok od góry:


Płyta głowna widok od spodu:

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2018, 12:33:27 wysłana przez Gadulowaty »

Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 25, 2018, 13:33:12 »
Naprawdę imponująca jest Twoja wiedza kolego Gadulowaty, po analizie tego co napisałeś faktycznie można by wyciągnąć z EFC-02 sporo gdyby nie ten nieszczęsny ram, co do błędu w projekcie płytki to faktycznie sensownym wydaje się być przejściówka PCB, może ktoś z kolegów z forum ma możliwość wykonania takiego "cudeńka" czyt. płytki PCB?
Chodzi mi po głowie jeszcze taka myśl czy jest możliwe, że wyszła poprawiona wersja płyty głównej dla EFC-02 i niektóre urządzenia są pozbawione tego błędu?.... oj chyba teraz poniosła mnie fantazja  :)

Odnośnie
Cytuj
(Niespełnione) marzenia wg. Zamela ;)
widziałem już kiedyś ten materiał i ewidentnie marketing ostro wyprzedził realia... pomijam fakt oszukania zapewne niemałej ilości klientów którzy mogli się tym sugerować przy wyborze systemu.
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 25, 2018, 13:47:35 »
Co do wersji poprawionej to raczej nie sądzę żeby coś takiego istniało. Zapewne w batch-u poszło zamowienie na przygotowanie płytek i dopiero po dostarczeniu i zmontowaniu części z nich wykryto problem ze SRAM-em i później zapewne zlikwidowano część funkcjonalności, ale za chwilę sprawdze na dwóch innych kontrolerach EFC-02 czy sugestia może mieć zasadność...

EDIT: sprawdziłem inny kontroler, płytka wygląda na pochodząca z innego wsadu ale layout po pobierznych oględzinach w obrębie socketu U1 nie nosi śladów modyfikacji... a i jeszcze jedna rzecz mi wpadła w oko, na którą wcześniej nie zwróciłem uwagi a mianowicie oznakowanie płytki w prawym górnym rogu od strony górnej  oraz od strony spodniej lewy górny róg w takiej treści:

TOP
EC7000580-ZAM-EFC-01M2
ZAMEL

Czyżby potwierdzały się przypuszczenia, że EFC-02 to wykastrowany EFC-01 (zwróćcie uwagę na ten fragment "ZAM-EFC-01M2")...

A co do PCB to nadal zwracam na raster socketu U1 0.8mm wykonanie czegoś co można by zamontować "na kanapkę" bedzie kosztowne... (oczywiście wszystko zależy od ilości zleconej do produkcji).
Pozdrawiam,
Gadulowaty
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2018, 14:04:06 wysłana przez Gadulowaty »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2018, 11:59:50 »
Witamy po wakacjach kolego Gadulowaty!
Widać, że naładowałeś akumulatory do działania ;) Cóż za wspaniały post na forum! Dzięki wielkie za niego - duża dawka bardzo interesujących infromacji!
 
Nie badałem historii "kuzyna" Exta Life wcześniej, ale twój wpis dał mi do zrozumienia, że:
- Zamel miał piękne plany i koncepcję z rozmachem dla Exta Free (wideodomofony z transmisją obrazu, powiadomienia w aplikacji, archiwizacja danych z czujnikó, wykresy, niby nic, ale brzmi jak WOW w stosunku do tego co mamy teraz) - to moje największe zaskoczenie

- w 2014 obiecano klientom Exta Free, że w przeciągu kilku miesięcy dostaną potężniejszy kontroler, a w raz z nim możliwość sterowania nawet Z-Wave! Zamiast tego niecałe 3 lata później (taka tam obsuwa) dostali kontroler...ale niekompatybilny z Exta Free, a jego możliwości wyglądały jak gdyby był to EFC-02 w wersji alfa... Co do opóźnienia w premierze EFC-01 wygląda, że nasze frustracje spowodowane rocznymi obsuwami ze sprzętem czy softem mają się nijak do wcześniejszych. A Zamel funduje klientom takie cyrki nie po raz pierwszy....i to jest najsmutniejsze. Myślałem do tej pory, że dali plamę z opóźnieniami tylko przy Exta Life, ale jednak nie...

- do tej pory nie ma możliwości sterowania żadnymi głowicami termostatycznymi mimo zapowiedzi sprzed LAT!

- marketingowcy Zamela powinni pisać książki S-F z ich wyobraźnią i brakiem jakiegokolwiek pojęcia o rzeczywistości realizacyjnej tego projektu, a także projektu Exta Life

Bardzo dziwne wydaje mi się to, że Exta Life wygląda jak gdyby WSZYSTKO zaczynała od nowa - od oprogramowania kontrolera na wypuszczaniu sprzętu kończąc. Wygląda jak gdyby Zamel kompletnie niczego się nie nauczył przy historii Exta Free i nie miał doświadczenia pozwalającego na szybszą realizację Exta Life oraz realizację bardziej ambitnych założeń (takich jak pierwotne Exta Free) niż obecne Exta Life.
I martwi mnie, że powoli zaczynają się schody realizacyjne (ograniczenia ilości scen, nadal bardzo skromne funkcje logiczne) w oprogramowaniu EFC-01 mimo, że dużo większe możliwości miało oferować nawet Exta Free w kontrolerze EFC-02.

Czyżby potwierdzały się przypuszczenia, że EFC-02 to wykastrowany EFC-01 (zwróćcie uwagę na ten fragment "ZAM-EFC-01M2")...
Moim zdaniem przeciwnie. EFC-01 w stosunku do EFC-02 posiada tylko dodatkowy tor radiowy, ale brakuje mu WLAN, modułu Z-Wave - wygląda jakby Zamel urealnił swoje możliwości i tym samym płytka pozbawiona jest już nawet rezerwacji tych elementów.

Wielka szkoda, że te początkowe założenia ich przerosły (bo w zmianę scope'u spowodowanego przesunięciem produktu do innego segmentu cenowego o inncyh możliwościach nie wierzę), bo taki kontroler jakim miał być EFC-02 (wnioskując po projekcie płytki) - miałby szansę być na prawdę niezłym produktem.

Kończąc - dzięki za te wszystkie wiadomości. Może ktoś z forum wymyśli jakiś sposób, ale wygląda, że nie ma tutaj (jeszcze) użytkownika, który zna się  na elektronice na tyle dobrze, aby zaproponować tutaj realne rozwiązanie w niskiej cenie.

A tymczasem nadal trzymam kciuki za postępny w EFC-01! Mam nadzieję, że EFC-01 posiada wystarczające rezerwy zasobów, aby przenieść ten system - jak to autor z bloga ujął - na na prawdę kolejny poziom. Jak na razie to oferuje on w sumie chyba mniej niż Exta Free mini sprzed 4 lat...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2018, 12:09:44 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2018, 12:15:50 »
Odnośnie tego


Moim zdaniem przeciwnie. EFC-01 w stosunku do EFC-02 posiada tylko dodatkowy tor radiowy, ale brakuje mu WLAN, modułu Z-Wave - wygląda jakby Zamel urealnił swoje możliwości i tym samym płytka pozbawiona jest już nawet rezerwacji tych elementów.


wydaje mi się że kolega Gadulowaty miał na myśli EFC-01 to z Exta Free, które nigdy nie powstało i tutaj może mieć rację że skopali płytkę i żeby nie wyrzucić jej w błoto powstało EFC-02 mini

Odnośnie nauczki na Exta Free tak jak mówisz raczej niczego się zamel nie nauczył...
Jeśli nie uda się obejść problemu z dołożeniem RAM jedyna nadzieja że kolega Gadulowaty ogarnie kompatybilność EFC-01 z Exta Free na swoim firmware i posiadacze ExtaFree będą musieli zakupić EFC-01 z ExtaLife i podrasować softem kolegi Gadulowaty :)

Gadulowaty, bo jak rozumiem bez dołożenia RAM nie ma w sumie sensu bawić się w nowy firmware? mam na myśli chociaż poprawienie tego co jest... bez  nowych zaawansowanych funkcji itd?
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2018, 12:26:37 »
Jeśli nie uda się obejść problemu z dołożeniem RAM jedyna nadzieja że kolega Gadulowaty ogarnie kompatybilność EFC-01 z Exta Free na swoim firmware i posiadacze ExtaFree będą musieli zakupić EFC-01 z ExtaLife i podrasować softem kolegi Gadulowaty :)
Jeśli dobrze rozumiem, to jest to wykonalne, ale to już dłubanina dla zegarmistrzów z lupą na oku ;) albo wymagałoby nieopłacalnych nakładów finansowych (zrobienie PCB)
Cytat: wojtek06061989
Gadulowaty, bo jak rozumiem bez dołożenia RAM nie ma w sumie sensu bawić się w nowy firmware? mam na myśli chociaż poprawienie tego co jest... bez  nowych zaawansowanych funkcji itd?
Tak, kolega Gadulowaty wcześniej wspominał, że aby cokolwiek ciekawszego można było zrobić na EFC-02 to potrzebny będzie system FreeRTOS (obecny w EFC0-1 z Exta Life), którego teraz nie da się użyć z powodu zbyt małej ilości pamięci w kontrolerze EFC-02. A dłubanie bez FreeRTOS to chyba zbyt czasochłonna sprawa skoro wiele rzeczy trzebaby napisać samemu bez wsparcia jakiegoś gotowego systemu jak FreeRTOS.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2018, 12:27:36 »
Witam,
odniosę się tylko do tego fragmentu:


Czyżby potwierdzały się przypuszczenia, że EFC-02 to wykastrowany EFC-01 (zwróćcie uwagę na ten fragment "ZAM-EFC-01M2")...
Moim zdaniem przeciwnie. EFC-01 w stosunku do EFC-02 posiada tylko dodatkowy tor radiowy, ale brakuje mu WLAN, modułu Z-Wave - wygląda jakby Zamel urealnił swoje możliwości i tym samym płytka pozbawiona jest już nawet rezerwacji tych elementów.

Zamel zafundował totalny bałagan w nazewnictwie urządzeń bo to co pisałem o wykastrowanym EFC-01 to miałem na myśli kontroler z materiałów ExtaFree natomiast urządenie EFC-01 z ExtaLife to inna para kaloszy. Ten sam misz-masz co z wersjonowaniem firmwaru niby coś nowego ale wersja bez zmian więc i tak w pewnym momencie nie wiadomo którą wersję softu użytkownik używa (no na przykład wersja 0.9.4 dla ExtyLife którego wydań było kilka  :)).

A co do rozszerzenia EFC-01 (ExtaLife) o moduł WLAN to jest wykonalne poprzez zewnętrzny moduł ESP8266 wykorzystując dostępne linie wbudowanego UART7 lub magistralę I2C (też możliwą do wyprowadzenia - ale troche więcej zachodu).

Ale na chwilę obecną bardziej skupię się na stworzeniu firmwaru zgodnego z obecną ExtaLife i dodaniu obsługi komunikacji ExtaFree. A dodatki takie jak WLAN lub inne pomysły będą musiały zaczekać.


Pozdrawiam,
Gadulowaty

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 27, 2018, 12:31:46 »

Zamel zafundował totalny bałagan w nazewnictwie urządzeń bo to co pisałem o wykastrowanym EFC-01 to miałem na myśli kontroler z materiałów ExtaFree natomiast urządenie EFC-01 z ExtaLife to inna para kaloszy. Ten sam misz-masz co z wersjonowaniem firmwaru niby coś nowego ale wersja bez zmian więc i tak w pewnym momencie nie wiadomo którą wersję softu użytkownik używa (no na przykład wersja 0.9.4 dla ExtyLife którego wydań było kilka  :)).
Oj tak, przysłowiowy chiński uczony by się w tym nie połapał ;)

Cytat: Gadulowaty
Ale na chwilę obecną bardziej skupię się na stworzeniu firmwaru zgodnego z obecną ExtaLife i dodaniu obsługi komunikacji ExtaFree. A dodatki takie jak WLAN lub inne pomysły będą musiały zaczekać.
I słusznie. Lepiej robić mniejszymi etapami i skupić się na rzeczach obecnie istotnych

Pozdrowiania!
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 27, 2018, 12:33:38 »
Witam,

Cytat: wojtek06061989
Gadulowaty, bo jak rozumiem bez dołożenia RAM nie ma w sumie sensu bawić się w nowy firmware? mam na myśli chociaż poprawienie tego co jest... bez  nowych zaawansowanych funkcji itd?
Tak, kolega Gadulowaty wcześniej wspominał, że aby cokolwiek ciekawszego można było zrobić na EFC-02 to potrzebny będzie system FreeRTOS (obecny w EFC0-1 z Exta Life), którego teraz nie da się użyć z powodu zbyt małej ilości pamięci w kontrolerze EFC-02. A dłubanie bez FreeRTOS to chyba zbyt czasochłonna sprawa skoro wiele rzeczy trzebaby napisać samemu bez wsparcia jakiegoś gotowego systemu jak FreeRTOS.

No nie mówię że nie da się ogarnąć EFC-02 (ExtaFree) przy użyciu FreeRTOS. Wbrew pozorom sam system nie wymaga aż tak dużo pamięci. Natomiast pożenienie wszystkich peryferiów (ETHERNET, SDIO, USB) i dodanie to tego jeszcze aplikacji użytkownika to może być trudne. Ale pamiętajmy, że 50 lat temu wysłaliśmy ludzi na księżyc gdzie komputer sterujący modułem lądownika miał wydajność mniejszą niż większość obecnych kalkulatorów. Wszystko jest tylko kwestią właściwej optymalizacji kodu. I dopiero wtedy można poznać kto umie pisać i "pisać" oprogramowanie na takie urządzenia.

Pozdrawiam,
Gadulowaty

Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 27, 2018, 12:36:39 »
A dzisiaj sobię siedzę w robocie i dłubie przy uruchomieniu USB w EFC-01. Jak się uda to może w końcu w nowym bootloaderze nie będzie różnicy czy wetkniemy pena w dolne czy górne gniazdo ;).

Pozdrawiam,
Gadulowaty.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 27, 2018, 12:43:13 »
(...)Ale pamiętajmy, że 50 lat temu wysłaliśmy ludzi na księżyc gdzie komputer sterujący modułem lądownika miał wydajność mniejszą niż większość obecnych kalkulatorów. Wszystko jest tylko kwestią właściwej optymalizacji kodu. I dopiero wtedy można poznać kto umie pisać i "pisać" oprogramowanie na takie urządzenia.
Święte słowa kolego! Dziesiątki lat temu zasoby sprzętowe tamtych maszyn były w porównaniu do współczesnych niewyobrażalnie małe a mimo tego "dało się". Tak samo to co wyczyniano nawet później na komputerkach 8-bitowych (Commodore 64, Atari - pamięta to ktoś?) także było godne podziwu...
Tak czy owak, wygląda, że bardziej realne wydaje się dodanie Exta Free do EFC-01 z Exta Life i z tego powodu myślę, że właśnie na tym warto się skupić, choć rozumiem smutek posiadaczy EFC-02 (a wszystko przez nieroztropność kolegów z Pszczyny...)

A dzisiaj sobię siedzę w robocie i dłubie przy uruchomieniu USB w EFC-01. Jak się uda to może w końcu w nowym bootloaderze nie będzie różnicy czy wetkniemy pena w dolne czy górne gniazdo ;).
Owocnej pracy! ::)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 27, 2018, 12:51:49 »
A dzisiaj sobię siedzę w robocie i dłubie przy uruchomieniu USB w EFC-01. Jak się uda to może w końcu w nowym bootloaderze nie będzie różnicy czy wetkniemy pena w dolne czy górne gniazdo ;).

Pozdrawiam,
Gadulowaty.

No to około 16:00 myślę że już nie będzie różnicy który to port ;)
Czekamy na postępy w pracy i wszelkie info
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 27, 2018, 13:33:49 »
Offtop...

Święte słowa kolego! Dziesiątki lat temu zasoby sprzętowe tamtych maszyn były w porównaniu do współczesnych niewyobrażalnie małe a mimo tego "dało się". Tak samo to co wyczyniano nawet później na komputerkach 8-bitowych (Commodore 64, Atari - pamięta to ktoś?)
Atari 800XL - mój pierwszy komputer to był pamiętny 1986 rok.... A teraz w mojej kolekcji mam ich 5 sztuk do tego 2x Atari 1010 no i kultowe 3x Atari 1050 i kilka Joy'ów....

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 27, 2018, 13:43:04 »
Offtop...

Święte słowa kolego! Dziesiątki lat temu zasoby sprzętowe tamtych maszyn były w porównaniu do współczesnych niewyobrażalnie małe a mimo tego "dało się". Tak samo to co wyczyniano nawet później na komputerkach 8-bitowych (Commodore 64, Atari - pamięta to ktoś?)
Atari 800XL - mój pierwszy komputer to był pamiętny 1986 rok.... A teraz w mojej kolekcji mam ich 5 sztuk do tego 2x Atari 1010 no i kultowe 3x Atari 1050 i kilka Joy'ów....
I trzymaj to bo jeszcze 10-20 lat i będzie warte może tyle co kilka iMaców Pro :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-02 pomysł na wskrzeszenie ExtaFree.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 09, 2020, 00:45:28 »
Witam.
Nie wiem czy pisze w dobrym miejscu, wiec jak nie to przepraszam.

Mam EFC-02 i przez glupote chcialem aktualizowac urzadzenie, wiec wykasowalem wszystko na nim, pobralem nowe oprogramowanie czy tez soft 2.3.1 ale nie da sie go wgrac bo jest za malo miejsca o 6KB
To jakas masakra, co moge zrobic teraz, bo nic nie dziala :-(