Alternatywa dla ExtaLife

  • 101 Odpowiedzi
  • 21938 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 11, 2019, 15:47:16 »
Czytam tak i czytam i faktycznie jeśli Zamel się nie ogarnie i nie doda integracji np z HA lub GA  to może Exta Live popłynąć... A z drugiej strony jakby to dodali to może udało by się przekonać potencjalnych klientów i/lub aktualnych do czekania na więcej osprzętu. Ale wiem wiem rozmarzyłem się
No każda zdrowo myśląca firma wykonałaby zapewne taki krok. Chińczyki przyciągają 2 rzeczami: niską ceną i integracją z GA. Jakbyście widzieli tą grupę na fejsie o GA to na prawdę widać, żę ludzi to interesuje i co rusz przedstawiają swoje chińskie wykopaliska sterowane asystentem.
Zamel jeśli chce aby linai Exta Life przetrwała i aby ludzie dalej chciali to kupowac to musowo powinni dodać integrację z GA. Tylko to wymaga nakładów, a oni zdaje się są oszczędni i nastawieni na zyski. Trzebaby zbudować infrastrukturę software'ową - wynająć hosting np u Amazon'a, napisać swój sooftware do obsługi integracji z GA, zmienić software kontrolera, aby dało się nim bezpiecznie sterować z chmury (teraz też można, ale nie spełnia to żadnych standardów bezpieczeństwa), zrobić zmiany w aplikacji itp. To wszystko kosztuje i to niemało. Ale bez inwestycji nie ma zysków. To prosta reguła rynkowa i większość nowoczesnych firm zdaje się to rozumieć. Ale chyba nie wszystkie :)

Ja myślę, że Zamel niczego takiego nie zrobi. Dopiero jak im sprzedaż zacznie spadać i zobaczą jaka katastrofa ich spotyka to zaczną działania. Ale wtedy chińczycy rozpanoszą się na rynku już na dobre i będzie ciężko się przebić z historycznym bagażem złej opinii. 
Zobaczymy, ale tymczasem Zamel na takie rzeczy odpowiada tak (cytat z fb): "Zgodnie z naszymi procedurami nie podajemy informacji na temat prac i dat wydań nowych produktów."

A z drugiej strony to uważam, że Exta Life nie nadaje się do sensownej integracji z Google Assistant / Google Home z prostego powodu. Aby to miało mieć sens i wyglądało solidnie to potrzebna jest natychmiastowa informacja o zmianie stanu każdego urządzenia w systemie. Tak było na początku w Exta Life, ale wpływało to z kolei na niezawodność - duże instalacje powodowały, że urządzenia Exta Life zakłócały same siebie wzajemnie. Ot brak mechanizmu unikania kolizji na radiu wyszło Zamelowi bokiem. Teraz stan danego urządzenia ystalany jest dopiero gdy ktoś wchodzi w aplikację.
Tak więc w Google Home zdarzałyby się sytuacje, że urządzenie ma nieprawdziwy status: włączony zamiast wyłączonego lub odwrotnie. Powodem jest sterowanie lokalne i z nadajników RNP/RNK. Chyba, że ktoś z nich nie będzie korzystał, to wtedy całością będzie sterował kontroler i z dużym prawdopodobieństwem wtedy stan będzie zawsze prawidłowy. Potrzebny jest polling stanu, tak jak w moim pakiecie, a to marce Exta Life na pewno nie pomoże bo pokaże jej słabość w tym przypadku.
Tak więc nie zrobią nawet z tego powodu integracji z GA. Opcja integracji z otwartymi systemami domotyki byłaby tu bardziej na miejscu, bo wtedy polling robiłby już sam system domotyki a GA integrowałby się właśnie z nim a nie bezpośrednio z Extą. To byłoby już mniej wstydu i miły ukłon w stronę użytkowników. Ale nieee...ja też się chyba rozmarzyłęm... ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2019, 16:13:53 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 11, 2019, 18:45:11 »
A ja paradoksalnie jednak cenię Zamel za to, że dał mi możliwość za rozsądne pieniądze wejść w świat inteligentnego domu. Bo mimo tego co napisałem w pierwszym poście nie mogę narzekać na jakość rozwiązania, u mnie to wszystko w tej chwili działa bezproblemowo, pewnie i stabilnie. Nawet aplikacja działa już szybko. Jak sobie przypomnę początki to dla mnie możliwości takiego sterowania oświetleniem z telefonu, bezprzewodowe nadajniki umieszczane gdzie chcę lub choćby jeden nadajnik przy wyjściu, który wyłącza całe mieszkanie jak wychodzę to była bajka, ale ta bajka to już teraz jest normą, a chcę nowej, lepszej bajki :). Wiecie o co chodzi - kto raz spróbował chce więcej. Zamel po prostu źle rozłożył siły w czasie, za dużo obietnic i marketingu a za mało realizacji. Zamknięty system i brak przez długi czas kolejnych klocków do układania powoduje u mnie niepewność co do dalszego wspierania produktu i poszukiwanie innych rozwiązań.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 11, 2019, 21:30:13 »
W pewnym sensie się z Tobą zgodzę. Dla mnie to też była szansa na wejście w ten świat nie wydając fortuny. Jednak mam wielki żal do Zamela podobnie jak kolega YERZY, który wspomniał o pozwie, że Zamel naobiecywał szklane domy, a jak wyszło to wszyscy wiemy. Miał być prawdziwy inteligentny dom, a mamy braki w sprzęcie i słabe możliwości tego co jest. Brak GKN odczuwa YERZY, ja brak czujników światła i kontaktronów. Oba miały być już prawie gotowe jak kupowałem to w 2017 roku. No i aplikacja. Teraz działa lepiej niż na początku, ale zauważ, że nadal nie ma tego co miało tam być już 2 lata temu. Nie ma zdalnej aktualizacji softu (wstyd, chińskie sonoffy to potrafią), nawet backupu konfiguracji. Obecnie to tylko niepodłączona do żadnej logiki wydmuszka. Kolejna rzecz to zapewnienia z początku, że to system rozwojowy i że użytkownicy będą mieli realny wpływ na jego rozwój. Gdzieś może Zamel bierze nasze uwagi, ale bardzo wybiórczo - tylko te najprostsze rzeczy są wprowadzane.
U mnie moduły generalnie też działają dobrze. ROP, SRM zupełnie OK. Ewidentnie nieudane są tylko ściemniacze RDP. Mało stabilne i lubią przestać odpowiadać chwilowo albo żarówka zaczyna migotać po dłuższym czasie pracy. I zdarza się od czasu do czasu, że przy sterowaniu RNP 1/3 lub 2/3 się nie załącza za pierwszym razem.
Działa to powiedzmy jako tako, ale niestety w trakcie eksploatacji wyszły mankamenty założeń technologicznych. Całego domu już bałbym się tym robić, aby to wszystko działało wystarczająco niezawodnie. Niestety duże instalacje to wyzwanie dla Exty, bo nie radzi sobie kompletnie z zakłóceniami. Łącznie z tymi, które de facto są jej własnymi sygnałami sterującymi, gdy dwa urządzenia jednocześnie nadają.
Denerwuje mnie brak komponentów, których potrzebuję do swoich scenariuszy oraz ograniczenia kontrolera. Mam wykorzystane już wszystkie sceny. Odkąd mam HA nie odczuwam już tego w ogóle, bo teraz sceny i automatykę mam zbudowaną w HA, ale bez tego to mnie dość często denerwowało oraz fakt, że to ograniczenie nie pozwoliłoby mi na zbudowanie tego co chcę nawet, gdyby pojawiły się czujniki Exta Life.

Niestety zamelowa fata morgana przysłoniła jak dla mnie większość zalet tego systemu. Chociaż jak ktoś chce sobie załączać czasowo światełka w ogrodzie i przy tym np sterować roletami czasowo to rozwiązanie to się dobrze nadaje. Proste i do prostych zadań i scenariuszy. Jak ktoś chce więcej to trzeba niestety wybulić dodatkowe talary ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2019, 22:00:03 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 22, 2019, 17:59:35 »

Czyli jednak poszedleś w Domoticza :) Fajnie, bo okazuje się, że są ludzie na forum, którzy także używają otwartych systemów SmartHome - ja mam HA, kolega jm ma Openhaba a ty Domoticz. Czekam aż ktoś udostępnicie jakieś zrzuty ekranu ze swoimi instalacjami, bo chciałbym porównać do Home Assistanta i podyskutować o tym co jest w tych systemach lepsze, gorsze itp.



No cóż, przysiadłem do Domoticza i tym bardziej utwierdziłem się w kierunku systemów otwartych. Weekend i wczorajszy dzień posiedziałem ,chciałeś zobaczyć zrzuty to wygląda to tak:
Strona startowa ustawiona na zrobiony widok 3D mieszkania z góry.


Na razie mam zdefiniowane tylko dwa urządzenia TV oraz kamera (reszta jedzie z aliexpress), oraz czujniki z serwisu pogodowego. Umieszczone na planie jako ikonki (tv zaraz nad kamerą). Wszystkimi zdefiniowanymi urządzeniami możemy sterować w tym widoku. Ikonki urządzeń umieszczamy w miejscu gdzie faktycznie znajdują się w domu. W samym Domoticzu nie piszemy nawet linijki kodu, wszystko wyklikane, jedyne co musimy zrobić to widok mieszkania w jakimś programie 3D.

Moja największa obawa dotyczyła topornego wyglądu strony z urządzeniami choć są różne szablony do wyboru - tu jest ten domyślny, niespecjalnie ładny :):



Ale okazuje się, że jest nakładka dedykowana do Domoticza o nazwie Dashticz i tu jestem pełen podziwu co można zrobić i jak dostosować pod siebie. Poniżej mój pierwszy projekt wyglądu panelu sterowania domem:



i druga podstrona na razie służąca do testów ustawień i tła:



I tyle mogę na razie zrobić, czekam na urządzenia - wszystko zamówione pod Z-Wave. Gdyby tak jeszcze ExtaLife można było tu zintegrować to nic więcej nie jest mi potrzebne. Polecam.

Edit - i jednak przestawiłem trochę tła, teraz to tak wygląda:



a tak na tablecie, który będzie wisiał na ścianie:


 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2019, 20:57:00 wysłana przez Automatic »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 22, 2019, 20:48:25 »
No no no, powiem Ci - nieźle  8) Jak się tego Domoticza trochę ładniej ubierze to wszystko prezentuje się na prawdę dobrze. W Home Assistant też coś takiego możnaby osiągnąć, ale trochę trzebaby się napracować i dużo byłoby pisania w YAML'u oraz szlifowania CSSów. Od wersji 0.7x jest eksperymentalna wersja GUI - Lovelace, która pozwala na jeszcze większą dowolność co do wyglądu interfejsu, ale trochę trzeba "pokodować". Tu widać wiele można od razu wyklikać. Podoba mi się takie podejście. Liczę, że dynamiczny rozwój HA także przyniesie więcej klikologii w przyszłości i zmniejszenie ilości konfigurowania poprzez manualną edycję plików konfiguracyjnych. To w zasadzie jedyna rzecz, która trochę mnie w HA denerwuje. Reszt pasuje mi bardzo. Szczególnie natywna obsługa MQTT o bardzo przemyślanej architekturze.
Może jak będę miał kiedyś zbyt dużo czasu to zainstaluje Domoticza i trochę go rozpoznam, ale to chyba nie prędko.

A wracając jeszcze do tematu integracji Exta Life z Domoticzem. Wspomniane MQTT na pewno da Ci taką możliwość. Jednak postudiowałem trochę temat i wygląda, że MQTT w Domoticzu jest zrobione według znacząco innej koncepcji niż w HA. Niemniej jednak jestem pewny, że jest to wykonalne. Uważam, że w tym przypadku chcąc skorzystać z mojego pakietu integracyjnego MQTT koniecznie trzeba skorzystać z pomocy Node-RED jako dodatku do Domoticza i tam przemapowywać Payload i topic MQTT z pakietu na MQTT obsługiwane przez Domoticza. Według mnie generyczne podejście z jednym flow w każdą stronę jest możliwe, ale wymaga sztuczki po stronie Exta Life. Mianowicie jest problem z tłumaczeniem ID MQTT z HA na urządzenie Domoticza. Niestety Domoticz operuje tylko na tzw ID lub IDX jako identyfikatorze urządzenia. Niestety te identyfikatory są przydzielane wyłącznie przez Domoticza - nie można samemu ich przydzielić. To powoduje pewien problem, że nie ma jak bezpośrednio przetłumaczyć ID z MQTT an IDX Domoticza. Ale wymyśliłem sposób - wystarczy w nazwie każdego urządzenia Exta Life zaszyć jego IDX z Domoticza i w Node-RED odwołać się do tego kawałka nazwy i mamy mapping!  :)
Jak już ochłoniesz z konfigurowaniem Domoticza, to proponuję Ci rozpoznać Node-RED. To popularne narzędzie, które jest dość proste w obsłudze. Bardzo wiele można wyklikać, a dla upartych można nawet zrobić mapping za pomocą kawałka kodu JavaScript (Node-RED działa na Node.js).

Dobra robota i powodzenia w dalszych bojach z Domoticzem. Moje klocki Z-Wave też już do mnie idą jedwabnym szlakiem ;)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 22, 2019, 21:29:33 »
Nie jest tak dobrze jak sądzisz, w Domoticzu wszystko wyklikujesz, natomiast nakładka Dashticz jeśli chcesz coś pozmieniać na stronie wymaga wejścia w kod, natomiast jest ona tak skonstruowana, że bardzo łatwo się to robi, w zasadzie blokowo. Do tego wszystko jest na forum jako gotowce do wklejenia, łącznie z całymi zestawami - wystarczy tylko właśnie powstawiać swoje IDX.

Ponieważ urządzenia będą do mnie jechać pewnie z 3-4 tygodnie to mój plan jest taki, że rozpoznaje w następnej kolejności HA :). Niestety napotkałem już trudności, nie mogę go zainstalować na Synology, a malinki nie mam. Zainstalowałem na Windowsie ale okazuje się, że nie wspiera on wielu elementów HA i mam drobny dylemat. Generalnie z tego co czytałem HA jest nowocześniej skonstruowany a w zasadzie konstruowany na bieżąco, dlatego trzeba w nim się dobrze orobić, żeby uzyskać to co wyklikujemy w domoticz. Dlatego mój plan jest taki, że na szybko stawiam Domoticz i rozpoznaję w wolnym czasie HA i OpenHab-a, OH zresztą już stoi na Synology, może nim zajmę się w pierwszej kolejności. Czytając porównania systemów to wygląda mi to tak:
Wg łatwości konfiguracji Domoticz>HA>OH
Wg możliwości OH>HA>Domoticz
W OH jednoznacznie wszyscy piszą, że próg wejścia jest największy, trzeba się nauczyć programować :). Natomiast Domoticz ma już pewne ograniczenia (min. to co napisałeś o MQTT). Dlatego HA może być tu złotym środkiem i na pewno chciałbym go wypróbować. Niestety mam podstawowy serwer NAS, nie wspiera Dockera i albo zmienię NAS albo kupię malinkę. Natomiast niestabilność i krótka żywotność kart SD w malince trochę mnie od tego powstrzymuje, to musi chodzić 24h/dobę, pada karta SD i nic nie działa w domu :).

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 23, 2019, 11:30:29 »
Nie jest tak dobrze jak sądzisz, w Domoticzu wszystko wyklikujesz, natomiast nakładka Dashticz jeśli chcesz coś pozmieniać na stronie wymaga wejścia w kod, natomiast jest ona tak skonstruowana, że bardzo łatwo się to robi, w zasadzie blokowo. Do tego wszystko jest na forum jako gotowce do wklejenia, łącznie z całymi zestawami - wystarczy tylko właśnie powstawiać swoje IDX.
No to i tak nieźle. W HA niestety większość przypadków wymaga pisania w plikach. Graficznie (choć to chyba za dużo powiedziane - po prostu w GUI) da się budować jedynie automatykę, ale tylko nieskomplikowaną, pozbawioną bardziej złożonych warunków logicznych. To wada HA, ale mam nadzieję, że zostanie to zaadresowane. No ale tak to już jest - duże możliwości idą zawsze w parze z dużą komplikacją co do konfiguracji. Im łatwiej ma być, tym więcej pracy programistycznej to wymaga. Coś za coś.

Cytuj
Ponieważ urządzenia będą do mnie jechać pewnie z 3-4 tygodnie to mój plan jest taki, że rozpoznaje w następnej kolejności HA :). Niestety napotkałem już trudności, nie mogę go zainstalować na Synology, a malinki nie mam.
Cytuj
Dlatego HA może być tu złotym środkiem i na pewno chciałbym go wypróbować. Niestety mam podstawowy serwer NAS, nie wspiera Dockera i albo zmienię NAS albo kupię malinkę.
W zasadzie podstawowym problemem do rozwiązania jest na Synology brak pakietu Python w wersji 3.5.3, którego wymaga HA. Z niezrozumiałych mi powodów nie zaktualizowali wersji Pythona 3.5 do 3.5.3 i pozostali przy 3.5.1 (tak blisko!), choć ta wersja jest dostępna już od ponad roku. Pisałem nawet do nich, ale odpisali tylko tyle, że to zależy od zainteresowania użytkowników danym komponentem. Widocznie jest ono za małe, aby nadali temu jakiś priorytet.
Ale niewykluczone, że da się z konsoli SSH zainstalować nowszego Pythona niż ten oferowany w pakiecie. Nie próbowałem, ale myślę, że może przy odrobienie zgłębienia tematu powinno się dać. Wtedy tworzysz swoje Virtual Environment zalecane przez HA i wszystko zaczyna działać :) Instrukcja instalacji bez Dockera tutaj. Pomyśl o tym. Oszczędzisz sobie kosztów i być może nawet obecny NAS wystarczy.
Cytuj
Natomiast niestabilność i krótka żywotność kart SD w malince trochę mnie od tego powstrzymuje, to musi chodzić 24h/dobę, pada karta SD i nic nie działa w domu :).
To prawda. Spotkałem się z kilkoma podobnymi opiniami w necie. Ktoś nawet pisał, że po 3 awarii karty SD ma już dość malinki. Ale to nie jest chyba jakiś duży do przeskoczenia problem. Można chyba przecież podpiąć do niej jakiś dysk SSD. Prędkość działania jeszcze większa a niezawodność chyba także bardzo duża. Generalnie uważa się, że dyski SSD mają znacznie lepszy czas bezawaryjnego działania niż HDD. Malutki dysk SSD można kupić już za kilkadziesiąt zł - np taki na Allegro: https://allegro.pl/dysk-ssd-dopalacz-i7069613758.html
I problem awaryjności rozwiązany. Oczywiście prawdziwy NAS z nadmiarowością danych na pewno będzie bezpieczniejszy, a jeszcze lepiej jak podepnie się  do niego jakiś UPS. Ale wydaje mi się, że na malinkę sposób z SSD może być dobry.

A i na koniec zapomniałem zapytać - jak wygląda ten Domoticz na komórce?? Skaluje się to według reguł responsive design??
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 23, 2019, 13:26:28 »
Wczoraj powalczyłem z HA i niespodzianka - w zasadzie podłączyłem już w nim to co na Domoticzu (a że nie mam wiele urządzeń na tą chwilę to było to łatwe). Rzeczywiście obsługa plików yaml na początek to podstawa, jedna niepotrzebna spacja robi różnicę na miarę wszystko działa/wszystko nie działa :). KOnfiguracja jest przyjemna, czytelna, nie mogłem uruchomić Aeotec Z-Wave USB, niestety jak wyczytałem na Windowsie tego nie zrobię (problem portów), więc taka instalacja na win10 to tylko do podstawowych testów może służyć. Ale powiem Ci, że też mi się HA podoba, wszystko czytelne, urządzenia opisane, wiele gotowców. Dla porównania TV dodałem z samego HA, po prostu wybrałem Sony, zrobiłem wpis w yaml i działa, ma jedną funkcję więcej niż w Domoticz, w którym wiąże się to ze ściąganiem osobnego dodatku. Jeśli baza urządzeń będzie rosła i w taki prosty sposób będzie dodawana to HA jest dobrym rozwiązaniem, mam wrażenie, że dużo więcej się oczytałem do Domoticza, a w HA jakoś to bardziej intuicyjnie jest zrobione. Natomiast różnicę robi Dashticz czyli nakładka graficzna, wydaje mi się, że takich rzeczy graficznych w tak prosty sposób jeszcze nie da się zrobić w HA. I odpowiadając na pytanie Dashticz bardzo ładnie responsywnie się zachowuje na tablecie czy komórce. Gdyby nie ta nakładka już bym porzucił brzydkiego Domoticza na rzecz HA.

Jestem ciekawy w jakim kierunku to pójdzie, trudno na tą chwilę powiedzieć, że jeden z tych systemów jest wiodący, ale głównie wymienia się HA i OpenHab dlatego po uruchomieniu tego co potrzebuje na Domoticzu równolegle uruchamiam HA. Tylko cholera :) nie mam co podłączać w tej chwili, możesz mi napisać czym sterujesz z HA - przełączniki, nadajniki - czy polecasz, jak stabilność? Masz HA na NAS uruchomione czy malinka? Masz Hass.io?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2019, 13:30:47 wysłana przez Automatic »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 23, 2019, 14:14:55 »
Wczoraj powalczyłem z HA i niespodzianka - w zasadzie podłączyłem już w nim to co na Domoticzu (a że nie mam wiele urządzeń na tą chwilę to było to łatwe). Rzeczywiście obsługa plików yaml na początek to podstawa, jedna niepotrzebna spacja robi różnicę na miarę wszystko działa/wszystko nie działa :).
No niestety, to prawda - YAML jest bardzo wrażliwy na składnię. Ale to właśnie leży u podstaw jego założeń - składnia ma być prosta, czytelna i oszczędna, ale wymaga dokładności, aby taka mogła być.
Cytuj
KOnfiguracja jest przyjemna, czytelna, nie mogłem uruchomić Aeotec Z-Wave USB, niestety jak wyczytałem na Windowsie tego nie zrobię (problem portów), więc taka instalacja na win10 to tylko do podstawowych testów może służyć.
Czy z powodu tego dongle'a czy innego - Windows jako serwer? Unikać jak ognia ;) O ile Windows jako system do codziennej pracy bardzo dobrze się nadaje, o tyle jako serwer nie sprawdza się zbyt dobrze. I Microsoft też doszedł do tego wniosku. W końcu są oficjalnie partnerem rozwoju Linuxa. Linux-subsystem w Windows 10 też nie wziął się bez powodu :)
Cytuj
Natomiast różnicę robi Dashticz czyli nakładka graficzna, wydaje mi się, że takich rzeczy graficznych w tak prosty sposób jeszcze nie da się zrobić w HA. I odpowiadając na pytanie Dashticz bardzo ładnie responsywnie się zachowuje na tablecie czy komórce. Gdyby nie ta nakładka już bym porzucił brzydkiego Domoticza na rzecz HA.
Nie wiem jak się robi tego Dashticza, ale piszesz, żę prosto. W HA prawdopodobnie możnaby osiągnąć to samo, ale na pewno nie tak prosto. Lovelalce pozwala teraz na tworzenie własnych kart-komponentów o dowolnej funkcjonalności i wyglądzie (CSS + JavaScript), ale trzeba programować, aby mieć wlaśne bajery. Mnie w sumie nie trzeba takigo panelu (chociaż wygląda bardzo atrakcyjnie i elegancko) i prostota oraz elegancja tego minimalistycznego UI z HA do mnie przemawiają.
Cytuj
Jestem ciekawy w jakim kierunku to pójdzie, trudno na tą chwilę powiedzieć, że jeden z tych systemów jest wiodący, ale głównie wymienia się HA i OpenHab dlatego po uruchomieniu tego co potrzebuje na Domoticzu równolegle uruchamiam HA. Tylko cholera :) nie mam co podłączać w tej chwili, możesz mi napisać czym sterujesz z HA - przełączniki, nadajniki - czy polecasz, jak stabilność? Masz HA na NAS uruchomione czy malinka? Masz Hass.io?
Wydaje mi się, że na obecną chwilę faktycznie nie można mówić o jakimś wiodącym systemie. Są 3 największe i dobór pod konkretną instalację jest chyba właśnie podyktowany łatwością instalacji i konfiguracji oraz paletą dostępnych komponentów.
Sądzi się, że Home Assistant już teraz ma największą paletę ze wszystkich systemów. Ma dobrą architekturę jako rozwiązanie i to pozwala w dość prosty i szybki sposób na jego rozszerzanie. Pewnie to jest powodem, że ma wiele integracji dostępnych out-of-the-box.
Czym ja steruję? Obecnie 2 typami urządzeń: Exta Life oraz Chromecasty. Może jeszcze kiedyś podepnę Robota Xiaomi, ale nie spieszy mi się, bo i tak używam Zoned Cleanup dostępnego tylko w natywnej aplikacji.
Z pozostałych rzeczy dorzuciłem jeszcze te wspomniane wcześniej ładne termometry+higroskop Xiaomi Mijia na Bluetooth i mam z nich odczyty w HA. A no i zapomniałbym o przeprogramowanym dzięki esphomeyaml Sonoffie Basic, którym załączam piec poza domem jak jest potrzeba, aby po dłuższej nieobecności przyjechać do zagrzanego domu :)
Dzisiaj odebrałem dongle Z-Wave Aeotec, a czujniki Z-Wave Neo Coolcam już do mnie jadą, więc niebawem dodam jeszcze to do instalacji HA.
Jak na razie to HA działa stabilnie jak skała. Z powodu 2-tygodniowego cyklu release'ów HA (tak tak Zamelu - patrz i ucz się!  :P) i z powodu doszlifowywania mojego pakietu integracyjnego nie dałem mu popracować dłużej niż miesiąc, ale przez ten czas nie miałem z nim absolutnie żadnych problemów. Działa jak niewzruszony kamień ;)

Swój HA mam na Dockerze w Synology. Po dłuższym czasie jestem w pełni przekonany do swojego wyboru tego NASa, bo ma on już ponad 2,5 roku, a dalej daje radę (po końcu gwarancji wymieniłęm mu 1GB RAM na 4 z myślą o Moments) i znajduję mu coraz więcej zastosowań. HA jest najnowszym z nich.
A ty pomyśl o instalacji Pythona i może postawisz HA na swoim NAS bez Dockera.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 23, 2019, 14:39:28 »

Czy z powodu tego dongle'a czy innego - Windows jako serwer? Unikać jak ognia ;) O ile Windows jako system do codziennej pracy bardzo dobrze się nadaje, o tyle jako serwer nie sprawdza się zbyt dobrze. I Microsoft też doszedł do tego wniosku. W końcu są oficjalnie partnerem rozwoju Linuxa. Linux-subsystem w Windows 10 też nie wziął się bez powodu :)

Jasna sprawa, postawiłem na windowsie bo na niczym innym w tej chwili nie mogę, zresztą to komputer domowy ciągle wyłączony.
A co do NAS to prawdopodobnie kupuję nowy, też sobie chwalę Synology, mam podstawowy model 115j z jednym dyskiem, trudno więc tu mówić o pewności działania, ale to co już można na nim postawić warte jest dużo więcej :). Jaki masz dysk/dyski? Po 2,5 roku wszystkie działają poprawnie?

I z innej beczki - pomyśl nad zmianą forum na bardziej otwarte na inne rozwiązania a nie tylko Zamel, takie czasy, że będzie się w tym temacie dużo działo i fajnie byłoby mieć polskojęzyczne forum o rozwiązaniach smart home, i przy okazji respect :) za zaangażowanie w to forum.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 23, 2019, 16:46:17 »
OFFTOP dla tematu HA i Domoticz
To jak kupujesz jednak nowy to zastanów się jednak nad przyszłościowym rozwiązaniem i kup taki z co najmniej 2 dyskami, aby mieć redundancję danych. Mnie to już 2 razy uratowało.
Warto też zastanowić się nad takim modelem, któremu da się dołożyć RAMu w razie potrzeby. Ja jak kupowałem to niebyłem tego nawet świadomy - ot kupiłem jeden z lepszych wtedy modeli DS216+II i okazało się, że to jeden z tych, którym można wymienić kości RAM. I skorzystałem z tego, bo gdy Synology wydało pakiet i aplikację Moments, to widać było, że funkcja rozpoznawania twarzy i przedmiotów zarzyna dosłownie całego NASa i plik swap był non-stop w użyciu gdy następowało indeksowanie obrazów. Dołożenie RAM do 4 GB problem rozwiązało i teraz już tylko procesor jest wąskim gardłem dla tego procesu. Dysk już nie spowalnia.
A propos dysku. Ja zastosowałem WD RED 4TB dedykowany do NAS. I mam mieszane uczucia. W jednej z dwóch komór dyskowych dysk padł mi już 2 razy. Na sieci znalazłem wiele podobnych przypadków do mojego dotyczących tych dysków oraz samych NAS Synology. Pojawiają się teorie, że to wina zasilaczy zastosowanych w tych urządzeniach. Ktoś nawet pokazywał jak dolutowanie dużych kondensatorów rzekomo rozwiązało mu problem padających dysków WD RED. Niby na logikę coś w tym może być, bo duże kondensatory to najprostszy sposób na zwalczenie problemu "falującego" zasilania (działają jak filtr dolnoprzepustowy), ale mimo wszystko jakoś nie bardzo wierzę, żę to wina zasilaczy.
Jednak dziwi mnie trochę, że dwukrotnie padł dysk w tej samej przegrodzie. Równie dobrze może i pech. Na szczęście stało się to jeszcze na gwarancji, więc wymieniłem bez problemu, ale dygotałem gdy system pracował tylko na jednym dysku przez cały miesiąc :)
W sumie komputerów używam już od ponad 20 lat i w żadnym z nich nie padł mi żaden dysk, choć to były zwykłe dyski, nieprzeznaczone do długiej i ciągłej pracy, ale gwarantuje, że przepracowało na prawdę grube tysiące godzinm, a w czasie gdy grało się jeszcze w gry - dość często trzeba było coś usuwać zwalniajac miejsce i instalować nowe rzeczy. Potem dochodziły do tego filmy itp. Słowem też dostawały wycisk a nie padały.
Tutaj dysk dedykowany do zadań specjalnych padł już 2 razy. Jednak nie mam pewności dlaczego. Powinien być odporny na ekstremalne warunki pracy, a widać chyba nie jest.
Obiecałem sobie, że jak padnie kolejny raz to spróbuję Sygate Ironwolf.

A co do forum - to zastanowię się czy nie zrobić takiego ogólnosystemowego forum. Niby dobrze by było coś takiego mieć, ale generalizacja ma swoje minusy - brak ładu w strukturze i trudność w wyszukiwaniu konkretów. Trzebaby liczyć na pomoc Google.
Nie mam w sumie motywacji na założenie takiego forum, bo nie mam zamiaru czerpać z tego jakiś korzyści. Polski rynek elektroniki smart jest małym rynkiem. Nie mogę raczej liczyć, że zakładając takie forum rozrośnie się ono tak jak np xdadevelopers i sprzedam je za miliony w przyszłości :) Mimo, że rynek ten na pewno będzie rósł, to jednak polska to nie USA, a wszystkie liczące się systemy smart pochodzą z zachodu i ludzie szukają wsparcia i tak w anglojęzycznym internecie.
Z drugiej strony forum tego typu już w polsce istnieje - http://forum.lic.pl/index.php więc założenie kolejnego to tylko duplikacja. Co innego z forum o Exta Life. Nie było żadnego, a teraz mamy królewskie rozpasanie i są aż 2. Jak to Zamelowe będzie prężnie prosperować to zastanowię się nawet nad zakończeniem tego forum. Koszty w sumie niewielkie, ale jeśli Zamel faktycznie będzie tam zaangażowany, to ludzie i tak przejdą na oficjalne forum, bo będą tam mogli liczyć na oficjalne wparcie (które w sumie czasem i tak niewiele daje). Pożyjemy, zobaczymy. Na razie forum działa i będzie działać, a o planach na przyszłość jeszcze nie myślę.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 23, 2019, 18:30:22 »
Co do NAS to dwa dyski teraz dla mnie podstawa, brałem pod uwagę model DS218Play ale chyba mnie namówiłeś i dopłacę do DS2018+ ma więcej możliwości w zasadzie to prawie to samo co Twój DS2016+II, można dołożyć dodatkowy moduł dysków, pamięć, ma procesor Intela, można uruchomić serwer Plex. Jeśli polecasz swój to jestem zdecydowany na DS218+. Tylko te dyski. 2,5 roku i dwa razy pada. W swoim mam też WD Red o pojemności 1GB, nie było na razie z nim problemów, z ciekawości sprawdziłem kiedy kupiłem Synology i wychodzi, że mam go dokładnie tyle co Ty (zakup 2016-07-01), jak ten czas leci...

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 23, 2019, 19:08:34 »
Mój qnap TS-251 też pracuje na WD RED 3T x2 od 06.2016 i w sumie zero problemów, Szczerze to mam trochę do czynienia z dyskami WD w pracy i mam dosyć dobrą opinię o nich (relacja ceny do jakości). Może faktycznie admin miał pecha lub faktycznie coś z tym zasilaniem... hmmm....
BTW ja też robiłem upgrade z 1GB do 8 RAM-u :)
P.S ja to bym już teraz myślał nad 4 zatokowym NAS - bardzo staniały a można postawić np. raid 5 a nie tylko 0 lub 1 i w ten czas zastosować dyski mniejszej pojemności np 2-3 TB (są generalnie mniej awaryjne)

Do monitoringu mam WD Green i w sumie też zero problemów póki co  8)
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 24, 2019, 09:58:24 »
Co do NAS to dwa dyski teraz dla mnie podstawa, brałem pod uwagę model DS218Play ale chyba mnie namówiłeś i dopłacę do DS2018+ ma więcej możliwości w zasadzie to prawie to samo co Twój DS2016+II, można dołożyć dodatkowy moduł dysków, pamięć, ma procesor Intela, można uruchomić serwer Plex. Jeśli polecasz swój to jestem zdecydowany na DS218+. Tylko te dyski. 2,5 roku i dwa razy pada. W swoim mam też WD Red o pojemności 1GB, nie było na razie z nim problemów, z ciekawości sprawdziłem kiedy kupiłem Synology i wychodzi, że mam go dokładnie tyle co Ty (zakup 2016-07-01), jak ten czas leci...
Dokładnie, DS218+ to kolejna generacja mojego dysku. Jestem pewny, że będziesz z tego zadowolony. To, że jest tam Intel a nie jakiś ARM ma na prawdę znaczenie. Pobór prądu może nieco wyższy, ale nie czarujmy się - obciążenie PCU powyżej 5-10 % zdarza się w ciągu doby bardzo rzadko. 100% wykorzystania procka udaje się osiągnąć tylko gdy indeksowane są pliki multimedialne - np jak wrzucę zdjęcia albo filmy z telefonów lub aparatu.
A nagrodą za to są większe możliwości. Zauważ, że Synology nie udostępniło aplikacji Moments dla produktów opartych o ARM. Te procki są jednak sporo słabsze niż klasyczne x86/64. Doinwestowanie opłaci się, bo taki NAS będzie służył dłużej i dłużej będzie otrzymywał bardziej wymagające funkcje.
Sztuczna inteligencja (a raczej uczenie maszynowe) jest teraz na czasie i wymaga ona sporo mocy obliczeniowej.

Dodatkowo - wspomniałeś właśnie Plex. Ja uruchomiłem u siebie Plex i wszystko ładnie działa.

A z dyskiem to już nie wiem. Od wymiany minęło pół roku. Pierwsza awaria WD RED nastąpiła po 4 miesiącach. Kolejny wytrzymał 20 miesięcy. Zobaczymy ile wytrzyma ten :) Jeśli padnie w tej samej zatoce to może faktycznie winny jest Synek. Niektórzy twierdzili też, że winna może być słaba konstrukcja ramki mocującej, która nie posiadała gumek tłumiących drgania. U mnie te gumki już są, a dyski jednak padły. No nic, zobaczymy. Na razie jest ok.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 24, 2019, 10:56:03 »
Mój qnap TS-251 też pracuje na WD RED 3T x2 od 06.2016 i w sumie zero problemów, Szczerze to mam trochę do czynienia z dyskami WD w pracy i mam dosyć dobrą opinię o nich (relacja ceny do jakości). Może faktycznie admin miał pecha lub faktycznie coś z tym zasilaniem... hmmm....
BTW ja też robiłem upgrade z 1GB do 8 RAM-u :)
P.S ja to bym już teraz myślał nad 4 zatokowym NAS - bardzo staniały a można postawić np. raid 5 a nie tylko 0 lub 1 i w ten czas zastosować dyski mniejszej pojemności np 2-3 TB (są generalnie mniej awaryjne)

Do monitoringu mam WD Green i w sumie też zero problemów póki co  8)
Ja do tej pory nie patrzyłem aż tak mocno na marki dysków, bo nigdy z żadnym dyskiem nie miałem problemu aż do awarii tych dwóch WD RED. Nie mam pewności czy to wina dysków czy Synka. Cholera wie, ale jak to mówią - niesmak pozostał  ;D
Upgrade RAM to dobra rzecz. Obecnie NAS to już nie tylko, albo nawet nie przede wszystkim składnice plików, tylko małe serwerki dla różnych aplikacji. Wystarczająco mocne i szybkie, aby obsłużyć kilku userów. I właśnie jedna z aplikacji Synology "dusiła" się z 1 GB RAM. Myślałem, aby dokupić 8, ale po statystykach użycia widziałem, że nawet te 4 to i tak za dużo :) Nawet 2 by wystarczyło, ale 4 oczywiście bardziej przyszłościowe. Nie mówiąc już o 8 GB :)
A co do wielozatokowych - to racja. Mniejsze dyski = mniejsza gęstość zapisu ew. mniej talerzy i wibracji, mniej ciepła i przez to mniejsze ryzyko awarii. No i cena też lepsza. Ale ja mam tylko 2 zatoki, więc musiałem upchnąć tam duże pojemności aby mieć minimalnego RAID'a. Czekam, ąż ceny dysków SSD spadną do obecnego poziomu dysków HDD i może kiedyś wsadzę tam SSD. Obecnie mimo dużego spadku cen i spadkowego trendu to jednak nadal drogie zabawki przy dużych pojemnościach.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant