Alternatywa dla ExtaLife

  • 101 Odpowiedzi
  • 21976 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #45 dnia: Stycznia 30, 2019, 11:46:17 »
Tak w temacie urządzeń z pomiarem V/A/W to do HA jest komponent do obsługi Sonoff z oryginalnym firmware -> https://github.com/peterbuga/HASS-sonoff-ewelink/blob/master/README.md
Przetestowałem na Sonoff Pow R2, działa i ładnie wyświetla te trzy parametry + oczywiście sterowanie łącznikiem.
O proszę, jakie ciekawe urządzenie. Muszę bliżej przyjrzeć się ofercie Sonoff'a :) Dziwi mnie jednak bardzo tak duża obciążalność - aż 3,5 kW dla obciążeń rezystancyjnych. Bardzo dużo - prawie 5 razy tyle co ROP-21 Zamela. Szczerze mówiąc to chyba bałbym się tym sterować jakimś dużym obciążeniem jak grzałka wody czy żelazko. Do tego bezpieczniej chyba używać styczników - dużo trwalsze i bezpieczniejsze. Ale może się mylę? Na internecie znalazłem jego budowę i wygląda dość solidnie. Ma w sumie całkiem duży przekaźnik...

Komponent do HA fajny - dzięki wielkie za namiar. Ja jakoś nadal nie mogę się przekonać do sterowania przez chmurę. O ile brak możliwości załączenia np odkurzacza Xiaomi przez awarię chmury lub mojego łącza jeszcze mógłbym przeżyć, to brak możliwości sterowania ważniejszymi urządzeniami lub światłem w domu już chyba nie. Jest w sumie ten lokalny przycisk, ale gdybym umieścił tego Sonoff'a gdzieś w suficie podwieszanym to już byłoby trudno się nim posługiwać. Chyba jednak przeprogramowałbym go na lokalne sterowanie przez HA.

Mimo wszystko namiar wartościowy, bardziej niż mogłoby się wydawać. Pokazuje jak można tworzyć swoje komponenty do HA lokalnie, bez konieczności wrzucania czegoś na Github i PyPI. Może kiedyś udałoby się napisać integrację do Exta Life bez MQTT dzięki temu analogicznie jak ten komponent Sonoffa :) Zobaczymy.
Jak będiesz miał jeszcze jakieś ciekawostki to pisz śmiało! Ten wątek stał się chyba moim ulubionym ostatnio :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #46 dnia: Stycznia 30, 2019, 14:34:00 »

Jak już pokazałeś swoje zabawki w Domoticzu, to ja też się pochwalę ;)


Wrzucał śmiało screeny z HA, może kogoś więcej zachęcimy, do wypróbowania tych systemów. HA ma bardzo ładne podstawowe interfejsy użytkownika, co już tutaj widać - minimalistyczne, ale wszystko jest co potrzeba. Nie mam wiele urządzeń zdefiniowanych w HA ale wygląda to ładnie.
Ten minimalizm mnie się bardzo podoba. A jeśli ktoś chce odpalić sobie ładny dashboard na tablecie i tak sterować z HA - proszę bardzo. Screeny alternatywnych rozwiązań znalezione na https://www.awesome-ha.com/#alternative-dashboards
1. HOME ASSISTANT CONTROL PANEL

Tutaj mała uwaga - jest dość estetyczny i konfigurowalny z poziomu przeglądarki. Bardzo zaawansowany projekt w Angular.js. Niestety wygląda na trochę zakurzony - korzysta ze starej metody autoryzacji w HA - przed wersją 0.77.3 i nie bardzo chce mi to działać. Być może muszą go dostosować do nowszych wersji HA.

2. TileBoard

Ten z kolei wymaga nieco grzebania w pliku, ale za to działa bez problemu. Przetestowałem

Tak jak mówiłem - jakoś na razie nie czuję potrzeby sterowania z takiego pulpitu - może kiedyś to sobie to trochę lepiej przetestuję.

Cytuj
Co do Wall Plug-a - trzeba się pobawić i np zobaczyć czy nie da się wyłączyć podświetlenia, a może niektóry funkcji? Ja potrzebuję tylko moc i włącz/wyłącz, a świecącego gniazdka jak na jarmarku niekoniecznie :). Dzięki temu zmniejszy się zużycie energii.
W odróżnieniu od czujnika - w HA w panelu Z-Wave nie pojawia się możliwość konfiguracji tego gniazdka. Ciekawe czy w Domoticzu też się nie da?
W instrukcji znalazłem 11 parametrów do konfiguracji - wśród nich możliwość wyłączenia lampki (parametr 5). Niestety w HA żadnego nie widzę. Jeśli w Domoticzu też ich nie ma, to podejrzewam, że to może być problem z Open Z-Wave. Czytałem w instrukcji do HA, że aby dane urządzenie mogło być obsługiwane w HA to wpierw musi je obsługiwać open Z-Wave. Być może Open Z-Wave ma dopiero jakąś wstępna implementację tego gniazdka i stąd nie można go konfigurować.

Cytuj
Czy te czujniki oświetlenia można wykorzystać do włączania oświetlenia nocnego, np. gdy jest całkiem ciemno a nie tylko "szaro"? Niektóre mają właśnie barierę uruchomienia dość wysoko ustawioną i miałem kłopot bo reagowały tylko gdy było jeszcze dość jasno. Musiałem dokładać dodatkowy potencjometr do obniżenia czułości. Czy te rzeczywiście są regulowane i można wychwycić dość niskie progi oświetlenia?
Zakres pomiaru wydaje się bardzo duży. Przy szarówce po zachodzie słońca czujnik wskazywał mi na dworze 5-7 luxów. Potem jak już było prawie zupełnie ciemno to wartość spadła do 0.
Przy bezpośrednio święcącym na czujnik słońcu zaraportował ok 12000 lux. Myślę, że zakres wystarczający :)
Tak czy owak można regulować pod tym kątem wymagany skok natężenia do raportowania wartości. Głównie pod kątem oszczędzania baterii - albo czujnik zaraportuje każdą zmianę (ustawienie 0) albo dopiero jak natężenie zmieni się o zadaną w konfiguracji wartość.
Dodatkowo można ustawić jak często czujnik ma wysyłać odczyt (przy założeniu że natężenie zmieniło się wystarczająco pod kątem konfiguracji).


Cytuj
Przy okazji drugie pytanie - jak zachowuje się HA gdy przy włączonym gniazdku i np. podłączonej lampce pokazuje Ci 20W mocy i wyjmiesz z gniazdka wtyczkę lampki (pozostawiając gniazdko włączone) - zmienia wpis na 0, ewentualnie po jakim czasie?
No właśnie - dobre pytanie. Zrobiłem taki test i gniazdko zachowuje się dziwnie. Po odłączeniu sprzętu albo nawet zmianie obciążenia (podłączyłem wentylator o regulowanej prędkości) wartość zmieniła się dopiero po kilku minutach minutach. Może to wynikać z oszczędności zużycia pasma na radiu.
W instrukcji znalazłem parametr 2 i 6, które mogą odpowiadać za takie zachowanie. Domyślnie raportowanie to co 5 minut przy zmianie co najmniej o 5%.
Ciekawi mnie natomiast kwestia pomiaru zużycia energii przez samo gniazdko. Próbkując co 3 minuty pomiar długofalowy wyjdzie mało dokładny (zależnie oczywiście od typu obciążenia). Nie wykluczone natomiast, że wewnętrznie próbkowanie zachodzi bardzo często i być może te dodatkowe encje sensorów pokazywane przez HA wyświetlają poprawne wartości, a gniazdko je tylko cyklicznie co jakiś czas przesyła.

Szkoda, że nie da się zmieniać tych parametrów w HA - daj znać czy u ciebie się da. Jeśli nie to pewnie trzebaby mieć prawdziwy HUB Z-Wave - czyli zostaje szukanie kogoś kto ma Fibaro, Grentona albo coś jeszcze innego :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #47 dnia: Stycznia 30, 2019, 15:02:15 »
A propos Open Z-Wave - znalazłem na GitHub chyba plik konfiguracyjny odpowiadający za to gniazdko: https://github.com/OpenZWave/open-zwave/blob/master/config/shenzen_neo/nas-wr01z.xml

Ale nie ma pojęcia gdzie szukać całego pakietu Open Z-Wave w Dockerze i tam sprawdzić czy taki plik jest czy go nie ma. Słabo znam linuxa i nie wiem gdzie to się instaluje (w jakich folderach) - może jakiś linuxowy master pomoże?
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #48 dnia: Stycznia 30, 2019, 15:27:56 »
OK find -name załatwił sprawę, ale jeszcze trzeba było wiedzieć czego szukać :) Katalog ozw_config.

No i ten plik tam jest i zawiera zawartość. W takim razie nie wiem dlaczego nie ma parametrów konfiguracyjnych w HA. Jest jeszcze jakiś plik XML w folderze config w HA - generowany przez HA - może tam trzeba będzie pogrzebać żeby to jakoś odblokować. Może wieczorem się pobawię.

EDIT:
Kontynuując temat braku konfiguracji naszego gniazka. Poczytałem jeszcze trochę o OpenZWave, bazie produktów i jak to z grubsza działa. Jestem prawie w 100% pewny, że u Ciebie w Domoticzu, ani żadnym innym otwartym systemie to gniazdko nie będzie konfigurowalne.
Okazuje się bowiem, że w bazie OpenZWave nie ma jeszcze tego produktu. To co kupiliśmy jest prawdopodobnie kolejną wersją tego gniazdka.
Kluczowe są tu 2 parametry / identyfikatory produktu pozyskane przez Open ZWave i pokazane w HA:
type=0200, id=1027Otóż w master-pliku konfiguracyjnym (link) dla całego OZW tego produktu nie ma w ich bazie. Nie ma go też w oficjalnej bazie Z-Wave Alliance.
Ale z tego co przeczytałem to wyedytowanie tego pliku, nawet lokalnie + dodanie pliku konfiguracyjnego z parametrami (być może uda się wykorzystać ponownie istniejące pliki jeśli mapping parametrów jest taki sam) powinno pozwolić frameworkowi na rozpoznanie urządzenia i być może uda się wprowadzić możliwość konfiguracji tego gniazdka dla HA i Domoticza. Jeśli się uda to spróbowałbym nawet wrzucić na Guithuba pull request ze zmianami w tym pliku w oficjalnej bazie OZW, aby w przyszłości to gniazdko było poprawnie wykrywane przez systemy open smart home. Nie tylko dla innych, ale i dla siebie, ponieważ brak tego wpisu w pliku spowoduje, że każdy upgrade HA będize oznaczał konieczność wyedytowania tego pliku, bo obraz Dockera będzie nadpisywał moje zmiany.
Pobawię się chyba wieczorem i dam znać.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 30, 2019, 16:28:47 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #49 dnia: Stycznia 30, 2019, 17:52:39 »

Okazuje się bowiem, że w bazie OpenZWave nie ma jeszcze tego produktu. To co kupiliśmy jest prawdopodobnie kolejną wersją tego gniazdka.

Ale z tego co przeczytałem to wyedytowanie tego pliku, nawet lokalnie + dodanie pliku konfiguracyjnego z parametrami (być może uda się wykorzystać ponownie istniejące pliki jeśli mapping parametrów jest taki sam) powinno pozwolić frameworkowi na rozpoznanie urządzenia i być może uda się wprowadzić możliwość konfiguracji tego gniazdka dla HA i Domoticza.

Chyba dobrze przeczytałeś, znalazłem dokładnie opis ze screenami dwóch różnych wersji tego gniazdka, my mamy nowe - u mnie też jest wersja unknown rozpoznana:


Tu jest opis właśnie zmian w pliku:

https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?t=26639

Spróbuję je zrobić później i sprawdzę czy coś wnoszą do sprawy.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #50 dnia: Stycznia 30, 2019, 18:05:11 »
No właśnie. Jak już się "podoktoryzowałem" w tym temacie to dopiero wtedy znalazłem o tym wątki na internecie na kilku forach. Wszystko ze stycznia, czyli to muszą być dość świeże urządzenia. Czyli w necie na każdy temat można coś znaleźć, tylko trzeba wiedzieć czego szukać :)

Myślę, że jak pozmieniasz ten plik i zrestartujesz Domoticza to powinno być ok. Ja się zabiorę za to wieczorem, bo w Dockerze mogę to podmienić tylko przez SSH, a to trochę zabawy   :-\
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #51 dnia: Stycznia 30, 2019, 20:21:09 »
No faktycznie brakowało pobranej konfiguracji do tego urządzenia, opisany sposób w linku jednak nie zadziałał od razu bo sekcję configuration miałem cały czas pustą, zrobiłem mix wszystkiego i w końcu pobrało wartości, musiałem odłączyć i od nowa dołączyć urządzenie do sieci z-wave, wyczyścić pliki tymczasowe i nie do końca wiem co pomogło bo robiłem to kilka razy. Teoretycznie jest pełna konfiguracja, wyłączenie led, ustawienie poziomu spadku mocy do zaraportowania przez z-wave i kilka innych:



Co z tego jak nie mam pojęcia jak mam wyłączyć LED - wybieram disable, nie mam przycisku przy nim Submit, nic się nie zmienia, mam jakiś save u góry całości, po wciśnięciu resetują mi się wartości min. alarmów do 1A, czas raportowania z 300 do 1s itd. Nie ogarniam na razie, przywróciłem początkową konfigurację niech już ten LED świeci. Przy okazji zmian Domoticz mi 2 razy się zastopował, zaczynają się schody :)


*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #52 dnia: Stycznia 30, 2019, 22:36:59 »
Hehe, no zaczynają się schody :) Ja zauważyłem, że odkąd uruchomiłem Z-Wave w HA to czasem restart HA z GUI nie pomaga i trzeba zrobić restart kontenera w Dockerze.

A co do konfiguracji gniazdka - to też mam sukces! Niestety też połowiczny  ::) Podmieniłem pliki w Dockerze, dodałem w lokalnej konfiguracji brakujące wpisy (odtworzenie konfiguracji przez OZW w HA niestety spowodowało, że zniknęły mi czujniki z HA) jako merge odtworzonej konfiguracji i konfiguracji starej i HA teraz pokazuje poprawnie to gniazdko. Wykrywa itp. Pokazuje opcje konfiguracyjne ładnie z opisem - niestety zmiana żadnej opcji nic nie daje. Po chwili ustawienie wraca do domyślnego....jutro jeszcze może powalczę.


Ech, ciężkie jest życie pioniera - bo jakby nie patrzeć na pewno nimi jesteśmy w przypadku tego gniazdka ;)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #53 dnia: Stycznia 31, 2019, 13:02:53 »
Czyli 50% mamy - konfiguracja się pobrała, teraz pozostaje zapisać swoje własne ustawienia, ja tego wczoraj nie potrafiłem uzyskać, nie do końca wiem gdzie te parametry siedzą zapisane czy w urządzeniu czy po prostu w pliku nas-wr01z.xml, bo może wystarczy tylko w pliku ręcznie zmienić wpisy, wczoraj już nie zdążyłem poeksperymentować. Ale jesteśmy blisko.

Trochę śmiać mi się chce bo gdyby to gniazdko miało tylko dwie funkcje dostępne - on/off oraz widok poboru mocy- to byłbym już bardzo zadowolony, a tak dodali 15 innych parametrów łącznie z ich konfiguracją i kłopoty gotowe, bo każdą możliwość chce się sprawdzić :).
« Ostatnia zmiana: Stycznia 31, 2019, 13:09:21 wysłana przez Automatic »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #54 dnia: Stycznia 31, 2019, 13:41:30 »
Hahah, no torchę tak jest. Nie było konfiguracji, to trudno - można było machnąć ręką, a teraz mamy 11 parametrów, których nie można zmienić i w środku człowieka ściska ;)

Z tego co wyczytałem w doku OZW to te parametry muszą być ręcznie dodane do bazy konfiguracyjnej - czyli tego pliku manufacturer_specific.xml aby to mogło działać. Piszą tam, że urządzenia Z-Wave same nie zwracają w procesie discovery swoich parametrów konfiguracyjnych. Tzn jest jakaś standardowa pula parametrów, które te urządzenia raportują do kontrolera, ale to jest wymagane przez protokół Z-Wave. Natomiast każde może mieć jakieś swoje ustawienia, których już urządzenia nie przesyłają. Piszą tam, że właśnie z tego powodu baza musi być ręcznie aktualizowana.

Ja trochę poeksperymentowałem, ale jak na razie brak powodzenia. Nawet jak skasowałem plik zwcfg_ z konfiguracją dla kontrolera i pozwoliłem się mu wygenerować na nowo to i tak nie pomogło. Co najciekawsze - w pliku loga wszystko wygląda poprawnie- nie ma żadnych błędów.
Cytuj
2019-01-31 13:30:46.887 Info, Node004, Value::Set - COMMAND_CLASS_CONFIGURATION - Led Display - 5 - 1 - Disable
2019-01-31 13:30:46.887 Info, Node004, Configuration::Set - Parameter=5, Value=0 Size=1
2019-01-31 13:30:46.887 Detail, Node004, Queuing (Send) ConfigurationCmd_Set (Node=4): 0x01, 0x0c, 0x00, 0x13, 0x04, 0x05, 0x70, 0x04, 0x05, 0x01, 0x00, 0x25, 0x1c, 0xa8
2019-01-31 13:30:46.901 Detail, Node004, Queuing (Send) ConfigurationCmd_Get (Node=4): 0x01, 0x0a, 0x00, 0x13, 0x04, 0x03, 0x70, 0x05, 0x05, 0x25, 0x1d, 0xa9
2019-01-31 13:30:46.901 Detail,
2019-01-31 13:30:46.901 Info, Node004, Sending (Send) message (Callback ID=0x1c, Expected Reply=0x13) - ConfigurationCmd_Set (Node=4): 0x01, 0x0c, 0x00, 0x13, 0x04, 0x05, 0x70, 0x04, 0x05, 0x01, 0x00, 0x25, 0x1c, 0xa8
2019-01-31 13:30:46.909 Detail, Node004,   Received: 0x01, 0x04, 0x01, 0x13, 0x01, 0xe8
2019-01-31 13:30:46.909 Detail, Node004,   ZW_SEND_DATA delivered to Z-Wave stack
2019-01-31 13:30:46.925 Detail, Node004,   Received: 0x01, 0x07, 0x00, 0x13, 0x1c, 0x00, 0x00, 0x02, 0xf5
2019-01-31 13:30:46.926 Detail, Node004,   ZW_SEND_DATA Request with callback ID 0x1c received (expected 0x1c)
2019-01-31 13:30:46.926 Info, Node004, Request RTT 24 Average Request RTT 23
2019-01-31 13:30:46.926 Detail,   Expected callbackId was received
2019-01-31 13:30:46.926 Detail,   Expected reply was received
2019-01-31 13:30:46.926 Detail,   Message transaction complete
2019-01-31 13:30:46.926 Detail,
2019-01-31 13:30:46.926 Info, Node004, Sending (Send) message (Callback ID=0x1d, Expected Reply=0x04) - ConfigurationCmd_Get (Node=4): 0x01, 0x0a, 0x00, 0x13, 0x04, 0x03, 0x70, 0x05, 0x05, 0x25, 0x1d, 0xa9
2019-01-31 13:30:46.934 Detail, Node004,   Received: 0x01, 0x04, 0x01, 0x13, 0x01, 0xe8
2019-01-31 13:30:46.934 Detail, Node004,   ZW_SEND_DATA delivered to Z-Wave stack
2019-01-31 13:30:46.950 Detail, Node004,   Received: 0x01, 0x07, 0x00, 0x13, 0x1d, 0x00, 0x00, 0x02, 0xf4
2019-01-31 13:30:46.950 Detail, Node004,   ZW_SEND_DATA Request with callback ID 0x1d received (expected 0x1d)
2019-01-31 13:30:46.950 Info, Node004, Request RTT 23 Average Request RTT 23
2019-01-31 13:30:46.950 Detail,   Expected callbackId was received
2019-01-31 13:30:46.965 Detail, Node004,   Received: 0x01, 0x0c, 0x00, 0x04, 0x00, 0x04, 0x06, 0x70, 0x06, 0x05, 0x02, 0x00, 0x78, 0xfc
2019-01-31 13:30:46.965 Detail,
2019-01-31 13:30:46.965 Info, Node004, Response RTT 39 Average Response RTT 39
2019-01-31 13:30:46.966 Info, Node004, Received Configuration report: Parameter=5, Value=120
2019-01-31 13:30:46.966 Detail, Node004,   Expected reply and command class was received
2019-01-31 13:30:46.966 Detail, Node004,   Message transaction complete
Jest info, że wysyła się komenda taka i taka, potem że wraca odpowiedź z sukcesem zmiany a zmiana się nie dokonuje. Nie rozumiem.
Zobacz twój plik OZW_log.txt - ciekawe jak u ciebie to wygląda.
Na razie chyba odpuszczę. Może kiedyś jeszcze poszukam na necie o co tu może chodzić. Jak dla mnie to to co jest i tak jest ok. Jakoś mi to nie doskwiera. Jakbyś coś odkrył to daj znać.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #55 dnia: Lutego 01, 2019, 19:33:05 »
Pytanie z innej kategorii - docker. Jako osoba, która 3 tygodnie temu nie miała pojęcia o Linuxie, SSH, dockerach itp nie mogę się odnaleźć w tym systemie na Synology. Uruchomiłem nowy NAS, zainstalowałem HA w dockerze, przeniosłem Aeotec Z-Stick USB ze starego NAS do nowego, po ponownym uruchomieniu i wyklikaniu połączenia z-wave z GUI mam dostępne wszystkie encje podłączonych urządzeń, rozpoznało i widzi USB, głowicę danfoss oraz nasze gniazdko. Jest super, idea dockera na tyle mi się spodobała że pomyślałem, że to samo zrobię z Domoticz, który jest dostępny dla Docker. Podoba mi się filozofia oddzielenia kontenera i nie zaśmiecania systemu samego NAS-a. Instalacja Domoticz w Docker to pikuś przy instalacji Domoticz w środowisku NAS gdzie trzeba doinstalować PHP, pythona i wszystkich innych zależnych programów. W docker po prostu ściągamy obraz podłączamy i wszystko działa.
Problem mam tylko z dostaniem się do plików Domoticza w dockerze. Jako stary windowsowiec na starym NAS mapowałem katalog i do wszystkiego miałem dostęp. Ale Docker to inna filozofia, mapując /config z HA mam dostęp do wielu plików (wydaje mi się, że nie do całości HA ale jest ich dużo), mapując /config w Domoticz mam jeden plik bazy danych i jakiś log. Jak dostać się do całości plików zamontowanego kontenera? 3 godziny w Google i nadal nie rozumiem tych zależności. Mogę listować sobie pliki poprzez np putty i SSH, ale jak pisałem jestem stary windowsowiec - chciałbym widzieć pełny folder HA bądź Domoticza z opcją r/w w okienku explorera systemu windows - jest na to jakiś sposób?

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #56 dnia: Lutego 02, 2019, 09:59:36 »
Mnie idea Dockera podoba się dokładnie z tego samego powodu - dlatego też polecałem ją jako metodę instalacji w pakiecie integracyjnym. Zarządzanie tym to bułka z masłem - upgrade, restart itp - wszystko proste, szybkie i przyjemne z GUI.

Co do Z-Wave to gratulacje. Jak przekierowałeś USB do Dockera? Podmieniłeś konfigurację kontenera czy używasz linii komend dockera?

A teraz odp na pytanie: jeśli zmapowałeś katalog config domyślnie jak w instrukcji to masz dostęp tylko do 1 folderu z Dockera HA - właśnie z konfiguracją. Wydaje mi się, że nie ma sposobu, aby zmapować podobnie jako config inny katalog z Dockera, bo to działa w jedną stronę - zamontowuje folder z wolumenu NAS w systemie / obrazie Dockera.

Ja jak do tej pory musiałem się dostawać do plików kontenera Docker to używałem SSH. To proste, choć oczywiście mniej wygodne niż zmapowany folder.
Zaloguj się jako admin przez SSH do Synology. Potem zrób sudo -i i zaloguj jako root. A następnie docker exec -it homeassistant /bin/bash Zakładam, że twój kontener HA nazywa się 'homeassistant'. Podmień w razie potrzeby. Tym sposobem jesteś przez SSH zalogowany jako root w Dockerze HA. I dalej to już trzeba sobie radzić linią komend. Podstawy to cp - kopiowanie, ls -l - listowanie plików/katalogów, cat - wyświetlanie zawartości pliku. Jak chcesz cośedytować to przerzuć sobie najpierw jakiś plik z Dockera do zmapowanego folderu współdzielonego, wyedytuj np Notepad++ i skopiuj z powrotem (cp) do oryginalnego katalogu.

Właśnie dlatego pisałem, że podmiana plików Z-Wave to trochę zabawy w Dockerze.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #57 dnia: Lutego 02, 2019, 13:57:20 »
Na razie trochę błądzę, jestem na etapie rozpoznawania jak go aktualizować, nie wiem czy dobrze rozumiem to co przeczytałem, ale jeśli uruchomimy dockera bez mapowania ścieżek (np. /config) to usunięcie go usuwa wszystko z nim związane, nie zostawia żadnych śmieci. Natomiast idea akutalizacji (popraw mnie jeśli źle rozumiem) polega na zmapowaniu/zamontowaniu podczas tworzenia kontenera katalogu z konfigiem, powoduje to że można wyczyścić kontener czyli jego starą wersję, wgrać nową a całe ustawienia z konfiga zostają? I sprawdziłem tak właśnie jest przynajmniej po usunięciu kontenera zostają mi zmapowane pliki konfiguracyjne, prawdopodobnie można teraz ściągnąć nową wersję kontenera, uruchomić i nic nie trzeba konfigurować.


Co do Z-Wave to gratulacje. Jak przekierowałeś USB do Dockera? Podmieniłeś konfigurację kontenera czy używasz linii komend dockera?


W zasadzie to nic nie robiłem, znalazłem gdzieś instrukcję, że podczas tworzenia kontenera należy zaznaczyć "Execute containter using high privilege", i że to załatwia sprawę dostępu do USB, i HA i Domoticz od razu widział mi USB Z-Wave, widzę że można to zrobić na kontenerze stopując go i wchodząc w edycję:



Pół dnia walczyłem z Z-Wave i finalnie okazało się, że nie mogę uruchomić na raz HA i Domoticz, blokują sobie nawzajem USB. Każdy z osobna działa bez problemów. Już myślałem, że mam coś uszkodzone. Mam trochę problemów z ustawieniem HA (głowica termostatyczna nie zmienia mi opisu na stronie głównej) ale to już kosmetyka. Podoba mi się i jeden i drugi system.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #58 dnia: Lutego 02, 2019, 16:00:40 »
Na razie trochę błądzę, jestem na etapie rozpoznawania jak go aktualizować, nie wiem czy dobrze rozumiem to co przeczytałem, ale jeśli uruchomimy dockera bez mapowania ścieżek (np. /config) to usunięcie go usuwa wszystko z nim związane, nie zostawia żadnych śmieci. Natomiast idea akutalizacji (popraw mnie jeśli źle rozumiem) polega na zmapowaniu/zamontowaniu podczas tworzenia kontenera katalogu z konfigiem, powoduje to że można wyczyścić kontener czyli jego starą wersję, wgrać nową a całe ustawienia z konfiga zostają? I sprawdziłem tak właśnie jest przynajmniej po usunięciu kontenera zostają mi zmapowane pliki konfiguracyjne, prawdopodobnie można teraz ściągnąć nową wersję kontenera, uruchomić i nic nie trzeba konfigurować.
Aktualizowanie jest bardzo proste - wchodzisz w Dockera w GUI w rejestr obrazów (mam po angielski - tam to się nazywa Registry) i ściągasz po prostu nowszą wersję obrazu. Jeśli postępowałeś wg instrukcji to ściągasz po prostu wersję "latest". Wtedy w sekcji "Image" pojawia się ikonka "1" - ściąganie 1 obrazu. Jak zniknie to trzeba zastopować kontener, użyć z menu Akcję "Clear" i wystartować kontener ponownie. Wtedy wystartuje się już na nowym obrazie.
Teraz tak - jeśli nie użyjesz mapowania folderów to cała konfiguracja jest wewnątrz obrazu Dockera i wyczyszczenie i ponowny rozruch na nowej wesji kontenera tą konfigurację wyczyści. Ale ty tak chyba nie masz. Proponowana metoda instalacji to wlaśnie zmapowanie folderu z wolumenu DSM do Dockera. Wtedy konfiguracja znajduje się na dysku (wolumenie) Synology/DSM a nie wolumenie Dockera i nic ni przepada przy aktualizacji. I właśnie o to chodzi. To co napisałem jest opisane w instrukcji HA na końcu - https://www.home-assistant.io/docs/installation/docker/
Dopiero teraz zauważyłem, że jest tam też nawiązanie do mojej metody przekierowania USB/sticka Z-Wave do Dockera. Tam piszą o pliku Docker compose. Ja tego tak nie robię dokładnie w ten sposób, ale mechanizm jest ten sam. W ob przypadkach chodzi o 'powiedzenie' Dockerowi, że ma przekierować urządzenie do kontenera. W docker compose to jest na etapie tworzenia kontenera przez natywny plik konfiguracyjny YAML, a w moim sposobie także chodzi o plik konfiguracyjny, który wpływa na tworzenie kontenera, ale ten plik to plik DSM a nie natywny Docker. Dzięki temu unikam zabawy z linią komend, za którą nie przepadam :)
Generalnie to widzę, że w przypadku wątpliwości co do zrobienia czegoś w HA warto po prostu zajrzeć do dokumentacji. Spotkałem już kilka wątków na forum HA, które można było rozwiązać sposobem opisanym w dokumentacji bez grzebania i pytania innych o pomoc. Czasem to chyba kwestia tego, żeby wiedzieć czego i gdzie szukać.
Cytuj
W zasadzie to nic nie robiłem, znalazłem gdzieś instrukcję, że podczas tworzenia kontenera należy zaznaczyć "Execute containter using high privilege", i że to załatwia sprawę dostępu do USB, i HA i Domoticz od razu widział mi USB Z-Wave, widzę że można to zrobić na kontenerze stopując go i wchodząc w edycję:
No faktycznie, też znalazłem o tym informacje, ale mimo znikomej szansy, że kontener pracując z wyokimi uprawnieniami wyrządzi jakieś szkody próbowałem innych metod i udało się. Ja to mam zrobione dzięki plikowi konfguracyjnemu dla Dockera, który wewnętrznie używa DSM. Tam można wylistować explicit przekierowania urządzeń z DSM do kontenera i ja z tego skorzystałem. Mój sposób opisałem tutaj.
Cytuj
Pół dnia walczyłem z Z-Wave i finalnie okazało się, że nie mogę uruchomić na raz HA i Domoticz, blokują sobie nawzajem USB. Każdy z osobna działa bez problemów. Już myślałem, że mam coś uszkodzone. Mam trochę problemów z ustawieniem HA (głowica termostatyczna nie zmienia mi opisu na stronie głównej) ale to już kosmetyka. Podoba mi się i jeden i drugi system.
No właśnie - nie wiem czy to w ogóle jest możliwe że dwa programy korzystają z jednego kontrolera? Ciekawe czy udałoby się gdybyś odpalił np 2 Domoticze poza kontenerem. Czy wtedy one mogłyby dzielić tego sticka? Może spróbuj na swoim starym Synology wykonać taką próbę. Jeśli się da to problemem może tutaj być Docker. Ale wtedy może mój sposób na przekierowanie USB by się sprawdził. Ja przekierowuję sticka Z-Wave to wirtualnego folderu w systemie zpliku Dockera - /zwaveusbstick zamaist /dev/ttyamc0. Może takie odseparowanie by tutaj pomgło. Sprawdź może najpierw czy da się dzielić kontroler przez 2 oprogramowania bez Dockera. Niweykluczone też, że problemem jest implementacja OZW. Być może bez Dockera ona jest w stanie obsłużyć wiele systemów bo wszystko działa na jednej instancji OZW. A z Dockerem jest już co najmniej 2 instancje i być może to się jakoś wzajemnie "zakłóca".


Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #59 dnia: Lutego 03, 2019, 12:41:13 »
Jak dostać się do całości plików zamontowanego kontenera? 3 godziny w Google i nadal nie rozumiem tych zależności. Mogę listować sobie pliki poprzez np putty i SSH, ale jak pisałem jestem stary windowsowiec - chciałbym widzieć pełny folder HA bądź Domoticza z opcją r/w w okienku explorera systemu windows - jest na to jakiś sposób?
Przeczytałem tego posta raz jeszcze i dopiero to zauważyłem. Wg tego co przeczytałem już wcześniej w internecie - nie ma na to sposobu. Tak jak pisałem - montowanie folderów działa tylko w 1 stronę. Można zamontować istniejący katalog hosta Docker w kontenerze. Nie można tego zrobić na odwrót. Tak więc najprawdopodobniej nie będziesz mógł przeglądać sobie wygodnie plików z Dockera w eksploratorze. Dlatego właśnie praca z plikami w kontenerze wymaga SSH i jest to nieco uciążliwe. Ale i tak uważam, że za te możliwości i łatwość zarządzania to niewielka cena
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant