Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!

  • 63 Odpowiedzi
  • 9080 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Witajcie,
Tak jak wczoraj wspomniałem w tym poście - obstawiałem, że aktualizacja już niedługo. Minął 1 dzień od mojego posta i w końcu jest! :D
W końcu Zamel wprowadza funkcje zdalnej aktualizacji oprogramowania.
https://extalife.pl/aktualizacja-softu-kontrolera-efc-01-v-1-6-0/

CHANGELOG:
Aktualizacja z dnia 04.12.2019 umożliwia:
* przywracania hasła przez użytkownika ROOT EFC-01 1.6.0-release 04.12.2019,
* prowadzono mechanizm automatycznej aktualizacji oprogramowania kontrolera oraz urządzeń bezpośrednio z poziomu internetu,
* poprawiono błędne wyświetlanie ujemnych temperatur dla czujników z nadajników RNK-22 oraz RNK-24,
* poprawiono kwestie związane z zapisywaniem danych na kartę.

UWAGA WYMAGANA JEST AKTUALIZACJA KONTROLERA.

Opisane funkcje już wkrótce zostaną wdrożone także w aplikacji iOS.

Aktualizacja powinna zostać pobrana automatycznie lub można ją zrobić ręcznie przez naciśnięcie przycisku aktualizuj w sklepie Google Play: Exta Life w Google Play


Czyli tak jak przypuszczałem - aby otrzymać funkcję aktualizacji przez internet trzeba zaktualizować kontroler tradycyjną metodą przez USB ten ostatni raz. I tak jak myślałem - za aktualizację odpowiedzialna jest aplikacja, która ją pobiera z serwera i wysyła do kontrolera. Wnioskuję tak po tym, że funkcja ta pojawi się dopiero później w aplikacji iOS.

W końcu do Exta Life zawitał XXI wiek. W końcu Zamel dogonił pod tym względem Chińczyków i dziesiątki innych producentów urządzeń smart :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2019, 12:37:46 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2019, 12:55:12 »
Pierwsze spostrzeżenia:
- odpiąłem kontroler od zasilania w celu dokonania aktualizacji, ale pomyślałem, że zrobię sobie najpierw backup, więc podpiąłem ponownie. Niestety kontroler nie wystartował. Wpadł w boot loop i przez 5 minut się nie uruchomił. Pomyślałem więc, że sprawdzę kartę SD i...okazało się, że znowu są na niej błędy!  >:( >:( >:( Niestety po naprawie karty narzędziem w Windows przepadła cała struktura plików. Dobrze, że miałem backup zrobiony stosunkowo niedawno, ponieważ inaczej musiałbym konfigurować kontroler zupełnie od zera!
Zamel w dalszym ciągu nie naprawił błędu niepoprawnych zapisów na karcie SD powodujących dziwne zachowania kontrolera i zawieszanie się go. Napisali w change logu, że poprawili zapisu na kartę SD. Ciekawe czy chodzi o poprawienie tego błędu...co za partactwo. Ten błąd obecny jest już od ponad roku i nie potrafią go zdiagnozować i naprawić...Chyba trochę pochopnie napisałem o tym XXI wieku...

- soft kontrolera BARDZO urósł. z 200 kb zrobił się ponad 1 MB. Po przejrzeniu go wygląda, że 80% pliku z softem wypełnia jakaś dziura złożona z ciągu bajtów 0x00. Ciekawe po co to...i czy to nie jakiś błąd. Mam nadzieję, że wgranie softu nie spowoduje, że kontroler padnie...

APELUJĘ WIĘC:zróbcie backup z aplikacji jak najszybciej jeśli to jeszcze możliwe, bo bardzo prawdopodobne, że błędne zapisy u Was także występują i jak bomba zegarowa - kiedyś eksplodują zmuszając Was do całkowitej konfiguracji kontrolera od zera włącznie z ponownym parowaniem urządzeń..
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2019, 13:04:12 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2019, 13:15:52 »
Mój Boże, rozwiązania Zamela to na prawdę jakaś kpina...Uruchomiłem kontroler z czystą kartą, wszedłem do aplikacji, wciskam 'przywróć backup' a tam komunikat błędu 'błąd inicjalizacji'!!  >:( >:( >:( >:( NIE MOŻNA WYKONAĆ PRZYWRÓCENIA KOPII ZAPASOWEJ! Taka funkcja powinna być przetestowana na milion możliwych sposobów i zawsze powinna działać...niestety solution by Zamel zawodzi w tak krytycznym momencie, że aż szkoda gadać...Ten soft to jednak nadal szmelc.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 04, 2019, 14:12:53 »
Dzień dobry,
Proszę przeprowadzić następujące operacje:
1. Wyjąć kartę z kontrolera i SFORMATOWAĆ ją zgodnie z systemem plików FAT32. Ważne aby był to czysty format karty a nie poprzez narzędzie
    naprawiania błędów.
2. Po sformatowaniu włożyć kartę do kontrolera i uruchomić go - kontroler sam utworzy sobie strukturę katalogów
3. Uruchomić aplikację i wpisać domyślne dane logowania tj. root/root wtedy aplikacja wymusi zmianę hasła dla 'root'
4. Zmienić hasło
4. Po zalogowaniu do kontrolera należy przejść do opcji "Przywróć backup" i albo wybrać plik (jeżeli jest ich więcej) albo kontroler
    z automatu przejdzie do odtwarzania kopii.

Jeżeli nadal po wcześniejszym SFORMATOWANIU karty będą problemy to proszę pisać.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2019, 14:19:53 »
Dzień dobry,
Proszę przeprowadzić następujące operacje:
1. Wyjąć kartę z kontrolera i SFORMATOWAĆ ją zgodnie z systemem plików FAT32. Ważne aby był to czysty format karty a nie poprzez narzędzie
    naprawiania błędów.
2. Po sformatowaniu włożyć kartę do kontrolera i uruchomić go - kontroler sam utworzy sobie strukturę katalogów
3. Uruchomić aplikację i wpisać domyślne dane logowania tj. root/root wtedy aplikacja wymusi zmianę hasła dla 'root'
4. Zmienić hasło
4. Po zalogowaniu do kontrolera należy przejść do opcji "Przywróć backup" i albo wybrać plik (jeżeli jest ich więcej) albo kontroler
    z automatu przejdzie do odtwarzania kopii.

Jeżeli nadal po wcześniejszym SFORMATOWANIU karty będą problemy to proszę pisać.

Dokładnie tak zrobiłemiu mimo to otrzymałem ten błąd... :-\

Gdy okazało się że po naprawie zniknęła struktura plików to pomyślałem że najlepiej chyba sformatować i tak zrobiłem. Mimo to dostałem ten błąd.
Uratował mnie stary, "ręczny" backup który zrobiłem kilka miesięcy temu przed wprowadzeniem tej funkcji do aplikacji.
Zakładam że jednak nieliczni użytkownicy taki backup posiadają więc test realne ryzyko, że w podobnej sytuacji imntez przywrócenie kopii nie zadziała i będą musieli wszystko zrobić od zera. Myślę że konieczne musicie dopracować tą funkcję i zrobić wszystko, aby działała w każdym możliwym scenariuszu
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2019, 14:36:17 »
Dziękuję za informacje. Czy może mi Pan na maila wysłać ten plik backapowy, przy którym wystąpił błąd? Być może coś uda się mi z niego odczytać i stwierdzić co może wywoływać błąd. U mnie wielokrotnie tworzyłem i odtwarzałem kopię i nigdy nie było z tym problemów.

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2019, 16:57:03 »
U mnie na szczęście aktualizacja przebiegła bez problemów, ale może przez to, że w tym tygodniu robiłem format karty i przywracałem kopię "manualną"  ;)

Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2019, 21:54:26 »
Witam,

Kilka dni temu postanowiłem w końcu dostać się do karty SD w kontrolerze, żeby sprawdzić czy nie ma czasem błędnych danych (cały czas zdarzało się w aplikacji, że przez chwilę niektóre urządzenia się dublowały, a inne znikały, po odświeżeniu wracało do normy) i oczywiście, że były! A konkretnie 3 pliki "wirtualnie" zajmujące po ok. 0,5GB + niedająca się skopiować część zawartości (kilka plików funkcji czasowych i pliki z logami). Po naprawie karty w Windowsie, zawartość karty wróciła do normy.
Dzisiaj przed aktualizacją kontrolera do najnowszej wersji z ciekawości ponownie sprawdziłem zawartość karty i ... znowu dwa pliki po ok. 0,5GB i problem ze skopiowaniem tym razem kilku plików z folderu DEVICES. Znowu naprawa narzędziem w Windows pomogła.
Po aktualizacji do 1.6.0 wszystko działa normalnie. Zobaczymy, czy faktycznie ta aktualizacja rozwiąże w końcu problemy z zapisem na karcie, tak jak to deklaruje Zamel.
Co do działania przywracania z kopii zapasowej w aplikacji, to niestety nie mogę się wypowiedzieć, bo (na szczęście) nie musiałem z tego korzystać, a i wolę nie ryzykować jak wszystko działa  :) (ale oczywiście robię kopie przy aktualizacjach, czy większych modyfikacjach w systemie).

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 05, 2019, 22:16:51 »
Dziękuję za informacje. Czy może mi Pan na maila wysłać ten plik backapowy, przy którym wystąpił błąd? Być może coś uda się mi z niego odczytać i stwierdzić co może wywoływać błąd. U mnie wielokrotnie tworzyłem i odtwarzałem kopię i nigdy nie było z tym problemów.
Wysłałem na PW. Mam nadzieję, że uda się ustalić co jest z nim nie tak i usprawnić obsługę kopii zapasowej i jej odtwarzania. To bardzo ważna funkcja, która nie może zawodzić, szczególnie w takich omentach, w którrych z powodu błędu oprogramowania użytkownik traci konfigurację.
U mnie na szczęście aktualizacja przebiegła bez problemów, ale może przez to, że w tym tygodniu robiłem format karty i przywracałem kopię "manualną"  ;)
Ja z samą aktualizacją także nie miałem problemu. Problem pojawił się przed nią przy odtwarzaniu backupu, gdy przed aktualizacją chciałem na wszelki wypadek sprawdzić kartę SD i zobaczyć czy znowu nie ma jakiś błędów. Gdy okazało się że są (inne niż kilka miesięcy temu - nie było plików 500MB, a zamiast tego katalogi były nieczytelne, a naprawa karty spowodowała utratę jej zawartośći) to postanowiłem sformatować kartę i wsadzić do kontrolera, aby odtworzył on czystą strukturę plików przed aktualizacją. I gdy kontroler wystartował i utworzył pliki i katalogi to spróbowałem odtworzyć z aplikacji ostatni backup jaki miałem z listopada. I to właśnie się nie udało.
Witam,

Kilka dni temu postanowiłem w końcu dostać się do karty SD w kontrolerze, żeby sprawdzić czy nie ma czasem błędnych danych (cały czas zdarzało się w aplikacji, że przez chwilę niektóre urządzenia się dublowały, a inne znikały, po odświeżeniu wracało do normy) i oczywiście, że były! A konkretnie 3 pliki "wirtualnie" zajmujące po ok. 0,5GB + niedająca się skopiować część zawartości (kilka plików funkcji czasowych i pliki z logami). Po naprawie karty w Windowsie, zawartość karty wróciła do normy.
Dzisiaj przed aktualizacją kontrolera do najnowszej wersji z ciekawości ponownie sprawdziłem zawartość karty i ... znowu dwa pliki po ok. 0,5GB i problem ze skopiowaniem tym razem kilku plików z folderu DEVICES. Znowu naprawa narzędziem w Windows pomogła.
Po aktualizacji do 1.6.0 wszystko działa normalnie. Zobaczymy, czy faktycznie ta aktualizacja rozwiąże w końcu problemy z zapisem na karcie, tak jak to deklaruje Zamel.
Co do działania przywracania z kopii zapasowej w aplikacji, to niestety nie mogę się wypowiedzieć, bo (na szczęście) nie musiałem z tego korzystać, a i wolę nie ryzykować jak wszystko działa  :) (ale oczywiście robię kopie przy aktualizacjach, czy większych modyfikacjach w systemie).
Czyli to kolejny dowód na to, że miałem rację - mechanizm wykonujący kopię zapasową plików kontrolera na karcie SD to tylko zasłona dymna i wcale nie rozwiązał problemu nieprawidłowych zapisów. Zamel niestety nie zrozumiał istoty problemu. To nie zawartość plików się uszkadzała. Zamiast tego uszkadzała się struktura plików / tablica alokacji a to powodowało, że pliki mogły znikać, pojawiały się inne pliki (2 przypadki, gdy pojawiły się pliki po 500 MB) oraz pojawiały się pliki o tej samej nazwie, co jest w normalnych warunkach niemożliwe. Być może to jakiś problem z biblioteką obsługi FAT, ale bez znajomości oprogramowania kontrolera to tylko wróżenie z fusów.

Mam wielką nadzieję, że problem został ostatecznie rozwiązany przez aktualizację 1.6.0. Pożyjemy, zobaczymy. Ja zredukowałem rolę kontrolera do minimum,  wykonuje on jedynie polecenia z Home Assistanta, nie używam żadnych scen, funkcji czasowych, logicznych itp, a mimo to nie uniknąłem problemów.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 09, 2019, 22:11:45 »
Dzisiaj pierwszy raz kontroler sam się zaktualizował i nawet mu to wyszło ;)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 09, 2019, 22:12:41 »
Dzisiaj pierwszy raz kontroler sam się zaktualizował i nawet mu to wyszło ;)
Jakto? Przecież nie ma żadnych nowych aktualizacji? Najnowsza wersja to 1.6.0. Tak mi pokazuje apka. Chyba, że chodzi o soft któregoś ze sterowników to ok:)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2019, 22:38:03 wysłana przez SebiCo »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 09, 2019, 22:39:13 »
Nie wiedziałem że trzeba kliknąć 'wyszukaj'. Sądziłem że będzie sprytne i że będzie się samo wyszukiwało. Ale faktycznie chyba za dużo oczekuję...

Po kliknięciu 'wyszukaj' rozpoczęło się pobieranie i wyskakuje dymek 'błąd'. Klasyczny Zamel ;D
Pewnie skończy się na aktualizacji przez USB  ::)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2019, 22:40:45 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2019, 22:55:00 »
A u mnie wyskoczyło info, że jest nowa aktualizacja i spytało się czy zainstalować  8)

Niestety myślę, że będziesz miał problem z kartą :(
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2019, 22:56:31 wysłana przez SebiCo »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nowa aktualizacja kontrolera - funkcja aktualizacji bez pendrive USB!
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 09, 2019, 23:03:03 »
Niestety myślę, że będziesz miał problem z kartą :(
Czemu tak sądzisz?

U mnie wywala błąd za każdym razem. Ehh czy nie może być choć jednej nowej funkcji kryta działa od danego początku? ..
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant