Gubienie ustawień sieciowych / konieczne restarty

  • 8 Odpowiedzi
  • 1952 Wyświetleń
Gubienie ustawień sieciowych / konieczne restarty
« dnia: Kwiecień 15, 2020, 09:02:32 »
Witam,

Od kilku juz miesięcy borykam się z problemem z EFC-01.

Problem polega na tym,  że kontroler chyba gubi połączenie sieciowe lub jest problem z kartą sieciową.

Próbowałem już wgrywania starszych wersji softu, by później zaktualizować ją do najnowszej. Niestety czego bym nie zrobił, raz dziennie lub raz na 2-3 dni muszę odłączyć EFC-01 od zasilania i podłączyć ponownie. Kontroler w pewnym momencie jest niewidoczny nawet dla routera (ping i traceroute stałego IP kontrolera daje wynik negatywny, tak jakby kontroler nie był podpięty do sieci). Z tyłu na gniezdzie sieciowym świeci się tylko na stałe pomarańczowa dioda.

Sądziłem, że to przypadek jednostkowy, ale nie...
Już 7 klientów, u których instaowaliśmy exta life ma identyczny problem.
Nie ukrywam, że jest to znaczący problem, bo ludzie są już zirytowani, że instancja za kilka tyś PLN nie funkcjonuje jak powinna i trzeba odłączać zasilanie od kontrolera raz dziennie.

Może miał ktoś podobne problemy z.EFC i jakoś temu zaradził 🤔

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Gubienie ustawień sieciowych / konieczne restarty
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2020, 11:17:49 »
Witam,

Od kilku juz miesięcy borykam się z problemem z EFC-01.

Problem polega na tym,  że kontroler chyba gubi połączenie sieciowe lub jest problem z kartą sieciową.

Próbowałem już wgrywania starszych wersji softu, by później zaktualizować ją do najnowszej. Niestety czego bym nie zrobił, raz dziennie lub raz na 2-3 dni muszę odłączyć EFC-01 od zasilania i podłączyć ponownie. Kontroler w pewnym momencie jest niewidoczny nawet dla routera (ping i traceroute stałego IP kontrolera daje wynik negatywny, tak jakby kontroler nie był podpięty do sieci). Z tyłu na gniezdzie sieciowym świeci się tylko na stałe pomarańczowa dioda.

Sądziłem, że to przypadek jednostkowy, ale nie...
Już 7 klientów, u których instaowaliśmy exta life ma identyczny problem.
Nie ukrywam, że jest to znaczący problem, bo ludzie są już zirytowani, że instancja za kilka tyś PLN nie funkcjonuje jak powinna i trzeba odłączać zasilanie od kontrolera raz dziennie.

Może miał ktoś podobne problemy z.EFC i jakoś temu zaradził 🤔
Najbardziej prawdopodobny wg mnie jest błąd oprogramowania lub błędy na karcie SD. U mnie też zdarzyło się, że nie mogłem spingować kontrolera, ale ten w tym czasie i tak normalnie działał tzn mogłem się łączyć z nim aplikacją. ping jest opcją. Można go nie obsługiwać lub blokować. Nie wiem jak to jest zrobione w sofcie EFC-01. Chociaż jeśli przez 90% czasu działa, a nagle przestaje, to pewnie kontroler się wiesza.

A czy kontroler gdy nie daje się spingować również nie działa? Próbowałeś zrobić backup, potem przywrócić kontroler do ustawień fabrycznych (długie przytrzymanie przycisku reset) i przywrócić backup?? Jeśli to podziała to pewnie jest problem z błędami na karcie SD. Problem dość powszechny i dający różne objawy. Spróbuj z backupem i daj znać czy pomogło.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Gubienie ustawień sieciowych / konieczne restarty
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2020, 21:49:42 »
Czy dioda LAN przy porcie sieciowym kontrolera świeci? Pytam bo przykładowo w moim routerze na pierwszych 4 portach kontroler działa a na kolejnych 4 nie chce zestawić linku w ogóle. Dioda LAN zamrugał kilka razy po czym gaśnie. Trzeba pamiętać że kontroler chodzi na 10mbit half-duplex.

Jeżeli router/switch pozwala na konfigurowanie portów to polecam spróbować ustawić link na sztywno zamiast autodetekcji.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Gubienie ustawień sieciowych / konieczne restarty
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2020, 22:27:24 »
Czy dioda LAN przy porcie sieciowym kontrolera świeci? Pytam bo przykładowo w moim routerze na pierwszych 4 portach kontroler działa a na kolejnych 4 nie chce zestawić linku w ogóle. Dioda LAN zamrugał kilka razy po czym gaśnie. Trzeba pamiętać że kontroler chodzi na 10mbit half-duplex.

Jeżeli router/switch pozwala na konfigurowanie portów to polecam spróbować ustawić link na sztywno zamiast autodetekcji.
Widać że odezwał się sieciowiec🙂 Fakt, to też może być to. Ustawienie linku na sztywno może pomóc. Eh, przydałoby się WiFi w EFC-01 np za pomocą dongle'a USB
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Gubienie ustawień sieciowych / konieczne restarty
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 16, 2020, 20:57:17 »
Z tyłu na gniezdzie sieciowym świeci się tylko na stałe pomarańczowa dioda.
Nie wiem jak jest u innych użytkowników, ale w moim kontrolerze w stanie normalnej pracy nie świeci żadna dioda przy gnieździe LAN. Jedynie przy uruchamianiu kontrolera przez chwilę świeci zielona dioda, po czym gaśnie. Nigdy nie zaobserwowałem świecenia diody pomarańczowej. Dodam, iż diody tak samo się zachowują przy podpięciu EFC-01 do routera TP-Link z portami 1Gbps, jak i switcha 100Mbps (nie ma problemów z działaniem kontrolera).
Chyba najlepiej gdyby sygnalizację na LEDach przy porcie LAN w EFC-01 wyjaśnił przedstawiciel Zamela - szczególnie w tej problematycznej sytuacji opisanej przez kolegę Amster.

Sądziłem, że to przypadek jednostkowy, ale nie...
Już 7 klientów, u których instaowaliśmy exta life ma identyczny problem.
To już jest bardzo dziwne, skoro podobny problem występuje w 7 różnych instalacjach. A może uda się koledze znaleźć jakiś wspólny mianownik tych instalacji - może ten sam router czy switch, może tak samo konfigurowana sieć, np. nietypowa grupa adresów IP, z którą z jakiś powodów nie radzi sobie soft EFC-01 (strzelam - np. 10.0.0.x)? Czy te sieci są "prostymi sieciami" z podstawowym "domowym" routerem, czy może są zbudowane w oparciu o sprzęt bardziej zaawansowany, tzn. profesjonalny router, switche zarządzalne, itp.?

Eh, przydałoby się WiFi w EFC-01 np za pomocą dongle'a USB
O tak, przydałoby się. Również by móc swobodniej poszukać w domu najbardziej optymalnego miejsca pod względem zasięgu radia ExtaLife. Pytanie tylko czy jest technicznie i programowo możliwe obsłużenie przez EFC-01 jakiejś karty WiFi na USB... Może kiedyś pojawi się nowa wersja kontrolera z wbudowanym WiFi. Chociaż dedykowany USB dongle przydałby się do obecnych kontrolerów.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Gubienie ustawień sieciowych / konieczne restarty
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 17, 2020, 18:41:01 »
Eh, przydałoby się WiFi w EFC-01 np za pomocą dongle'a USB
O tak, przydałoby się. Również by móc swobodniej poszukać w domu najbardziej optymalnego miejsca pod względem zasięgu radia ExtaLife. Pytanie tylko czy jest technicznie i programowo możliwe obsłużenie przez EFC-01 jakiejś karty WiFi na USB... Może kiedyś pojawi się nowa wersja kontrolera z wbudowanym WiFi. Chociaż dedykowany USB dongle przydałby się do obecnych kontrolerów.
Technicznie pewnie wszystko jest do zrobienia tylko pytanie o nakłady. Wiem, że gotowe karty WiFi USB odpadają, bo trzeba mieć do nich sterowniki a to zawsze jest problem. Dla kontrolera to już szczególnie. Zostaje więc wysmażenie jakiegoś własnego modułu. Czytałem o prostych modułach UART-WiFi opartych o ESP8266, ale nie wiem czy to się tutaj nadaje tzn jak STM32 komunikuje się z kartą sieciową EFC-01. Jeśli po UART to może takie rozwiązanie dałoby się zrobić. Koszt sprzętu śmiesznie niski, pytanie o nakłady na programowanie.
Kolega @Gadulowaty na pewno więcej mógłby się tutaj o takiej możliwości wypowiedzieć.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Gubienie ustawień sieciowych / konieczne restarty
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 20, 2020, 13:16:39 »
Mój router taki pokazuje link do EFC-01

Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

Odp: Gubienie ustawień sieciowych / konieczne restarty
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 22, 2020, 10:32:35 »
Wgrywałem różne softy, formatowanie microSD w kontrolerze, dzisiaj jeszcze spróbuje przełączyć prędkość portu w routerze na 10 Mbps. Router mam mikrotika, klienci też, ale u wiekszości działa na tych samych routerach i nie ma problemu.

Odp: Gubienie ustawień sieciowych / konieczne restarty
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 20, 2021, 17:40:24 »
Witam,

Po dość długim czasie, grzebaniu zmian softów itd itp.

Doszedłem do tego, że EFC-01 niezbyt lubi się ze sprzętem sieciowym firmy Mikrotik (a bardzo szkoda).

Na chwilę obecną jedyną konfiguracją, która działa, jest ustawienie w kontrolerze EFC-01 stałego IP oraz w routerze, w zakładce  IP>DHCP Server>Leases ręcznie dodanie adresu statycznego na urządzenie Zamela.

Jak na razie działa i lokalnie i zdalnie. Zobaczymy jak długo....