Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2

  • 219 Odpowiedzi
  • 6723 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 27, 2022, 09:53:04 »
Dodałem w configuration.yaml:
logger:
  logs:
    default: error
    custom_components.extalife: debug
    homeassistant.core: debug
jednak w logu widzę zdarzenia związane ze wszystkimi integracjami, które są w HA (oczywiście restartowałem HA po dodaniu wpisu 'logs'). Coś robię nie tak, że nie działa odfiltrowanie zdarzeń? Załączam ten plik z logami, ale nie wiem czy będzie on przydatny w takim stanie.
Jest w porządku. Czasem wgląd w wewnętrzne wywołania HA pomaga, dlatego warto je mieć. Lepiej trochę więcej niż za mało :)

Odezwę się jak coś znajdę.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline tool

  • *
  • 14
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 27, 2022, 10:40:16 »
Testuję dalej:
uruchamiam usługę restart ( i tu nie wykluczam, że to ja coś źle robię  :D )

service: extalife.restart
data:
  entity_id: extalife.efc_01

restart się nie wykonuje tylko rzuca błędem
Logger: homeassistant.components.websocket_api.http.connection
Source: helpers/frame.py:73
Integration: Home Assistant WebSocket API (documentation, issues)
First occurred: 10:12:47 (2 occurrences)
Last logged: 10:15:09

[547385291296] Error handling message: Unknown error (unknown_error)
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/frame.py", line 67, in report
    integration_frame = get_integration_frame(
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/frame.py", line 47, in get_integration_frame
    raise MissingIntegrationFrame
homeassistant.helpers.frame.MissingIntegrationFrame

The above exception was the direct cause of the following exception:

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/websocket_api/decorators.py", line 27, in _handle_async_response
    await func(hass, connection, msg)
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/websocket_api/commands.py", line 646, in handle_execute_script
    await script_obj.async_run(msg.get("variables"), context=context)
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 1513, in async_run
    await asyncio.shield(run.async_run())
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 405, in async_run
    await self._async_step(log_exceptions=False)
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 449, in _async_step
    self._handle_exception(
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 472, in _handle_exception
    raise exception
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 447, in _async_step
    await getattr(self, handler)()
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 680, in _async_call_service_step
    await service_task
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/core.py", line 1738, in async_call
    task.result()
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/core.py", line 1781, in _execute_service
    await self._hass.async_add_executor_job(
  File "/usr/local/lib/python3.10/concurrent/futures/thread.py", line 58, in run
    result = self.fn(*self.args, **self.kwargs)
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/services.py", line 72, in _handle_restart
    core = self._get_core(entity_id)
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/services.py", line 45, in _get_core
    return Core.get(self._get_entry_id(entity_id))
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/services.py", line 49, in _get_entry_id
    registry = asyncio.run_coroutine_threadsafe(er.async_get_registry(self._hass), self._hass.loop).result()
  File "/usr/local/lib/python3.10/concurrent/futures/_base.py", line 446, in result
    return self.__get_result()
  File "/usr/local/lib/python3.10/concurrent/futures/_base.py", line 391, in __get_result
    raise self._exception
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/entity_registry.py", line 859, in async_get_registry
    report(
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/frame.py", line 73, in report
    raise RuntimeError(msg) from err
RuntimeError: Detected code that uses deprecated `async_get_registry` to access entity registry, use async_get instead. Please report this issue.

Ten problem był już wcześniej pojawił się chyba wraz z wersją HA 2022.6.0
ale chyba najnowsza integracja dalej ma problem z "Detected code that uses deprecated async_get_registry to access entity registry, use async_get instead."

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 27, 2022, 11:20:34 »
Dodałem w configuration.yaml:
logger:
  logs:
    default: error
    custom_components.extalife: debug
    homeassistant.core: debug
jednak w logu widzę zdarzenia związane ze wszystkimi integracjami, które są w HA (oczywiście restartowałem HA po dodaniu wpisu 'logs'). Coś robię nie tak, że nie działa odfiltrowanie zdarzeń? Załączam ten plik z logami, ale nie wiem czy będzie on przydatny w takim stanie.
Jest w porządku. Czasem wgląd w wewnętrzne wywołania HA pomaga, dlatego warto je mieć. Lepiej trochę więcej niż za mało :)

Odezwę się jak coś znajdę.

Ciężki orzech do zgryzienia. Widzę problem - wszystkie wirtualne sensory dla atrybutów MEM-21 mają te same dane, ale nie bardzo widzę dlaczego tak to wygląda. Kod niby wygląda ok, ale z drugiej strony łatwo coś przeoczyć.
Ale dzięki temu, że załączyłeś pełny log, to na mojej wersji developerskiej będę mógł wstrzyknąć fałszywy MEM-21 do danych z kontrolera i zasymulować tą sytuację. Pod debuggerem będzie już na 100% widać co się dzieje i skąd to wynika. Odezwę się jak będę wiedział coś więcej.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 27, 2022, 11:33:43 »
Testuję dalej:
uruchamiam usługę restart ( i tu nie wykluczam, że to ja coś źle robię  :D )

service: extalife.restart
data:
  entity_id: extalife.efc_01

restart się nie wykonuje tylko rzuca błędem
Logger: homeassistant.components.websocket_api.http.connection
Source: helpers/frame.py:73
Integration: Home Assistant WebSocket API (documentation, issues)
First occurred: 10:12:47 (2 occurrences)
Last logged: 10:15:09

[547385291296] Error handling message: Unknown error (unknown_error)
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/frame.py", line 67, in report
    integration_frame = get_integration_frame(
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/frame.py", line 47, in get_integration_frame
    raise MissingIntegrationFrame
homeassistant.helpers.frame.MissingIntegrationFrame

The above exception was the direct cause of the following exception:

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/websocket_api/decorators.py", line 27, in _handle_async_response
    await func(hass, connection, msg)
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/websocket_api/commands.py", line 646, in handle_execute_script
    await script_obj.async_run(msg.get("variables"), context=context)
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 1513, in async_run
    await asyncio.shield(run.async_run())
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 405, in async_run
    await self._async_step(log_exceptions=False)
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 449, in _async_step
    self._handle_exception(
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 472, in _handle_exception
    raise exception
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 447, in _async_step
    await getattr(self, handler)()
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/script.py", line 680, in _async_call_service_step
    await service_task
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/core.py", line 1738, in async_call
    task.result()
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/core.py", line 1781, in _execute_service
    await self._hass.async_add_executor_job(
  File "/usr/local/lib/python3.10/concurrent/futures/thread.py", line 58, in run
    result = self.fn(*self.args, **self.kwargs)
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/services.py", line 72, in _handle_restart
    core = self._get_core(entity_id)
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/services.py", line 45, in _get_core
    return Core.get(self._get_entry_id(entity_id))
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/services.py", line 49, in _get_entry_id
    registry = asyncio.run_coroutine_threadsafe(er.async_get_registry(self._hass), self._hass.loop).result()
  File "/usr/local/lib/python3.10/concurrent/futures/_base.py", line 446, in result
    return self.__get_result()
  File "/usr/local/lib/python3.10/concurrent/futures/_base.py", line 391, in __get_result
    raise self._exception
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/entity_registry.py", line 859, in async_get_registry
    report(
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/frame.py", line 73, in report
    raise RuntimeError(msg) from err
RuntimeError: Detected code that uses deprecated `async_get_registry` to access entity registry, use async_get instead. Please report this issue.

Ten problem był już wcześniej pojawił się chyba wraz z wersją HA 2022.6.0
ale chyba najnowsza integracja dalej ma problem z "Detected code that uses deprecated async_get_registry to access entity registry, use async_get instead."
Szczerze mówiąc nie testowałem usług, bo to zakłóciłoby mi produkcyjnego HA bo kontroler by się zrestartował, ale zasymuluję to i zobaczę co się dzieje przed wywołaniem komendy do kontrolera. Poprawiłem inny, niemal identyczny błąd dotyczący Device Registry, ale widzę, żę w HA zmienił się także sposób wywołania dla Entity Registry i to też będę musiał podmienić.
Te błędy pojawiają się dopiero przy wywołaniu, więc ciężko je znaleźć, bo przy ładowaniu nic nie będize widać, podczas działania także, dopiero gdy się wywoła usługę. To powinno być proste w naprawieniu. Spróbuj podmienić to tak i daj znać czy działa:
https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component/commit/6c5fc336ca1453c0fd5eaa585d90eab823a28b93
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2022, 11:38:38 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline tool

  • *
  • 14
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 27, 2022, 21:36:17 »
[To powinno być proste w naprawieniu. Spróbuj podmienić to tak i daj znać czy działa:
https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component/commit/6c5fc336ca1453c0fd5eaa585d90eab823a28b93
Gra!
sprawdziłem extalife.restart i extalife.refresh_state i działa. Co do extalife.test_button to nie wiem z czym się to je :D

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 29, 2022, 20:32:44 »
Dodałem w configuration.yaml:
logger:
  logs:
    default: error
    custom_components.extalife: debug
    homeassistant.core: debug
jednak w logu widzę zdarzenia związane ze wszystkimi integracjami, które są w HA (oczywiście restartowałem HA po dodaniu wpisu 'logs'). Coś robię nie tak, że nie działa odfiltrowanie zdarzeń? Załączam ten plik z logami, ale nie wiem czy będzie on przydatny w takim stanie.
Jest w porządku. Czasem wgląd w wewnętrzne wywołania HA pomaga, dlatego warto je mieć. Lepiej trochę więcej niż za mało :)

Odezwę się jak coś znajdę.

Ciężki orzech do zgryzienia. Widzę problem - wszystkie wirtualne sensory dla atrybutów MEM-21 mają te same dane, ale nie bardzo widzę dlaczego tak to wygląda. Kod niby wygląda ok, ale z drugiej strony łatwo coś przeoczyć.
Ale dzięki temu, że załączyłeś pełny log, to na mojej wersji developerskiej będę mógł wstrzyknąć fałszywy MEM-21 do danych z kontrolera i zasymulować tą sytuację. Pod debuggerem będzie już na 100% widać co się dzieje i skąd to wynika. Odezwę się jak będę wiedział coś więcej.
Taki mały update, żeby było wiadomo co się dzieje. Tak jak pisałem - dodałem fake'owy MEM-21 i RCM u siebie na testowym HA. Zrobiłem prosty mechanizm, aby mając dane z loga dodawać wirtualne urządzenia ExtaLife których nie posiadam i wszystko ładnie się dodaje...no prawie ;)
Mam małe postępy - wyeliminowałem 2 błędy:
1. error z value_1,
2. error z unique ID

ale jest jeszcze gdzieś jakiś większy problem który powoduje, że wirtualne sensory się nie dodają. Na razie wygląda to tak:



Tutaj jest gorzej, bo nie ma żadnego błędu z HA a mimo to encji nie widać, lub są pokazywane jako martwe. Ale mam nadzieję i to się uda jakoś rozwiązać.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 29, 2022, 20:36:29 »
Co do extalife.test_button to nie wiem z czym się to je :D
To testowy serwis symulujący nieistniejącą funkcję kontrolera, o którą męczyliśmy Zamela, ale Zamel to olał i nie zamierza jej implementować: chodziło o przekazywanie do protokołu aplikacji fakty odbioru sygnału z nadajników Exta Life. To że kontroler je odbiera i na nie reaguje jest jasne - można wyzwolić nadajnikami funkcję logiczną, ale nic więcej.
Gdyby kontroler wysyłał do aplikacji fakt odbioru sygnału z nadajnika to otwierałoby przed integracją z HA zupełnie nowe możliwości - sterowanie czymkolwiek w domu za pomocą dowolnego nadajnika exta life - pilota, RNP, RNK itp. I zrobiłem nawet obsługę czegoś, czego w Exta Life nei ma - w HA dałoby się zrobić automatyzację która zadziała gdy ktoś zrobi 1 klik, 2 klik, przytrzymanie klawisza...ale straciłem nadzieję, że Zamel coś takiego zrobi. Ten system już nie jest rozwijany jeśli chodzi o kontroler.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 29, 2022, 22:13:53 »
Taki mały update, żeby było wiadomo co się dzieje. Tak jak pisałem - dodałem fake'owy MEM-21 i RCM u siebie na testowym HA. Zrobiłem prosty mechanizm, aby mając dane z loga dodawać wirtualne urządzenia ExtaLife których nie posiadam i wszystko ładnie się dodaje...no prawie ;)
Mam małe postępy - wyeliminowałem 2 błędy:
1. error z value_1,
2. error z unique ID

ale jest jeszcze gdzieś jakiś większy problem który powoduje, że wirtualne sensory się nie dodają. Na razie wygląda to tak:



Tutaj jest gorzej, bo nie ma żadnego błędu z HA a mimo to encji nie widać, lub są pokazywane jako martwe. Ale mam nadzieję i to się uda jakoś rozwiązać.

Cieszę się, że są postępy :) Gdyby przydatne były jakieś testy z realnym urządzeniem, to jestem do dyspozycji.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 02, 2022, 20:51:31 »
A czy da się sprawdzić z poziomu integracji informację o aktywacji sceny?
Czy taka informacja pojawia się w ogóle w kontrolerze?

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 03, 2022, 20:19:18 »
Właśnie wydałem kolejną wersję 2.2b2: https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component/releases/tag/2.2b2

Naprawiłem w niej:
* wszystkie dyskutowane tutaj ostatnio błędy dotyczące sensorów (multisensor + MEM-21)
* problem z martwymi encjami wirtualnych sensorów dla atrybutów również wyeliminowany.
* warning zgłaszany przez @tool odnośnie obsolete call do Device Registry / Entity Registry

@Piotr_K testuj śmiało. Zwróć uwagę, czy jednostki i wartości pokazywane w HA dla MEM i RCM zgadzają się z aplikacją Exta Life.

Bierzcie i pobierajcie z tego wszyscy; to jest bowiem najnowsza i (mam nadzieję) najstabilniejsza wersja 2.2 beta ;)

Jeśli ta wersja będzie działała prawidłowo i nikt nie dostrzeże kolejnych błędów, to stanie się ona wersją finalną 2.2.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 03, 2022, 20:25:13 »
A czy da się sprawdzić z poziomu integracji informację o aktywacji sceny?
Czy taka informacja pojawia się w ogóle w kontrolerze?
Obecnie się nie da, ale kontroler taką informację faktycznie przysyła. Przykładowo wygląda to tak:
{"command":44,"data":{"id":15,"start":true},"status":"notification"}
Dałoby się to prawdopodobnie dodać do integracji, ale byłoby z tym trochę roboty. Trzebaby to wrzucić na szynę zdarzeń (dziwnie to brzmi po polsku - chodzi o "event bus") w HA i możnaby zbudować sobie automatyzację w HA opartą o wykrywanie takiego zdarzenia.

Kiedyś myślałem o dodatniu czegoś takiego, ale to jest dla mnie niski priorytet, ponieważ założenie integracji jest takie, że rezygnujemy z używania aplikacji Exta Life na rzecz (znacznie potężniejszych) automatyzacji HA, choć zdaję sobie sprawę z tego że zdefiniowanie sceny w Exta Life jest prostsze i szybsze niż zbudowanie automatyzacji w HA (przynajmniej początkowo).
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2022, 20:26:59 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 03, 2022, 22:46:09 »
Pytam, bo miałem problem z integracją domofonu z tuya. Chciałem otrzymać info kiedy przycisk dzwonka jest wciskany. Niestety integracja nie zwracała takiej informacji. Dodałem nowy przycisk "wirtualny" i połączyłem go bezpośrednio w aplikacji (bo tam takie event był). I tak otrzymałem ładną notyfikację do HA kiedy przycisk jest wciskany.

I tak myślałem, że można tutaj ubogo (jak to w całym zamelu  >:D) stworzyć scenę dla przycisku który chcemy udostępnić. Przypisać go do sceny,  a później móc sterować rzeczami w HA. I tak, wiem, nie będzie opcji dwukliku, przytrzymania itd. Ale już można by było to do czegoś wykorzystać. Nie wiem jak Wy ale w zamelu mam tylko przełączniki i ściemniacze w każdym pokoju. Nie ma za bardzo z czego tworzyć tych scen :) Ale w połączeniu z HA to otwiera nowe możliwości.

EDIT ehh oni nawet liczbę scen ograniczają... Właśnie znalazłem info, że może być ich tylko 25...
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2022, 00:10:27 wysłana przez zelo66 »

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 03, 2022, 23:52:58 »
Ten pomysł zelo66 jest całkiem sprytny. Jedna scena dla jednego klawisza w nadajniku i w HA wiemy kiedy ten klawisz został naciśnięty.

EDIT:
Mistrzu @admin - ale, że już dodałeś powiadomienie o scenie i koleją wersję 2.2b3? Czy Ty dziś nie spałeś?  ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2022, 09:19:40 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 04, 2022, 09:50:43 »
Ten pomysł zelo66 jest całkiem sprytny. Jedna scena dla jednego klawisza w nadajniku i w HA wiemy kiedy ten klawisz został naciśnięty.
Też tak uważam :) Sam kiedyś myślałem, aby tak wykrywać zdarzenia z nadajników, ale wydaje mi się to dość karkołomnym rozwiązaniem. Poza tym wykrywamy tym sposobem jedynie wciśnięcie przycisku. Kontroler nie potrafi przypisać puszczenia przycisku do sceny, a mnie to jest potrzebne, aby wykrywać bardziej złożone sekwencje zdarzeń - w szczególności przytrzymanie przycisku. Chociaż juz dwuklik i trójklik dałoby się w ten sposób zrobić. Wymagałoby to trochę pracy i przebudowy, bo założenie było takie, że będzie dedykowana notyfikacja z kontrolera do tego, ale i z tym możnaby coś zrobić. Może kiedyś :)

Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że samo wykrycie aktywacji sceny w ramach integracji okazało się bardzo proste i wymagało tylko kilku małych zmian (chyba udało mi się zbudować wystarczająco dobrą platformę, aby to tak łatwo obsłużyć)  :D Wydałem wersję 2.2b3 z obsługą zdarzeń  8)

Dodałem wykrywanie aktywacji (i zakończenia wykonywania) sceny do integracji, która wrzuca je na HA event bus jako zdarzenie extalife_scene

Kontroler wysyla dwa komunikaty odnośnie scen:
1. Aktywacja (start = true)
2. Zakończenie wykonywania (start = false)

Postanowiłem wrzucać obydwa zdarzenia, bo jest to bardziej uniwersalne i może mieć więcej zastosowań, a zdarzenie końca wykonywania sceny można prosto odfiltrować warunkami na pole start = false w HA.
Teraz wystarczy już tylko zrobić sobie automatyzację z triggerem na event z konkretnymi danymi i mamy wykrywanie naciśnięcia klawisza :)
Np tak:
alias: "[TEST] Event extalife_scene"
description: ""
trigger:
  - platform: event
    event_type: extalife_scene
    event_data:
      start: true
      id: 0
condition: []
action:
  - service: switch.toggle
    data: {}
    target:
      entity_id: switch.kuchnia_led
mode: single
gdzie:
id to id sceny czyli pośrednio klawisza. Łatwo znaleźć która scena jest która - wystarczy w HA w narzędziach deweloperskich w sekcji Zdarzenia włączyć nasłuch dla zdarzenia "extalife_scene" i zaraz będzie widać co przychodzi w payload i jaka scena jest aktywowana.

Wersja 2.2b3 do pobrania: https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component/releases/tag/2.2b3
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 04, 2022, 10:04:43 »
No i pięknie. Szybko się priorytet zwiększył  :D
Po pracy zabieram się za testowanie. I już się cieszę, że RNK-24 w końcu będę mógł do czegos konkretnego wykorzystać.
Świetna ekspresowa robota @admin  :)