Home Assistant pomoc dla początkujących

  • 148 Odpowiedzi
  • 31206 Wyświetleń
*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Home Assistant pomoc dla początkujących
« dnia: Stycznia 07, 2020, 20:23:23 »
Witam!! Od kilku dni używam HA. Chciałbym ustawić kilka scen i nie mam pojęcia jak się w ogóle za to zabrać.
Prosta scena naciskam przycisk z exty załącza się urządzenie np z exty i prosty sonoff.
Druga scena np, o zachodzie słońca ustaw roletę albo kilka rolet na 60%.
Jak i gdzie to ustawić.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 08, 2020, 14:01:54 »
Witaj w gronie zintegrowanych z  HA ;)
Tak się składa, że funkcjonalność scen choć zupełnie naturalna w Exta Life - w HA została usprawniona dopiero miesiąc temu i teraz nadaje się do użytkowania przez zwykłych użytkowników. W GUI HA jest od miesiąca wbudowany graficzny edytor scen - można go wywołać z Ustawień > Edytor scen. Nazywasz scene, podajesz encję, klikasz na tą encję i ustawiasz jej docelowy stan. Czyli np roleta w dół w pozycji 70% i zapisujesz scenę. Gotowe :)
HA utworzy nową encję w stylu "scene.twojascena" i możesz ją teraz dodać w GUI do wyzwalania ręcznego, albo stworzyć automatyzację, która będzie tą scenę uruchamiała poprzez wywołanie usługi scene.turn_on.

Na koniec niestety muszę Cię zmartwić - nie zrealizujesz sceny HA wyzwalanej klawiszem Exty Life. Niestety jest to technicznie niemożliwe, gdyż EFC-01 nie wysyła takiego zdarzenia do aplikacji, a co za tym idzie - do HA. EFC-01 reaguje na klawisz wewnętrznie i wewnętrznie odpala scenę zdefiniowaną w aplikacji. Bardzo szkoda, że tak to rozwiązali, ale niestety tak jest. Mnie też by to pozwoliło na wiele dodatkowych możliwości i zwalczenie problemów z Exta Life gdy z klawisza przy sterowaniu kilkoma urządzeniami któryś się nie załączy (a to zdarza mi się kilka razy w tygodniu).
Zamel oczywiście bez problemu mógłby to zrobić, ale raczej nie zamierzają, bo ten kontroler jest nieintegrowalny z czymkolwiek, więc nie zrobią jakiegoś porządnego API. Musi nam wystarczyć JSON API dla aplikacji, którego używa integracja HA.
Natomiast bez problemu zrealizujesz scenę wewnętrznie wyzwalaną przez HA.

Odsyłam cię do dokumentacji:
* sceny: https://www.home-assistant.io/docs/scene/editor/
* automatyzacje: https://www.home-assistant.io/docs/automation/

W razie czego pisz śmiało.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 08, 2020, 23:03:32 »
Zapytam jeszcze czy są jakieś konkretne włączniki które da się wykorzystać do obsługi scen w HA

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 08, 2020, 23:51:54 »
"W GUI HA jest od miesiąca wbudowany graficzny edytor scen" - domyślam się że chodzi o zakładkę po lewej stronie z napisem konfiguracja. Da się tam rzeczywiście wpisać nazwę sceny i to tyle urządzeń wybrać żadnych nie mogę. Próbowałem wpisać "cover.roleta_jadalnia"  ale nic się nie pojawia. Spróbuje jutro wieczorem poczytać  info z linków wyżej. Pozdrawiam

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 09, 2020, 12:53:34 »
mam Home Assistant 0.103.6 i nie widzę Scen :/

Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 09, 2020, 22:08:44 »
musisz w configu dodać
scene: !include scenes.yamli utworzyć plik
scenes.yaml
LINK

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 13, 2020, 11:03:31 »
musisz w configu dodać
scene: !include scenes.yamli utworzyć plik
scenes.yaml
LINK
Otóż to :)
"W GUI HA jest od miesiąca wbudowany graficzny edytor scen" - domyślam się że chodzi o zakładkę po lewej stronie z napisem konfiguracja. Da się tam rzeczywiście wpisać nazwę sceny i to tyle urządzeń wybrać żadnych nie mogę. Próbowałem wpisać "cover.roleta_jadalnia"  ale nic się nie pojawia. Spróbuje jutro wieczorem poczytać  info z linków wyżej. Pozdrawiam
Specjalnie napisałem, że musisz używać encje w bold a nie urządzenia. Ta integracja nie obsługuje (jeszcze) urządzeń (które nawiasem mówiąc są dość nową koncepcją w HA), ale encje tak.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 13, 2020, 11:06:00 »
Zapytam jeszcze czy są jakieś konkretne włączniki które da się wykorzystać do obsługi scen w HA
Słyszałem o jakiś pilotach Zigbee, które można do tego wykorzystać, ale musiałbyś sobie dokupić kontroler Zigbee. W zasadzie może to być cokolwiek co wyzwoli automatyzację w HA, a w samej automatyzacji można użyć sceny albo po prostu wywoływać po kolei uslugi (services) zmieniające stan urządzeń jako kolejne akcje.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 13, 2020, 14:32:26 »
musisz w configu dodać
scene: !include scenes.yamli utworzyć plik
scenes.yaml
LINK
Otóż to :)
"W GUI HA jest od miesiąca wbudowany graficzny edytor scen" - domyślam się że chodzi o zakładkę po lewej stronie z napisem konfiguracja. Da się tam rzeczywiście wpisać nazwę sceny i to tyle urządzeń wybrać żadnych nie mogę. Próbowałem wpisać "cover.roleta_jadalnia"  ale nic się nie pojawia. Spróbuje jutro wieczorem poczytać  info z linków wyżej. Pozdrawiam
Specjalnie napisałem, że musisz używać encje w bold a nie urządzenia. Ta integracja nie obsługuje (jeszcze) urządzeń (które nawiasem mówiąc są dość nową koncepcją w HA), ale encje tak.

a u mnie jest tylko dodawanie przez urządzenia :)
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 13, 2020, 14:36:33 »
A to dziwne 🤔 Nigdy nie miałem takiego problemu, ale w sumei edytora scen używałem może raz cz dwa, bo wszystkie sceny zdefiniowałem w HA jeszcze w pliku jak nie było edytora w HA. Jeśli nie uda się Wam znaleźć rozwiązania dlaczego nie widać encji (może jakiś bug w nowej wersji - ja mam 0.103.0) to spokojnie można wyedytować w pliku scenes.yaml co trzeba.
https://www.home-assistant.io/docs/scene/
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2020, 14:40:41 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 13, 2020, 20:38:25 »
U mnie w HA Też nie ma opcji dodaj encje, jest tylko dodaj urządzenie.

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 13, 2020, 21:17:01 »
Żeby były encje trzeba włączyć tryb zaawansowany.

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 13, 2020, 22:43:49 »
A jak włączyć tryb zaawansowany??

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 14, 2020, 08:14:45 »
Kliknij w swój login i tam będzie przełącznik.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 14, 2020, 08:25:46 »
Dzięki kolego @SebiCo. Zapomniałem że jest ten podział na tryby. Chyba od zawsze mam włączony tryb zaawansowany i sądziłem że po prostu to co widzę powinien widzieć każdy.
Tryb zaawansowany  przyda się również w innych przypadkach. Zdaje się że narzędzia deweloperskie też w nim działają, a one przydają się wyjątkowo często. Przynajmniej mnie
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant