AIS "Jolka" i integracja z HA

  • 38 Odpowiedzi
  • 6171 Wyświetleń
AIS "Jolka" i integracja z HA
« dnia: Stycznia 29, 2020, 11:28:06 »
Witam.
Czy koledzy mieli doświadczenia z rodzimym projektem AIS "Jolka"?
https://sviete.github.io/AIS-docs/en/
Wydaje się ciekawą alternatywą dla wykorzystania komend głosowych i integracją integracji HA.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 29, 2020, 14:21:53 »
Witam.
Czy koledzy mieli doświadczenia z rodzimym projektem AIS "Jolka"?
https://sviete.github.io/AIS-docs/en/
Wydaje się ciekawą alternatywą dla wykorzystania komend głosowych i integracją integracji HA.
A to ciekawostka. Nie miałem z tym do czynienia, ale zdaje się, że to część projektu AI Speaker, o którym sporo można było przeczytać w sieci.
Z tego co pobieżnie zobaczyłem na tej stronie wygląda, że jako bazy do sterowania używają zmodyfikowanej wersji Home Assistant. W sumei trochę szkoda, że nie jest to dostępne na zasadzie komponentu współdziałającego ze "standardowym" HA. Ale rozumiem, że mogą mieć zbyt wiele zależnych komponentów software'owych, aby tak to dystrybuować i pewnie dlatego zrobili fork HA.
Jeśli nie zmodyfikowali HA zbyt mocno (a nie sądzę żeby tak było i pewnie chodzi tylko o zawarcie paczki potrzebnych bibliotek) to integracja ExtaLife powinna działać z tym pakietem, a wtedy droga wolna do sterowania po polsku.

Ja nie zamierzam w to iść, bo nie przekonuje mnie idea zmodyfikowanego HA i wolę mieć ten standardowy, ale pakiet wydaje się ciekawą propozycją. Ma wszystko co potrzebne - backend, aplikację itp. Wygląda więc jak kompletne rozwiązanie.
Może kiedyś uda im się to udostępnić jako integrację HA to wtedy się zainteresuję, a na razie zostanę z angielskim Google Home. Pewnie prędzej Google wprowadzi język polski do Google Home niż oni to zbudują tak jak sobie to wyobrażam. A wtedy niestety staną się mało istotni na rynku. Z hegemonem trudno będzie konkurować.

Dzięki za info o tym. Lubię wiedzieć co piszczy w trawie systemów inteligentnych domów i kontroli głosowej.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 29, 2020, 20:58:49 »
Kody źródłowe projektu są otwarte https://github.com/sviete . Firma zarabia na swoim sprzęcie ubranym w swoje rozwiązania software. Sprzęt to malina lub podobny minikomputer.
Cytat:
"Technicznie nasza platforma zawiera 4 główne komponenty systemowe, pierwsze trzy z nich są zainstalowane na bramce:
    System Android ze środowiskiem Linux: minimalny system podstawowy oraz dodatkowe pakiety dostępne za pomocą menedżera pakietów APT z naszego repozytorium pakietów Ais Linux.
    Platforma automatyki: zmodyfikowana i uzupełniona (o dodatkowe usługi, automatyczne wykrywanie urządzeń i inne ulepszenia) platfroma Home Assistant
    Aplikacje dodatkowe: nasze aplikacje dostępne w Google Play
    Usługi online: w serwisie online mamy zdefiniowane stacje radiowe, podcasty, kanały wiadomości oraz dostępy do usług zewnętrznych wymagających autentykacji."


Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 29, 2020, 21:11:07 »
Nawet pzygmunt jako współtwórca SUPLA pisze na forum:
"Kiedyś proponowaliśmy im natywną integrację (nieodpłatnie) ale temat ucichł :/"

https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=6&t=5445&sid=7b68970a96d4b59637545041f9f17f1e

Natomiast na stronie projektu AIS widać, że twórcy sami wykonują zmiany dla Supla w oparciu o dostępne integracje.
https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/ais_app_supla.html
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 30, 2020, 12:10:13 »
Kody źródłowe projektu są otwarte https://github.com/sviete . Firma zarabia na swoim sprzęcie ubranym w swoje rozwiązania software. Sprzęt to malina lub podobny minikomputer.
Cytat:
"Technicznie nasza platforma zawiera 4 główne komponenty systemowe, pierwsze trzy z nich są zainstalowane na bramce:
    System Android ze środowiskiem Linux: minimalny system podstawowy oraz dodatkowe pakiety dostępne za pomocą menedżera pakietów APT z naszego repozytorium pakietów Ais Linux.
    Platforma automatyki: zmodyfikowana i uzupełniona (o dodatkowe usługi, automatyczne wykrywanie urządzeń i inne ulepszenia) platfroma Home Assistant
    Aplikacje dodatkowe: nasze aplikacje dostępne w Google Play
    Usługi online: w serwisie online mamy zdefiniowane stacje radiowe, podcasty, kanały wiadomości oraz dostępy do usług zewnętrznych wymagających autentykacji."

Jest dokładnie tak jak piszesz :) Jeśli zdecydujesz się w to iść to daj znać czy integracja Exta Life działa z tą zmodyfikowaną wersją HA z tego pakietu.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 30, 2020, 12:12:45 »
Nawet pzygmunt jako współtwórca SUPLA pisze na forum:
"Kiedyś proponowaliśmy im natywną integrację (nieodpłatnie) ale temat ucichł :/"

https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=6&t=5445&sid=7b68970a96d4b59637545041f9f17f1e

Natomiast na stronie projektu AIS widać, że twórcy sami wykonują zmiany dla Supla w oparciu o dostępne integracje.
https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/ais_app_supla.html
Dokładnie tak. Porównałem wersję supla dostarczaną razem z HA i tą z projektu AIS. Wersja z AIS jest zmodyfukowna tak, aby można ją było dodać wprost z GUI, be zpotrzeby modyfikowania plików. Szkoda, że nie zdecydowali się, aby te same zmiany wprowadzić w wersji HA.
W sumie dobrze, że ta wersja supli z AIS istnieje, ponieważ łatwiej będzie mi przerobić naszą integrację Exta Life dzięki temu na konfigurację wprost z GUI.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 31, 2020, 20:30:06 »
Rozpoczynam lekturę forum:
https://ai-speaker.discourse.group/

Natrafiłem na ciekawą informację, naświetlającą jak twórcy projektu dokładają swoje rozwiązania.
https://ai-speaker.discourse.group/t/bramka-wlasny-pakiet-do-systemu-linux/69

Po pierwszych informacjach jestem mile zaskoczony skutecznością działania zespołu.
Widać duże zaangażowanie i projekt rozpędza się...
Nie ma również wrażenia presji sponsorów/producentów urządzeń, bo pomysłem jest sprzedaż własnego produktu.
Klient otrzymuje sprzęt gotowy do użytku. Projekt jest przemyślany pod klienta końcowego (polsko języcznego).
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 31, 2020, 21:27:29 »
Natrafiłem na ciekawą informację, naświetlającą jak twórcy projektu dokładają swoje rozwiązania.
https://ai-speaker.discourse.group/t/bramka-wlasny-pakiet-do-systemu-linux/69
Niewiele mi to mówi, gdyż Linux nie jest moim najlepszym przyjacielem ;)
Cytuj
Po pierwszych informacjach jestem mile zaskoczony skutecznością działania zespołu.
Widać duże zaangażowanie i projekt rozpędza się...
Nie ma również wrażenia presji sponsorów/producentów urządzeń, bo pomysłem jest sprzedaż własnego produktu.
Klient otrzymuje sprzęt gotowy do użytku. Projekt jest przemyślany pod klienta końcowego (polsko języcznego).
Ja mam wrażenie, że technicznie projekt jest bardzo dobrze przemyślany i wzięto solidne podstawy do jego działania. To co zastosował zespół powinno pozwolić na szybki rozwój i mnóstwo funkcji out-of-the-box
.
Kibicuję im i mam nadzieję, że usłyszymy o tym projekcie nie raz i tylko same pozytywne rzeczy.
Daj znać o dalszych wrażeniach jeśli zdecydujesz się to odpalić u siebie.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 04, 2020, 13:38:59 »
Bramka i pilot AIS w drodze.
Pytanie, czy integracja pozwala przenieść sceny w funkcjach czasowych z Exty do HA?
Czy przenosi tylko urządzenia a cała automatyzacja do wykonywania na nowo w HA?
Nie miałem wcześniej gdzie postawić HA, więc będę próbował bezpośrednio integracji na bramce.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 04, 2020, 13:44:21 »
Bramka i pilot AIS w drodze.
Pytanie, czy integracja pozwala przenieść sceny w funkcjach czasowych z Exty do HA?
Czy przenosi tylko urządzenia a cała automatyzacja do wykonywania na nowo w HA?
Nie miałem wcześniej gdzie postawić HA, więc będę próbował bezpośrednio integracji na bramce.
Nie, integracja nie przenosi scen z EFC-01 do HA. Byłoby z tym niezmiernie dużo roboty, więc gra nie warta świeczki. Inne integracje w HA także nie eksponują scen z bramek sterujących w HA. Sceny w HA robi się bardzo prosto. Przeczytaj ten wątek: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,320.0.html

To czekam z niecierpliwością na jakieś wieści od Ciebie jak odpalisz bramkę AIS u siebie  :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 04, 2020, 15:23:43 »
Poczytałem jeszcze trochę o tym na grupie FB "Home Assistant Polska" (jest tam obecna osoba z AIS Jolka) i dowiedziałem się, że  bramka niestety nie wspiera (jeszcze) urzdzeń USB typu dongle z-wave itp. Z czasem być może się to pojawi. U mnie niestety z tego powodu nie mógłbym jej użyć, bo posiadam odbiorniki z-wave sterowane przez dongle USB z HA.

Niemniej jednak jak poczytałem, to projekt wydaje się bardzo interesujący i kibicuję, aby prężnie się rozwijał. Ma szanse na komercyjny sukces. Planują też sprzedaż inteligentnych głośników z wbudowaną bramką AIS Jolka na tym samym sprzęcie.
Bardzo istotnym plusem tego rozwiązania jest natomiast to, że zapewniają dostęp do bramki ZA DARMO bez konieczności posiadania publicznego IP. Czyli coś co w HA kosztuje 5$ miesięcznie tu jest darmowe. Bardzo ciekawa inicjatywa.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 05, 2020, 22:29:34 »
Miło mi poinformować, że integracja na bramce AIS odpalona od pierwszego strzału. Otwiera się kolejny etap dla użytkowników Exta Life. Asystent domowy widzi po restarcie wszystkie czujniki i odbiorniki z wyjątkiem rolet. Zaczyna się zabawa...
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2020, 08:25:20 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 06, 2020, 10:24:46 »
Miło mi poinformować, że integracja na bramce AIS odpalona od pierwszego strzału. Otwiera się kolejny etap dla użytkowników Exta Life. Asystent domowy widzi po restarcie wszystkie czujniki i odbiorniki z wyjątkiem rolet. Zaczyna się zabawa...
Czy dobrze rozumiem, że chodzi ci o integrację ExtaLife-HA z forum? Jeśli tak to świetne wieści :) Ciekawe dlaczego nie widać rolet? ??? A sprawdzałeś w narzędziach deweloperskich? Czy są jakieś encje z nazwą zaczynającą się od "cover."?
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 06, 2020, 10:41:17 »
To nie koniec dobrych wiadomości. Wczoraj rano poprosiłem o parę wskazówek. Wieczorem po odrobieniu pracy domowej z dokumentacją AIS udało mi się zintegrować Exte. Dziś dostałem prywatną wiadomość z pomocą i informację o umieszczeniu instrukcji integracji z bramką AIS, umieszczona na forum AIS:
https://ai-speaker.discourse.group/t/integracje-exta-life/231

Polecam gorąco, rzadko spotyka się dziś takie podejście do klientów jak w firmie AI-Speaker.

P.S.
i pomyśleć, że projekt ruszał w podobnym czasie co ExtaLife
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2020, 10:55:41 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: AIS "Jolka" i integracja z HA
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 06, 2020, 11:18:33 »
Miło mi poinformować, że integracja na bramce AIS odpalona od pierwszego strzału. Otwiera się kolejny etap dla użytkowników Exta Life. Asystent domowy widzi po restarcie wszystkie czujniki i odbiorniki z wyjątkiem rolet. Zaczyna się zabawa...
Czy dobrze rozumiem, że chodzi ci o integrację ExtaLife-HA z forum? Jeśli tak to świetne wieści :) Ciekawe dlaczego nie widać rolet? ??? A sprawdzałeś w narzędziach deweloperskich? Czy są jakieś encje z nazwą zaczynającą się od "cover."?


Tak chodzi o Twoją integrację. Dziękuję Tobie i wszystkim, którzy biorą w tym projekcie udział. Wielka robota...

Dodatkowo w instrukcji wskazano metodę pobierania/klonowania repozytorium git z możliwością odświeżania kolejnej wersji integracji jedną komendą bezpośrednio do Jolki czy HA.

Z roletami pewnie coś błahego. Odezwę się jak znajdę czas na randkę z Jolką. Jest w niej cały 100% HA więc obaw nie mam. EFC-01 z obecnym softem działa OK, więc nie mam presji na przesiadkę.
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2020, 11:21:11 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.