Podłączenie bramy

  • 5 Odpowiedzi
  • 7605 Wyświetleń
Podłączenie bramy
« dnia: Października 16, 2018, 22:22:20 »
Witam jak połączyć sterownik tak aby w aplikacji było można odczytać że brama jest zamknięta/otwarta. Jak narazie mam podłączone pod kabelki z przełącznika gdzie sygnał otwiera/zamyka przy zwartych przewodach.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Podłączenie bramy
« Odpowiedź #1 dnia: Października 17, 2018, 12:34:00 »
Witaj,
Zobacz na ten wątek: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,166.msg712.html#msg712 - może ci się przyda.

Jak dla mnie to mam za mało informacji, żeby Ci więcej napisać. Jeśli chcesz użyć ROP-21 to, aby w aplikacji widzieć jego stan odpowiadający stanowi bramy, to musisz mieć do dyspozycji coś, co będzie w stanie zasilić ROP-21 napięciem sieciowym na styki łącznika. Wtedy ROP będize pokazany jako włączony. Czyli gdy brama jest w pełni zamknięta lub w pełni otwarta - dostajesz napięcie sieciowe (230V) i twój ROP się ząłącza. W przeciwnym przypadku się wyłącza.

Nie wiem jaki masz sterownik bramy i jakimi sygnałami dysponujesz, aby zrealizować taki scenariusz, ale niewykluczone, że będziesz potrzebował jakiś dodatkowych elementów, aby ze sterownika zasilić ROP-21 napięciem sieciowym i go wysterować.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Podłączenie bramy
« Odpowiedź #2 dnia: Października 18, 2018, 18:46:06 »
Witam.
Dziękuję za zainteresowanie.
Udało mi się znaleźć instrukcję podłączenia sterownika z firmy wiśniowski. Niestety dalej nie wiem jak podłączyć.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Podłączenie bramy
« Odpowiedź #3 dnia: Października 19, 2018, 11:50:29 »
A masz zainstalowane czujniki otwarcia / zamknięcia bramy tak jak w instrukcji? Jeśli tak to wygląda, że dysponujesz napięciem 12 lub 24 V (musisz sprawdzić). A jeśli tak to ja dołożyłbym prosty przekaźnik do kabli czujnika zamknięcia. Jeśli brama zamknięta to styki czujnika są zwarte i podają napięcie 12/24V na wejście IN2 sterownika Ri-Co. Tym samym czujnik poda napięcie zasilające przekaźnik (masę do zasilenia przekaźnika możesz chyba wziąć ze styku POW) - ale sprawdź jakie tam napięcia się pojawiają, a wtedy przekaźnik zewrze swoje styki, do których ty musisz podłączyć napięcie sieciowe 230V i z przekaźnika pociągnąć do wejścia IN1 lub IN2 (w trybie monostabilnym) ROP-21. Oczywiście ROP-21 cały czas i tak musi być zasilany napięciem 230V (styki N i L), a napięcie z przekaźnika będzie jedynie napięciem sterującym ROP-21. Jego stan będzie się pokazywał w aplikacji jako załączony gdy np brama całkowicie zamknięta i wyłączony jeśli brama niedomknięta lub otwarta.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Podłączenie bramy
« Odpowiedź #4 dnia: Października 20, 2018, 22:43:00 »
A masz zainstalowane czujniki otwarcia / zamknięcia bramy tak jak w instrukcji? Jeśli tak to wygląda, że dysponujesz napięciem 12 lub 24 V (musisz sprawdzić). A jeśli tak to ja dołożyłbym prosty przekaźnik do kabli czujnika zamknięcia. Jeśli brama zamknięta to styki czujnika są zwarte i podają napięcie 12/24V na wejście IN2 sterownika Ri-Co. Tym samym czujnik poda napięcie zasilające przekaźnik (masę do zasilenia przekaźnika możesz chyba wziąć ze styku POW) - ale sprawdź jakie tam napięcia się pojawiają, a wtedy przekaźnik zewrze swoje styki, do których ty musisz podłączyć napięcie sieciowe 230V i z przekaźnika pociągnąć do wejścia IN1 lub IN2 (w trybie monostabilnym) ROP-21. Oczywiście ROP-21 cały czas i tak musi być zasilany napięciem 230V (styki N i L), a napięcie z przekaźnika będzie jedynie napięciem sterującym ROP-21. Jego stan będzie się pokazywał w aplikacji jako załączony gdy np brama całkowicie zamknięta i wyłączony jeśli brama niedomknięta lub otwarta.


Takie rozwiązanie się sprawdzi, tylko że należy do tego zastosować osobny odbiornik ROP-21 - nie można tego zrealizować na ROP-21, który służy do sterowania bramą, gdyż sygnał zamknięcia bramy wpięty pod wejście IN1/2 spowodowałby załączenie wyjścia ROP-a, czyli wysterowanie bramy. Tutaj dobrym rozwiązaniem problemu braku możliwości wizualizacji stanu bram (i nie tylko) w ExtaLife byłoby to, co opisałem w tym temacie https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,218.0.html (ale wymaga to wprowadzenia takiej funkcjonalności przez Zamel).

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Podłączenie bramy
« Odpowiedź #5 dnia: Października 22, 2018, 10:45:04 »
Dokładnie tak. Jeśli nie wyraziłem się wystarczająco jasno - styki 11 i 14 tego ROP-21, które normalnie służą do sterowania danym urządzeniem nie powinny sterować bramą, a wręcz odwrotnie - niejako brama powinna sterować tym ROP-21. Jeśli brama ma się otwierać dzięki Exta Life to potrzebny będzie kolejny ROP-21.....albo lepiej w tym przypadku skorzystać z ROP-22 i mieć ten scenariusz zrealizowany na jednym urządzeniu, tyle, że wtedy otwieranie / zamykanie bramy będzie możliwe tylko z aplikacji, ponieważ styki wejściowe IN1 i IN2 ROP-22 będą podpięte do czujników otwarcia/zamknięcia bramy.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2018, 10:49:32 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant