Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0

  • 172 Odpowiedzi
  • 16205 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #150 dnia: Sierpień 27, 2020, 09:52:16 »
@Cezary.K widzę, że pomysłów Ci nie brak :) O Usłudze do odpytania na żądanie pamiętam. Myślałem kiedyś także o wprowadzeniu konfiguracji czasu odpytania z GUI. Obie rzeczy wymagają trochę gimnastyki, więc są na dalszym planie we wprowadzaniu nowości w integracji. Obecnie skupiam się na zmianach w kierunku wykorzystywania jednego połączenia. Jak to będzie działać, to wtedy możemy myśleć o tych rzeczach. O ile bez konfiguracji czasu odpytania z GUI można się obejść, bo można to zrobić edytując plik + restart, o tyle nowa usługa odpytująca na żądanie faktycznie czasem mogłaby się przydać.
Jeszcze jeden pomysł a wyzwalacz - trigger do HA. Tym razem sprzętowy. Fotorezystor dokładany do diody w jakimkolwiek odbiorniku Exta Life.
Fotorezystor przez płytkę z komparatorem podłączony do ESP8266. Moduł ESP raportuje mruganie po MQTT do HA. Na ten moment działa dla nadajników. Okazuje się, że dioda statusu mruga nie tylko przy odpytywaniu przez EFC ale również przy sygnale z nadajnika. Nie ma znaczenia czy nadajnik jest sparowany z odbiornikiem. Czyli nadając sygnał przez przyciskanie dowolnego przycisku, dowolnego nadajnika, diody mrugają we wszystkich odbiornikach. Podobnie jak przy odpytywaniu przez kontroler. Niestety dioda statusu w odbiorniki nie jest uruchamiana przy lokalnym sterowaniu odbiornikiem przez jego fizyczne wejście IN.
Tak dioda mruga gdy odbiornik odbierze sygnał nadawany przez dowolny element Exta Life - kontroler, nadajnik lub inny odbiornik (kiedyś, teraz odbiorniki same nie nadają przy sterowaniu lokalnym, a jedynie odpowiadają na żądania kontrolera). Jest to jakieś obejście problemu i gratuluję ci determinacji w osiągnięciu tego przez ESP :) Ileż to się trzeba nakombinować czasem, żeby omijać niedoskonałości tego systemu...przypominam sobie swoją zabawę z lutownicą i nadajnikiem RNK przerabianym na dopuszkowy, gdy Zamel zwodził miesiącami o dostępności nadajników RNP. A i inni użytkownicy na forum mogliby tu także sporo napisać...

Fakt zadziałania nadajnika w ten sposób można by użyć do uruchomienia automatyzacji odpytującej EFC o stan odbiorników czyli encji.
Chodzi o to aby zrobić to poza ustalonym cyklem odpytywania EFC w HA.
P.S.
Tracę nadzieję na to, że Zamel poprawi się w kwestii dwukierunkowości Exty Life.
No cóż...parafrazując słynny cytat: "porzućcie wszelką nadzieję, ci którzy kupujecie Exta Life". Moim zdaniem nie będzie tutaj żadnego usprawnienia, bo po prostu blokuje to koncepcja komunikacji całego systemu. Na początku koncepcja była lepsza jak mogliśmy zobaczyć na "zakazanch filmikach" Exta Life (nie mogę ich już znaleźć na YouTube, więc chyba zostały usunięte) - tych, które podał kolega na oficjalnym forum Exta Life pisząc przy okazji, że na filmikach widać, że system działał kiedyś inaczej i raportował na bieżąco do kontrolera zmiany stanów przy sterowaniu nadajnikami i lokalnie.
Ta koncepcja dawała większą funkcjonalność, ale ponieważ strona sprzętowa nie została wyposażona w mechanizmy ochrony przed zakłóceniami lub dokładniej - w mechanizmy zapobiegające kolizji w nadawaniu pakietów przez 2 lub więcej urządzeń jednocześnie - musiano ją zmienić, ponieważ powodowała poważne problemy z niezawodnością w dużych instalacjach. Na przykład słynny problem braku otwierania wszystkich rolet (tutaj). Wiele razy już o ty pisałem, że rozwiązaniem na prawdę solidnym na miarę naszych czasów jest chyba tylko topologia mesh + wykrywanie kolizji na radiu. Z-Wave i ZigBee jako przykład. Ta topologia nie wzięła się znikąd i nie byłą kaprysem jakiegoś projektanta. Ona po prostu rozwiązuje ten konkretny problem z niezadownością, szczególnie w dużych instalacjach na dużym obszarze przestrzeni.

Dla pocieszenia powiem ci, że przyjrzałem się problemowi braku usługi w HA do odpytywania na żądanie i okazało się, że nie było przy tym zbyt wiele roboty i dodałem to w mojej wewnętrznej wersji. Działa dobrze. Mogę wypuścić na dniach jakąś pierwszą, bardzo testową wersję jeśli masz ochotę trochę potestować na swoim HA. Ze stabilnością nie wiem jak jest, bo nie testowałem tego zbyt solidnie u siebie, a jedynie odpalam na instalcji HA dev i patrzę czy integracja startuje, czy działa odpytywanie stanu, notyfikacje, sterowanie. Określiłbym to raczej jako alfa, dość rozwojowa, choć może się okazać że wszystko działa stabilnie. Jak zawsze najtrudniej jest wyłapać sytuacje wyjątkowe, czyli coś co nie dzieje się normalnie w codziennym użytkowaniu systemu - np zwiecha kontrolera, utrata łączności itp

Ja też zbyt optymistycznie nie jestem nastawiony na to, że dostaniemy kiedyś to powiadamianie o zdarzeniach z nadajników w sofcie kontrolera, mimo, że Zamel deklaruje "poważne podejście" do intregracji z innymi systemami. Wiedzą na pewno, że system ma swoje wady (inaczej nie zdejmowaliby swojego forum, nie kasowali filmików), ale coś nie palą się do wprowadzenia rozwiązań, które pomogłyby te wady trochę obejść - właśnie na przykład powiadomienia o zdarzeniach z nadajników z kontrolera.
W sumie to szkoda, że Exta Life jest kodowane i działa na 868MHz, a nie 433, bo możnaby to wtedy rozwiązać prostą bramką 433 > MQTT np od Sonoff. Jak nie dodadzą tego o czym piszę, to chyba wywalę parę RNP i zastąpię je nadajnikami Sonoff z bramką MQTT i tak osiągnę dzięki HA to co chcę i co od dawna mi przeszkadza w Exta Life.
Mimo wszystko kombinuj dalej. Może w końcu dojdziesz do momentu rozbrojenia komunikacji radiowej i zbudowania takiego sniffera komend z nadajników, a wtedy droga wolna do zbudowania takiej automatyki jaką chcesz osiągnąć i znać stany na bieżąco.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2020, 10:02:54 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #152 dnia: Sierpień 31, 2020, 16:29:25 »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #153 dnia: Sierpień 31, 2020, 16:43:22 »
Zapomnieli tylko o tym (a może fałszują rzeczywistość celowo, żeby być jakiś winny, na którego można zrzucić winę), że te same problemy z zawieszaniem się i kasowaniem odbiorników występują u ludzi, którzy integracji nie używają. A poza tym gdy wyjdzie wersja na 1 połączeniu to będzie to działało identycznie jak aplikacja i jeśli wtedy nadal będą problemy - to już nie będzie na co zganiać i będzie jasne, że soft EFC-01 jest po prostu wadliwy.
Spośród setek integracji z HA jakoś nie słychać o problemach z urządzeniami, do których podpina się Home Assistant. Tylko EFC-01 by Zamel ma jakieś problemy (które być może i tak nie dotyczą samej integracji skoro występują także u ludzi nie używających integracji).

Właśnie przez takie komunikaty Zamel wydaje mi się niewiarygodny w poważnym podejściu do integracji z innymi systemami i dlatego sądzę, że nie doczekamy funkcji powiadamiania o sygnałach z nadajników. I dlatego trzeba sobie jakoś poradzić i zbudować nasz odbiornik przechwytujący transmisję. Mam duże nadzieje że się uda. Obecnie sam podlutowuję kable do RNK-24 :D Musze przyznać, że to niesamowicie wredne zadanie. Lutowanie do malutkich ścieżek przy elementach SMD to istny koszmar.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #154 dnia: Sierpień 31, 2020, 19:38:39 »
Z wątku o integracji zrobił się troche offtopic przez naszą dyskusję odnośnie podsłuchiwania sygnałów z nadajnika, więc przeniosłem do bardziej dogodnego działu: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,368.0.html

Kontynuujmy ten temat tam.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #155 dnia: Wrzesień 01, 2020, 18:28:18 »
https://zamel.com/pl/exta-life/problemy-z-nieautoryzowanymi-integracjami-systemu
Przyszedł dzisiaj push ze strony extalife.pl zachęcający do przeczytania artykułu sponsorowanego ze Spider's Web. Bardziej niż samego artykułu byłem ciekaw komentarzy. I znalazł się jeden nad wyraz ciekawy w kontekście linka, którego zmieściłeś: https://spidersweb.pl/2020/07/zamel-exta-life-smart-dom-opinie.html#comment-5007428890

Gdzie tu logika?! Rozumiesz coś z tego? Chyba, że Zamel opracuje swoją własną integrację z Home Assistant ewentualnie doda jakiś inny protokół komunikacji pozwalający to łatwiej integrować.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #156 dnia: Wrzesień 01, 2020, 21:51:24 »
Gdzie tu logika?! Rozumiesz coś z tego? Chyba, że Zamel opracuje swoją własną integrację z Home Assistant ewentualnie doda jakiś inny protokół komunikacji pozwalający to łatwiej integrować.
Bardzo ciekawie rozwinęła się dyskusja poniżej. Przeczytałem uważnie...
Cytuj
W przyszłości, chcielibyśmy, aby parametry czujników wykorzystać w rozwiązaniach typu Home Assistant."
"w rozwiązaniach typu" - dają do zrozumienia, że otworzą kod protokołu? Eeee, nie wierzę. Pewnie jest tak jak piszesz i coś się spłodzi. Myślę, że jak już komunikacja idzie w JSON, to dorzucą MQTT dla nasłuchiwania kontrolera w LAN. To pewnie jeszcze uciągnie. Albo powstanie rodzaj tańszej bramki dla integracji z innymi. Taki konwerter z ExtaLife 868,50 MHz na coś z szerszego świata. Tu obstawiał bym Suplę. Ale czy to coś dla nas zmieni? *pytanie retoryczne To i tak byłby progres.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #157 dnia: Wrzesień 01, 2020, 22:21:29 »
Cytat: Cezary.K

Cytuj
W przyszłości, chcielibyśmy, aby parametry czujników wykorzystać w rozwiązaniach typu Home Assistant."
"w rozwiązaniach typu" - dają do zrozumienia, że otworzą kod protokołu? Eeee, nie wierzę. Pewnie jest tak jak piszesz i coś się spłodzi. Myślę, że jak już komunikacja idzie w JSON, to dorzucą MQTT dla nasłuchiwania kontrolera w LAN. To pewnie jeszcze uciągnie. Albo powstanie rodzaj tańszej bramki dla integracji z innymi. Taki konwerter z ExtaLife 868,50 MHz na coś z szerszego świata. Tu obstawiał bym Suplę. Ale czy to coś dla nas zmieni? *pytanie retoryczne To i tak byłby progres.
MQTT? No to byłoby coś, ale jakoś nie wierzę, choć słowo 'typu' faktycznie daje do myślenia i musiałoby to być coś uniwersalnego, co działa także poza HA. I tu MQTT pasuje idealnie, bo oprócz niego nic takiego raczej nie ma. Ale....nieee to chyba nierealne 🙂 Czy uciągnie? Popatrzmy. Zamel pisał kiedyś o stworzeniu chmury dla Exta Life. Wypadałoby wtedy wprowadzić obsługę HTTP do kontrolera. Z obecnego protokołu raczej nie zrezygnują, bo inaczej lokalną komunikację z kontrolerem trzebaby porzucić, a to byłby strzał w kolano. Chyba że przejdą z socket TCP na WebSocket?🤔 To być może pozwalałoby zarówno na komunikację lokalnie jak i z chmurą. Ale websocket to dość wymagający protokół jeśli chodzi o zasoby. No ale załóżmy że jednak da radę to wtedy dodatkowe MQTTT może nawet by działało.
Tak czy owak MQTT jest stosunkowo popularne w komercyjnych produktach, szczególnie opartych na ESP.
Ciekawe co tam w trawie na Zielonej piszczy... Poczekamy, zobaczymy (albo i nie😉)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2020, 22:23:24 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #158 dnia: Wrzesień 12, 2020, 20:55:29 »
Mam problem z połączeniem do EFC-01 po zaniku prądu w domu.
W HA na bramce Jolka jest log o braku IP kontrolera (załącznik). Czy mogę ręcznie spaskudzić i ewentualnie uzupełnić adres IP dla EFC?
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #159 dnia: Wrzesień 12, 2020, 20:58:15 »
Znam ten ból. U mnie czasem po zaniku prądu EFC-01 zmienia swój adres IP (a w zasadzie ruter mu zmienia) i integracja też nie może się później połączyć. Mógłbyś ręcznie zmienić oczywiście adres kontrolera w pliku w folderze .storage, ale żeby te zmiany miały zastosowanie musisz zrestartować HA/Jolkę. A wtedy zmiana nie ma sensu, bo podczas restartu integracja wykryje EFC-01 pod nowym adresem. Tak więc restart Jolki najszybciej załatwi sprawę.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #160 dnia: Wrzesień 12, 2020, 21:05:50 »
W takim razie jest jakiś problem, bo adres IP kontrolera mam ustawiony w DHCP na routerze na stałe po MAC. W statusach jest taki jak wcześniej. HA restartowany 2 razy, za trzecim restart pełen bramki. Wszystko inne działa.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #161 dnia: Wrzesień 12, 2020, 21:12:44 »
W takim razie jest problem z EFC-01. Ten komunikat z końcówką 'unknown' zdarza się tylko wtedy, gdy integracja nie była w stanie odnaleźć kontrolera. U mnie dzieje się to niezwykle rzadko, ale czasem się zdarza i zwykle zwiastuje jego rychłat zwiechę. Na wszelki wypadek zrestartuj go.
A jak wyedytujesz adres w pliku config_entries w folderze .storage to wtedy na pewno powinno się połączyć (jak EFC-01 pozwoli).

A tak ogólnie to wiesz - Zamel przecież ostrzegał przed nieoficjalną integracją z HA😉
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #162 dnia: Wrzesień 12, 2020, 21:29:15 »
Na bramce AIS plik to (chyba) core.config_entries. W pliku zastałem takie zapisy - *załącznik
W międzyczasie wykonałem restart serwera HA na bramce, nadal brak połączenia. Zaraz podeślę logi z uruchamiania się HA.
Adres IP kontrolera jest z czapki.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2020, 21:36:07 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #163 dnia: Wrzesień 12, 2020, 21:34:47 »
Tak to wygląda.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #164 dnia: Wrzesień 12, 2020, 21:45:10 »
Co masz na myśli pisząc że adres jest czapki? Tam że podałeś nieprawidłowy adres kontrolera? Bo jeśli tak to integracja spróbuję go wykryć (tak jak aplikacja), ale jeśli wykrywanie się nie uda to nie połączy się z kontrolerem
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant