Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1

  • 338 Odpowiedzi
  • 18734 Wyświetleń
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #195 dnia: Lipca 23, 2021, 05:09:23 »
Dziękuję. Serio wielki podziw.
Na razie ogarnąłem przełączniki by jako to działało.
Nie mam narazie tyle czasu by do tego usiąść.
Odkąd mam ha często wyskakuje mi że limit połączeń w aplikacji EL jest osiągnęły i nie mogę się połączyć przez aplikację zamela.

Mam jedną prośbę. Nie wiem czy można tutaj zadać pytanie.
Gdzie znajdę informację jak zrobić jakieś funkcje logiczne albo sceny?
Był bym wdzięczny.

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #196 dnia: Lipca 23, 2021, 07:59:11 »
Żeby pozbyć się komunikatu o limicie połączeń musisz w aplikacji ExtaLife wyłączyć powiadomienia bo one na tę chwilę pochłaniają całość.
automatyzacje -> https://www.home-assistant.io/getting-started/automation/
sceny -> https://www.home-assistant.io/docs/scene/editor/

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #197 dnia: Lipca 23, 2021, 11:40:33 »
Odkąd mam ha często wyskakuje mi że limit połączeń w aplikacji EL jest osiągnęły i nie mogę się połączyć przez aplikację zamela.
Tak, integracja z HA wykorzystuje jedno połączenie - tak jakbyś cały czas był zalogowany w apce Exta Life na jakimś urządzeniu (którym jest twój box z HA). Okazało się niedawno na forum, że Zamel wprowadzając powiadomienia push do aplikacji wykorzystuje aż 2 połączenia, a całkowity limit połączeń do EFC-01 to chyba tylko 3. Tak więc 2 zajmują push od Zamela, jedno HA i zaczyna brakować połączeń. Swoją drogą włączenie powiadomień push skutkuje tym, że zostaje tylko jedno połączenie do kontrolera z aplikacji. Moim zdaniem to zdecydowanie za mało.
Ale mając HA już nie musisz się przejmować ograniczeniami Exta Life, liczbą połączeń itp itd - wchodzisz na zupełnie nowy poziom i konfortowo sterujesz sobie całym domem nie patrząc na detale.
sceny -> https://www.home-assistant.io/docs/scene/editor/
Tutaj jedna uwaga: edytor scena w HA jest dość specyficzny. Działa dobrze, ale ma jedną moim zdaniem zasadniczą wadę: podczas edycji sceny HA w czasie rzeczywistym ustawia takie stany urządzeń jak w konfigurowanej scenie. I o ile podczas definiowania sceny po raz pierwszy to może być pomocne, to już podczas edycji gotowej sceny jest bardzo irytujące, bo po wejściu w edytor HA ustawia wszystkie urządzenia tak jak są zapisane w scenie, czyli np wchodzisz w edytor i od razu opuszczając ci się rolety, gasną światła itp. W wielu przypadkach jest to dość uciążliwe.
Zrobiłem o tym wątek na forum HA dawno temu i sporo osób mnie poparło:
https://community.home-assistant.io/t/improve-scene-editor-allow-scene-edits-without-setting-devices-states/151053

Polecam i Wam też zagłosować na ten issue to może kiedyś deweloperzy HA się tym zajmą. Do tej pory odpowiedź byłą taka, że wiedzą o tym problemie, ale że edytor scen to technicznie bardzo skomplikowany twór to na razie tego nie ruszają, bo wymagałoby to sporej przebudowy wewnątrz HA, aby zrobić edycję "offline". Jak się ktoś wczyta w tłumaczenie jednego z naczelnych developerów HA - Frenka Nijhoff'a to zrozumie dlaczego to nielada problem do rozwiązania.
Generalnie można z tym żyć, ale ja unikam używania edytora scen w GUI i jak definiuję scenę to robię to w pliku konfiguracyjnym.
Ale tak ogólnie, to sceny w HA nie są czymś obowiązkowym. Mając Exta Life to od razu narzuca się samo, aby sceny budować też w HA, ale zawsze można w HA zbudować także tzw automatyzację lub skrypt zamiast sceny i wyjdzie na to samo, a te można budować w GUI offline bez problemu.

Generalnie Exta Life da się zmapować na HA 1:1, ale po pewnym czasie rozwiązania specyficzne w HA wygrywają z tymi z Exta Life i w naturalny sposób zaczyna się z nich korzystać, bo mają dodatkowe zalety. Wszystko jest kwestią obycia z systemem i zrozumienia tego z czego jest zbudowany i jak działa, to wtedy życie od razu staje się prostsze a budowanie automatyki bardziej intuicyjne. Z resztą jest tak z każdym systemem. Obycie pomaga. A HA to obecnie system już na prawdę przyjazny i intuicyjne. Praktycznie wszystko da się skonfigurować z GUI bez edycji plików, co jeszcze rok, dwa temu nie było takie oczywiste. Przez ten czas dokonał się ogromny postęp w pracach nad GUI w HA a naczelni twórcy obrali takie kierunek rozwoju, aby maksymalnie skupić się na usprawnieniach pod kątem przyjazności systemu dla nietechnicznych ludzi. I zaprocentowało to na prawdę świetnie.
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2021, 11:45:47 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #198 dnia: Lipca 23, 2021, 12:29:06 »
Mam jedną prośbę. Nie wiem czy można tutaj zadać pytanie.
Gdzie znajdę informację jak zrobić jakieś funkcje logiczne albo sceny?
Był bym wdzięczny.

Polecam dokumentację oficjalną, podobnie jak SebiCo. Jednak jako początkujący możesz mieć problemy ze zrozumieniem zasad działania. Dla mnie pomocne były bardziej filmy. Ale tak naprawdę, jako użytkownik bramki od AI-Speaker najwięcej dowiedziałem się z ich dokumentacji, ponieważ jest dobrze podparta przykładami.
Osobiście nie korzystam z aplikacji Exta Life wcale. Powiadomienia mam z HA z i dodatkowo zegarek z aplikacją od AIS załatwia obsługę kompleksowo i to głosowo po Polsku.
https://ai-speaker.com/docs/ais_bramka_automation
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #199 dnia: Lipca 23, 2021, 23:19:15 »
Jeszcze jedno pytanko.
Ogólnie mam zamiar sterować roletami zewnętrznymi na podstawie ilości LX który jest zamontowany na zewnątrz. Obecnie w Zamelu jest to bardzo prostackie.
Bo ustawiam sobie scenę otwieranie rolet np. kiedy ilość lx jest na poziomie 50.
Rolety się otwierają i jest ok.
Ale przychodzi tydzień gdzie pracuje na noc i rolety jak codzień się otwierają tylko że chciał bym by dwie rolety zostały zamknięte. Mimo ręcznego ustawiania dwóch rolet jako zamknięte exta utracie dąży do realizacji logiki. Zamel powiedział że za każdym razem należy wyłączać logikę co jest absurdem i na pewno nie smart.
Rozwiązaniem była by możliwość ustawienia priorytetów scen, logik tak by ustawienie ręczne miski wyższość nad logiką. Kiedy stan ustawienia ręcznego poleruje się z zrealizowana logiką wszystko wraca do automatu.
Czy coś takiego dało by się zrobić w HA?

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #200 dnia: Lipca 23, 2021, 23:25:47 »
Oczywiście da się. W HA mało jest scenariuszy których nie da się zrobić. Zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie.
Napisz więcej szczegółów co jest w tej scenie ile rolet, jakieś nazwy i może wtedy damy jakiś przykład do wklejenia w konfigurację. W HA można robić zarówno w GUI jak i pisać konfiguracje co jest fajne gdy dostaje się przykład do zrobienia u siebie. Wklejasz kod i masz automatykę
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #201 dnia: Lipca 24, 2021, 08:31:11 »
Bardzo dziękuję wszystkim za serdeczna pomoc. Udało mi się wywołać dzisiaj pierwsza scenę (otwieranie rolet od czujnika natężenia światła).

 Orientuje się ktoś czy taki czujnik obsłuży HA

https://allegro.pl/oferta/xiaomi-mijia-aqara-czujnik-swiatla-9244426659

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #202 dnia: Lipca 24, 2021, 09:30:00 »
Bardzo dziękuję wszystkim za serdeczna pomoc. Udało mi się wywołać dzisiaj pierwsza scenę (otwieranie rolet od czujnika natężenia światła).

 Orientuje się ktoś czy taki czujnik obsłuży HA

https://allegro.pl/oferta/xiaomi-mijia-aqara-czujnik-swiatla-9244426659

Tak ale zaczyna się rozbudowa systemu, dla jej obsługi potrzebujesz uruchomić parę rzeczy aby działały urządzenia w standardzie Zigbee. Na bramce AIS mamy zainstalowane je wszystkie wprost z pudełka. W HA będziesz potrzebował brokera MQTT, sprzętowy koordynator sieci Zigbee np CC2531 lub Conbee II. Do tego jedna z integracji obsługująca Zigbee w HA. Najbardziej popularne jest Zigbee2MQTT. Wówczas możesz sterować ponad 1500 urządzeń różnych firm z HA.

https://zigbee.blakadder.com/index.html
https://www.zigbee2mqtt.io/
https://www.home-assistant.io/integrations/zha/#compatible-hardware
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #203 dnia: Lipca 24, 2021, 16:54:57 »
Jeszcze jedno pytanko.
Ogólnie mam zamiar sterować roletami zewnętrznymi na podstawie ilości LX który jest zamontowany na zewnątrz. Obecnie w Zamelu jest to bardzo prostackie.
Bo ustawiam sobie scenę otwieranie rolet np. kiedy ilość lx jest na poziomie 50.
Rolety się otwierają i jest ok.
Ale przychodzi tydzień gdzie pracuje na noc i rolety jak codzień się otwierają tylko że chciał bym by dwie rolety zostały zamknięte. Mimo ręcznego ustawiania dwóch rolet jako zamknięte exta utracie dąży do realizacji logiki. Zamel powiedział że za każdym razem należy wyłączać logikę co jest absurdem i na pewno nie smart.
Rozwiązaniem była by możliwość ustawienia priorytetów scen, logik tak by ustawienie ręczne miski wyższość nad logiką. Kiedy stan ustawienia ręcznego poleruje się z zrealizowana logiką wszystko wraca do automatu.
Czy coś takiego dało by się zrobić w HA?

Jako użytkownik AIS mam do dyspozycji ich integrację z kalendarzem Google więc pewnie przy tworzeniu takiej automatyzacji użył bym tego rozwiązania. Może zdefiniował bym automatyzację włączaną jednorazowo komendą głosową. A może przyciskiem przy łóżku albo skanem naklejki tag NFC telefonem na nocnym stoliku . Można pójść dalej i zamontować czujnik nacisku pod materacem - taki projekt DIY też widziałem.
Przy HA nie należy pytać czy coś się da zrobić tylko raczej można zapytać od razu jak to zrobić? Metod na osiągnięcie jest tak wiele jak wielu twórców/użytkowników HA. To jego największa zaleta, zawsze znajdzie się ktoś kto integruje coś dla siebie i udostępnia (przykład nasz - admin). Teraz musisz sobie uświadomić, że nie ogranicza Cię już sprzęt danego producenta a bardziej wyobraźnia, czas i wiedza.
W HA many sceny ale lepiej działa się na automatyzacjach ponieważ mają wyzwalacze i warunki.
W Twoim przykładzie z roletami mogę sobie wyobrazić takie rozwiązania:
- Mam ustawione w formie przypomnienia/wydarzenia w kalendarzu dni pracy na nocnej zmianie i one są warunkiem do zadziania automatyzacji
- Mam integrację pozwalającą na określenie swojej lokalizacji - i jeśli jesteś w domu to rolety się nie podniosą automatycznie.
- Korzystam z mojego zegarka i wydaję komendę głosową "jutro mnie nie budź", do tej komendy mam odpowiednią automatyzację wykonywaną raz

Wszystko o czym piszę powyżej, można zrobić z bramką AIS po wyjęciu z pudełka, łącznie z komendami głosowymi po Polsku i naklejkami NFC oraz wiele, wiele więcej.

« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2021, 16:56:48 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #204 dnia: Lipca 24, 2021, 22:04:28 »
Dziekuje wszystkim za życzliwość.
Ten AIS to serio fajna rzecz. Kurde a ja poszedłem w to rozwiazanie z allegro. No cóż niech tak zostanie.
AiS jako firmware jest dedykowany tylko na ich bramki? Czy mozna to dograc na swoj hardware?


Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #205 dnia: Lipca 24, 2021, 22:34:49 »
Podmieniłem katalod od kolegi SebiCo bo nie działał mi ROB-21
Teraz brama działa, stan urzadzenia jest poprawny.
Natomiast furtka widzi w odwrotnej logice co nie pozwala podac napiecia na elektrozaczep. Dało by sie to jakos zmienic>

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #206 dnia: Lipca 24, 2021, 22:53:45 »
Dziekuje wszystkim za życzliwość.
Ten AIS to serio fajna rzecz. Kurde a ja poszedłem w to rozwiazanie z allegro. No cóż niech tak zostanie.
AiS jako firmware jest dedykowany tylko na ich bramki? Czy mozna to dograc na swoj hardware?
Można ale nie jest to wspierane więc wymaga sporych umiejętności programowania, z kompilacją jądra Linux włącznie. Utrzymanie spójności systemu w tym wypadku po stronie odważnego. Więc raczej gra nie warta świeczki...

Pod tym linkiem wytłumaczenie jak od strony architektury to wygląda:
https://ai-speaker.discourse.group/t/bramka-aiot-architektura-linux-i-android-jak-dziala-ten-system/1667
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2021, 22:59:56 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #207 dnia: Lipca 26, 2021, 18:45:32 »
Podmieniłem katalod od kolegi SebiCo bo nie działał mi ROB-21
Teraz brama działa, stan urzadzenia jest poprawny.
Natomiast furtka widzi w odwrotnej logice co nie pozwala podac napiecia na elektrozaczep. Dało by sie to jakos zmienic>
Masz podłączone krańcówki/kontaktrony do modułu?
Jeśli nie, to w module zmień z NO na NC lub odwrotnie - ja nie mam jeszcze krańcówek więc mam ustawione:
Funkcja krańcówki: zamknięcie
Typ krańcówki: NC
i to działa

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #208 dnia: Lipca 27, 2021, 02:31:56 »
Mam ustawioną krańcówkę dla bramy i podgląd jej stanu działa. Dla furtki nie mam krańcówki.
W EL próbowałem zmieniać funkcje i stan dla furtki ale w ha ciągle jak by furtka była otwarta.

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #209 dnia: Lipca 27, 2021, 07:50:37 »
A w EL status jest ok?
Właśnie do testu sprawdziłem i zmiana parametrów w EL powoduje zmiany w HA, wiec może spróbuj wyczyścić cache przeglądarki.
« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2021, 07:54:56 wysłana przez SebiCo »