RNP-02 + RNM-10 - sterowanie elektrozaczepem ( elektrozamkiem do furtki )

  • 9 Odpowiedzi
  • 5307 Wyświetleń
*

Offline JPAT

  • *
  • 12
    • Zobacz profil
Witajcie,

Przymierzam się do zakupu RNP02 oraz RNM10 aby sterować moduł elektro zaczepu furtki, natknąłem się na film gdzie prezentowane są funkcję i na którym widać by uruchomić włączyć zasilanie należy kliknąć włącznikiem ( dzwonkowym ) aby uruchomić i powtórzyć czynność aby wyłączyć. Osobiści chciał bym uzyskać efekt efekt inny, przytrzymując daję napięcie do elektrozaczepu puszczając napięcie zanika i elektrozaczep przestaje działać.

Czy jest możliwość zaprogramowania włącznika/odbiornika tak by pełnij funkcję w taki sposób mógł się sprawdzić w moim przypadku ? może inny produkt ?


Pozdrawiam,

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: RNP-02 + RNM-10 - sterowanie elektrozaczepem ( elektrozamkiem do furtki )
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 06, 2019, 10:12:46 »
Witaj,
Pomijając kwestię, że te moduły to Exta Free a nie Exta Life to nie bardzo rozumiem koncepcję, ponieważ obydwa moduły to nadajniki. A z czym chcesz je sparować? Z jakim odbionikiem? Z tego co pamiętam, to moduły wykonawcze i nadajniki Exta Free tak jak seria Exta Life również obsługują tryb monostabilny. Powinno się dać sterować tak jak mwymyśliłeś - przytrzymanie przycisku nadajnika wyzwala odbiornik na tak długo jak przycisk nadajnika jest wciśnięty. Po zwolneiniu przycisku odbiornik odłącza zasilanie/sygnał. Sam tak mam zrobiony jeden obwód na RNP-01 i ROP-21.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: RNP-02 + RNM-10 - sterowanie elektrozaczepem ( elektrozamkiem do furtki )
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 06, 2019, 12:05:09 »
A po co przytrzymywać? Przecież można zrobić tryb czasowy i po naciśnięciu działa przez np 5 sekund albo 10 albo i nawet godzinę  ;D

*

Offline JPAT

  • *
  • 12
    • Zobacz profil
Odp: RNP-02 + RNM-10 - sterowanie elektrozaczepem ( elektrozamkiem do furtki )
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 06, 2019, 22:03:46 »
Super, może i nie jasno napisałem ale udało się uzyskać odpowiedź.
........Powinno się dać sterować tak jak mwymyśliłeś - przytrzymanie przycisku nadajnika wyzwala odbiornik na tak długo jak przycisk nadajnika jest wciśnięty. Po zwolneiniu przycisku odbiornik odłącza zasilanie/sygnał. Sam tak mam zrobiony jeden obwód na RNP-01 i ROP-21.

A po co przytrzymywać? Przecież można zrobić tryb czasowy i po naciśnięciu działa przez np 5 sekund albo 10 albo i nawet godzinę  ;D

Rozumiem że mogę śmiało zamawiać zestaw, na pewno skomponuję sobie go z oświetleniem zewnętrznym, proces programowania jest opisany w instrukcji ? Jaki zestaw zakupić aby uzyskać tryb czasowy. ?

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: RNP-02 + RNM-10 - sterowanie elektrozaczepem ( elektrozamkiem do furtki )
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 07, 2019, 17:54:49 »
Masz kilka odbiorników Exta Free do wyboru: ROP-1, ROP-02, ROP-07 lub stałego napięcia ROP-05. To są puszkowe. Są też na szynę TH-35. Nadajników też kilka do wyboru. Chyba każde z tych urządzeń umożliwia pracę w trybie czasowym.

Pełną listę masz na stronie https://zamel.com/pl-PL/produkty/exta-free-sterowanie-bezprzewodowe/odbiorniki
Są tam też instrukcje które możesz sobie przed zakupem przeglądnąć i zobaczyć jak to się programuje. Nie jest to wielka filozofia, ale czasem trzeba mieć refleks przy klikaniu w guziczek ;)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline JPAT

  • *
  • 12
    • Zobacz profil
Odp: RNP-02 + RNM-10 - sterowanie elektrozaczepem ( elektrozamkiem do furtki )
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 07, 2019, 21:13:31 »
Wszystko jasne - przeczytałem instrukcje rom-10, pozostaje mi tylko zakupić nadajnik i odbiornik.
Dziękuję ;)

*

Offline JPAT

  • *
  • 12
    • Zobacz profil
Odp: RNP-02 + RNM-10 - sterowanie elektrozaczepem ( elektrozamkiem do furtki )
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 12, 2019, 12:11:07 »
Witajcie ponownie ;)

Rozbudowałem swój projekt i zapewne to nie koniec ponieważ możliwości są duże:

Czy wg załączonej rozpiski wszystko będzie dobrze działać tak jak bym chciał ?

Programując 1 kanał na włącznik czasowy np 5 sek
Programując 2 kanał na włącznik czasowy 1 minuta
Programując 3 kanał zał/wył oświetlenie
Programując 4 kanał zał/wył oświetlenie

Oraz czy ROM-24 umożliwia podłączenie fizycznego włącznika dla każdego kanału.




*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: RNP-02 + RNM-10 - sterowanie elektrozaczepem ( elektrozamkiem do furtki )
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 13, 2019, 11:43:32 »
Witaj,
Pomieszałeś 2 systemy: Exta Free i Exta Life. Onie nie są ze sobą kompatybilne na poziomie elementów tzn moduły nie potrafią się ze sobą komunikować, jeśli są w różnych systemach. Niektóre Exta Free działają tylko z kontrolerem Exta Life EFC-01. Tak więc to ci nie zadziała. Potrzebujesz odbiornik modułowy na TH-35 z systemu Exta Free np ROM-10 https://zamel.com/pl-PL/produkty/exta-free-sterowanie-bezprzewodowe/odbiorniki/rom10
Poza tym ROM-10 jest 2 kanałowy, więc będziesz potrzebował 2 sztuki.
Ja natomiast na Twoim miejscu szedłbym jednak w system Exta Life. Możliwości są nieco większe, jest nieco bardziej bezpieczny jeśli chodzi o transmisję a w przyszłości możesz zechcieć mieć kontroler EFC-01 i sterować aplikacją. Tego w Exta Free nie zrobisz. Owszem, moduły są droższe, ale chyba warto dopłacić jeśli chcesz korzystać z rozwiażań Zamela.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline JPAT

  • *
  • 12
    • Zobacz profil
Odp: RNP-02 + RNM-10 - sterowanie elektrozaczepem ( elektrozamkiem do furtki )
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 15, 2019, 07:03:27 »
Dzięki za odpowiedź, tak też pomyślałem i chyba wybiorę extra life, w przyszłym miesiącu planuje montaż tak więc niedługo.
Po zmianie wygląda to następująco:
Urządzenie
P-457/2
P-457/4
ROM-24
RNP-21
RNP-21

Jeszcze powrócę do pytania czy jest możliwość podłączenia do odbiornika rom-24 włączników manualnych aby działały w taki sam sposób jak nadajniki w puszkach ( rnp-21 )

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: RNP-02 + RNM-10 - sterowanie elektrozaczepem ( elektrozamkiem do furtki )
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 15, 2019, 07:30:57 »
Jeszcze powrócę do pytania czy jest możliwość podłączenia do odbiornika rom-24 włączników manualnych aby działały w taki sam sposób jak nadajniki w puszkach ( rnp-21 )
Tak, jest taka możliwość: https://extalife.pl/produkty/radiowy-odbiornik-modulowy-4-kanalowy-rom-24/
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant