Exta Life jako sterowanie nawadnianiem

  • 5 Odpowiedzi
  • 2021 Wyświetleń
Exta Life jako sterowanie nawadnianiem
« dnia: Marca 19, 2020, 21:56:21 »
Cześć Wszystkim

czy ktoś z forumowicz zastanawiał się (albo nawet zastosował w praktyce) nad wykorzystaniem produktów EL do sterowania automatycznym nawadnianiem ogrodu?
Mam na myśli konkretnie SLR -21. Niby jest dedykowany do LEDów, ale posiada potrzebne 24V, ma 4 kanały więc na 4 elektrozawory jak znalazł.
Mam już dedykowaną automatykę ale potrzebuję dodatkowe dwie sekcje i chciałbym to jakoś najprościej rozwiązać. Coraz częściej producenci dedykowanych rozwiązań sami dają moduły WiFi i aplikacje do sterowania przez internet a to kosztuje nie małe pieniądze. Myślę że gdyby Zamel troszeczkę zmodyfikował moduł i sposób jego sterowania (nie pod ledy) to byłby to strzał w rynek tak jak z modułem supla do sterowania bramą wjazdową.
Interesuje mnie czy widzicie jakieś wady takiego rozwiązania, które by eliminowały taki pomysł?
 

*

Offline _prz_

  • **
  • 82
  • zamel.com
    • Zobacz profil
Odp: Exta Life jako sterowanie nawadnianiem
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 19, 2020, 22:11:46 »
Witam,
A może tak spróbować zastosować ROM-24?


Tutaj można zastosować niskie napięcie. Tylko musimy zasilić 230VAC.

Poniżej instrukcja do ROM-24:
Instrukcja
zamel.com

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Exta Life jako sterowanie nawadnianiem
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 20, 2020, 13:43:11 »
Ja myślę, że to jednak zbytnia kombinacja, aby zastosować sterownik LED do tego. Gdyby miał wbudowany zasilacz 24V to jeszcze możnaby się zastanawiać, bo byłyby 4 kanały z 24V.  Ale takiego wbudowanego zasilacza (z oczywistych względów) nie posiada i dlatego nie widzę tutaj sensu i niczego co przemawia na korzyść tego sterownika w stosunku do tego co proponuje kolega przemek.zamel.
Pomysł z ROM wydaje się bardzo dobry. Będziesz miał 4 kanały 24V po podpięciu do niego zasilacza i problem z głowy.
Ja mam podobne rozwiązanie, ale oparte na ROP-22 i "customowym" sterowaniu zaworami. Gdy to robiłem to nie było jeszcze ROM na rynku i nie za bardzo miałem wybór. Ja mam 2 sekcje i zasilam elektrozawory z zasilaczy 12V, które dostają napięcie z ROP-22. Sprawdza się to bardzo dobrze, a same elektrozawory pracują już 5 rok. Wcześniej sterował nimi zwykły mechaniczny wyłącznik czasowy, ale to było jeszcze przed Extą.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline _prz_

  • **
  • 82
  • zamel.com
    • Zobacz profil
Odp: Exta Life jako sterowanie nawadnianiem
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 20, 2020, 14:22:50 »
Dla zobrazowania działania urządzenia SLR-21:
https://www.youtube.com/watch?v=u9vcGjlIAoE
zamel.com

*

Offline JPAT

  • *
  • 12
    • Zobacz profil
Odp: Exta Life jako sterowanie nawadnianiem
« Odpowiedź #4 dnia: Października 03, 2020, 10:13:33 »
Cześć,
Trochę późno - dopiero co przeczytałem ;)

Stosuję extra life do nawadniania od zeszłego roku i daje radę, używam sterownika do led 24v a on steruje zaworami, dwa podstawowe problemy jakie mogą zniechęcić to:
1) zasięg tego slr jest kiepski i dodanie do niego anteny w postaci metrowego kabelka miedzianego rozwiązuje problem w 99%
2) wcześniejszych wersjach extralife potrafił przywracać wartość 1% oświetlenia dla wartości włączonej, ktoś genialny to wymyślił nawet jeżeli pierwotnie miało to służyć do led to bez sensu. Teraz już jest ok.

Dodatkowo doszły nowe czujniki np zalania i może w przyszłości będzie możliwość ustawienia funkcji z zalania jako odroczenie zaplanowanej funkcji nawadniania na określoną wartość np. 2 dni.

Wątek stary ale może komuś się przyda.

*

Offline _prz_

  • **
  • 82
  • zamel.com
    • Zobacz profil
Odp: Exta Life jako sterowanie nawadnianiem
« Odpowiedź #5 dnia: Października 06, 2020, 21:38:18 »
Cześć,
Trochę późno - dopiero co przeczytałem ;)

Stosuję extra life do nawadniania od zeszłego roku i daje radę, używam sterownika do led 24v a on steruje zaworami, dwa podstawowe problemy jakie mogą zniechęcić to:
1) zasięg tego slr jest kiepski i dodanie do niego anteny w postaci metrowego kabelka miedzianego rozwiązuje problem w 99%
2) wcześniejszych wersjach extralife potrafił przywracać wartość 1% oświetlenia dla wartości włączonej, ktoś genialny to wymyślił nawet jeżeli pierwotnie miało to służyć do led to bez sensu. Teraz już jest ok.

Dodatkowo doszły nowe czujniki np zalania i może w przyszłości będzie możliwość ustawienia funkcji z zalania jako odroczenie zaplanowanej funkcji nawadniania na określoną wartość np. 2 dni.

Wątek stary ale może komuś się przyda.

Dopytam w sprawie zasięgu. Jaka to była odległość pomiędzy odbiornikiem a kontrolerem. Były inne przeszkody?
zamel.com