Domykanie rolety do 100% vs procentowe ustawianie zamknięcia

  • 3 Odpowiedzi
  • 12632 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Domykanie rolety do 100% vs procentowe ustawianie zamknięcia
« dnia: Listopada 03, 2017, 16:32:22 »
Witam,
Jeśli ktoś posiada i używa SRP-21 to zapewne spotkał się z problemem niecałkowitego domykania się rolety po zdefiniowaniu czasów opadania i podnoszenia w przypadku, gdy chcemy potem używać suwaka do wyznaczania procentowego zamknięcia rolety.
Uściślając chodzi mi o to, iż gdy zdefiniujemy czas opadania rolety jako czas który upływa od momentu startu opadania do momentu gdy roleta styka się z ziemią lub parapetem, a czas podnoszenia analogicznie w drugą stronę to ustawianie procentowego zamknięcia rolety z poziomu aplikacji będzie działało całkiem poprawnie.

Jednakże - każdy kto ma roletę lamelkową wie, że aby uzyskać 100% zaciemnienia - lamelki rolety muszą się ze sobą stykać. Aby się zetknęły nie wystarczy roletę zamknąć do poziomu ziemi / parapetu, ale kontynuować opadanie lamelek, tak aby przerwy między nimi zniknęły zupełnie. W przypadku rolet z napędem elektrycznym - trwa to kilka sekund.
I właśnie przez te kilka sekund w przypadku Exta Life SRP-21 niemożliwe jest całkowite (bez szpar między lamelami) zamknięcie rolety na pozycji 100% i równoczesne sterowanie wartościami procentowymi, ponieważ gdy zdefiniujemy czasy opadania, aż do całkowitego zaciemnienia, a podnoszenia od całkowitego zaciemnienia do całkowitego podniesienia - wtedy ustawienie rolety np na 50% skutkuje podniesieniem jej ze 100% do jakiś 70-80% długości okna lub rolety zamiast właśnie 50%.

Oczywiście przy zdefiniowaniu czasu opuszczania do zetknięcia z parapetem / ziemią nie powoduje, że nie można rolety domknąć do 100% (całkowite zaciemnienie) ręcznie. Można, jednak potem przy podnoszeniu roleta nie podniesie się do końca i trzeba będzie ja znowu ręcznie podnieść.

Od rozwiązań Smart Home tudzież polskiego Inteligentnego domu oczekiwałbym, że radzą sobie z takimi problemami, które może nie uniemożliwiają korzystanie z rolety, jednak potrafią być bardzo denerwujące gdy taka roleta jest niedomykana (szpary miedzy lamelami) a okno które zasłania znajduje się na wschodzie - rano i tak robi się widno.

Rozwiązanie tego problemu wg. mnie jest całkiem proste i wymaga kilku zmian w aplikacji i zapewne także w samym SRP-21.

Propozycję poprawki w aplikacji - umieszczam je w dziale "Propozycje zmian".
« Ostatnia zmiana: Listopada 04, 2017, 18:28:02 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Domykanie rolety do 100% vs procentowe ustawianie zamknięcia
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 06, 2017, 10:44:09 »
Witam,
Na razie pracujemy nad tym, aby w przypadku rolet za pomocą suwaka dało się ustawiać wartości od 0 do 100%. Jak się okazało nie jest to tylko  kwestia  samej aplikacji i wymagane są dodatkowe zmiany w sofcie kontrolera. Tutaj jednak temat ogarniemy. Poruszona kwestia domykania lamelek ma jakieś uzasadnienie jednak w mojej opinii są w tym systemie do zrobienia rzeczy ważniejsze ( konfiguracja, implementacja nowych produktów, poprawa komunikacji ) i właśnie na takich chcemy się obecnie skupić. Tymczasem proponuję programować czasy zamykania / otwierania tak, aby lamelki całkowicie się zamykały - gwarantuje to całkowite domknięcie i otwarcie rolety. Zgodzę się z tym, iż wówczas wartości procentowe nie pokrywają się dokładnie z faktycznym stanem rolety, ale na razie w tym temacie nie planujemy zmian. Pomysły są jak najbardziej trafne i zgadzam się z nimi, ale musimy na razie iść na pewien kompromis.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Domykanie rolety do 100% vs procentowe ustawianie zamknięcia
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 06, 2017, 14:29:34 »
Witam,
Poruszona kwestia domykania lamelek ma jakieś uzasadnienie jednak w mojej opinii są w tym systemie do zrobienia rzeczy ważniejsze ( konfiguracja, implementacja nowych produktów, poprawa komunikacji ) i właśnie na takich chcemy się obecnie skupić.
Zgadzam się, że w tym momencie priorytety są inne i dobrze, że właśnie są takie, ponieważ wszyscy chcemy aby było widać rozwój systemu poprzez wprowadzanie nowych elementów, które w końcu uczynią go "smart". Prace nad softem także wg mnie powinny się obecnie skupić nad wymienionymi kwestiami.
na razie w tym temacie nie planujemy zmian. Pomysły są jak najbardziej trafne i zgadzam się z nimi, ale musimy na razie iść na pewien kompromis.
Mam nadzieję, że ta odpowiedź nie oznacza, że ta zmiana nigdy nie zostanie wprowadzona lub że trzeba będzie na nią poczekać kilka lat. Dla mnie perspektywa jednego roku byłaby zadowalająca i znając obecne plany Zamel co do Exta Life - może nawet realna.

W kwestii tej zmiany w systemie jestem skłonny trochę poczekać (j.w.) i gdybym miał wybierać pomiędzy tą poprawką a np. dodaniem stanu odbiornika w funkcji logicznej - to zdecydowanie optowałbym za funkcją. Mam jednak nadzieję, że ten temat nie zostanie zapomniany i gdy system można będzie traktować jako w miarę dojrzały - Zamel skupi się na implementacjach małych poprawek i rozszerzeń, z czego jedną z nich będzie właśnie ta związana za roletami.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Domykanie rolety do 100% vs procentowe ustawianie zamknięcia
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 11, 2018, 16:47:21 »
Tak ostanio patrzyłem na sprzęt od Fibaro i wygląda, że u nich sterownik rolet kalibruje się (nastawy czasów) samodzielnie, bez ingerencji użytkownika. Rozwiązanie zdecydowanie "smart" obniżające trudność instalacji niemal do zera.

Zakładam, że jest to możliwe dzięki wbudowywaniu przez Fibaro w moduły mierników zużycia energii (silnik pracuje - zużywa energię, ale kiedy krańcówka odcina silnik = brak zużycia = koniec podnoszenia/opadania).
Jednakże wygląda też, że nie ma tam możliwości ustawiania pozycji "opuszczona" (czyli moje 99%) i "całkowicie zamknięta" (czyli moje 100%).

Znaczy to tylko tyle, że Zamel implementując taką funkcjonalność ma szansę wyróżnić się na tle tych największych i najlepszych. Mam tylko nadzieję, że nie stwierdzą, że skoro nawet Fibaro tego nie ma, to u nich tym bardziej nie trzeba tego robić...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant