Co wybrać? Zamel vs reszta

  • 3 Odpowiedzi
  • 1040 Wyświetleń
Co wybrać? Zamel vs reszta
« dnia: Stycznia 15, 2022, 20:49:18 »
Witam

Chciałbym prosić o poradę.

Mam zamiar w najbliższym czasie stać się użytkownikiem Home Assistanta, natomiast zanim to nastąpi najpierw chcę zrobić inne rzeczy i mam kilka pytań, bo niektórych rzeczy nie rozumiem.

Mam kontroler efc-01 i sterowanie roletami.

Mam bramę wjazdową i garażową otwierane z różnych pilotów różnych firm.
Chciałbym żeby można było:
1. Sterować nimi zdalnie z telefonu
2. Otwierać je z auta na jednym pilocie lub coś równie prostego
3. Mieć informacje o poziomie otwarcia bramy garażowej (albo przynajmniej otwarte/zamknięte)

Jak to najlepiej zrobić, na teraz i przyszłościowo. Sterowniki zamela nie bardzo wiem czym się różnią i który by był najlepszy ROP-21, ROB-21, SRP-22, RNP-21, wszystkie są niby do rolet i bram.

Czy iść w:
1. shelly-1 + addon i sterowanie z ich aplikacji
2. Shelly + aqara + bramka + wszystko do HA
3. Czy coś na zigbee i tez od razu stawianie HA i cc2652p
4. A może gotowe zestawy tuya?

Dodam jeszcze, że marzyło mi się jeszcze sterowanie wszystkim z aplikacji Dom przez homebridge, ale odkąd się dowiedziałem że w tym układzie odpada sterowanie zdalne to porzuciłem marzenie.

Proszę o pomoc i wyrozumiałość

Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Co wybrać? Zamel vs reszta
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 17, 2022, 10:36:54 »
Witaj,
Chyba nie do końca rozumiem. Czy ty już masz te bramy na sterownikach Zamela czy dopiero chcesz je tam wsadzić?
Jeśli ich jeszcze nie masz - czy Sterowniki Zamela mają pracować równolegle z istniejącymy kontrolerami bramy garażowej i wjazdowej czy je zastąpić?

Co to za moduły sterujące bramami?

Co do twoich propozycji to nie wypowiem się, bo żadnego z nich nie posiadam, no może oprócz Shelly1, ale to tylko proste włącz/wyłącz.
Co do homebridge to wiem, że istnieje integracja HA<->homebridge. Ładne UI homebridge na pewno kusi :)

Ja też dążę do unifikacji i staram się mieć jak najmniej kontrolerów, ale wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Natomiast w sytuacji gdy mam instalację radiową (WiFi tu nie zaliczam) to też wolałbym mieć albo wszystko na Zamelu, albo na czymś innym np ZigBee lub ZWave. Zamel jeśli akurat nie dopadają go problemy z zasięgiem działa dość stabilnie. Ale stabilnie działają też urządzenia ZWave/ZigBee/Tuya tylko czasem są problemy z ich integracją z HA. To tylko moje obserwacje grupy FB o HA, bo sam nie posiadam niczego na ZigBee / Tuya.

Ja osobiście sterowanie bramą garażową mam z HA równolegle z pilotem od napędu do bramy. Dawno temu, kiedy jeszcze mało kto w Polsce słyszał o HA nie chcąc bulić grubych pieniędzy za dodatkowy pilot do bramy wsadziłem w puszkę Exta Free ROP-01 od Zamela i dołączyłem do wejścia sygnałowego napędu. Potem w innej puszczę RNP-01 od Zamela i odtąd mam otwieranie bramy bez szukania pilota. Potem wdrożyłem u siebie Exta Life (jak się później okazało nie był to idealny wybór), ale dzięki temu nie musiałem zmieniać Exta Free na coś innego, bo EFC-01 też potrafi sterować klockami Exta Free. A, że EFC-01 mam spięty z HA to z HA mogę sterować bramą, chociaż bez podglądu poziomu jej zamknięcia, ale mam też dodatkowo kontaktron na bramie podłączony do ESP32 zintegrowanym z HA, więc przynajmniej widzę czy brama jest zamknięta czy nie. I to już mi wystarcza.

A do rozwiązania Twojego pytania polecam ci zadać pytanie w grupie facebookowej Home Assistant Polska https://www.facebook.com/groups/homeassistantpolska
Jest tam już ponad 13 tysięcy użytkowników - wśród nich na pewno znajdą się tacy, którzy mają / mieli ten sam problem co ty i posiadają wymieniony przez Ciebie sprzęt, więc na pewno coś doradzą.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2022, 10:39:14 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Co wybrać? Zamel vs reszta
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 21, 2022, 17:04:12 »
Bramy są na swoich sterownikach i chciałbym żeby poza oryginalnymi pilotami można byłoby sterować nimi z telefonu.

To może tak: gdybym chciał iść w zamela to który odbiornik z wcześniej wymienionych byłby odpowiedni, żeby była informacja otwarte/zamknięte lub % otwarcia.
Czy konieczny byłby kontaktron?

Odp: Co wybrać? Zamel vs reszta
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 13, 2024, 09:00:40 »
Sam myślałem o mlotowiertarce. Sam nie buduje ale to się chyba zawsze przyda. a jak z tymi laserowymi miarkami, poziomicami itp. ma to sens, czy standardowa taśma daje radę i wystarcza?

https://buythis.pl/nasadki-klucze-nasadowe/

Jakie klucze nasadowe również możecie polecić?
« Ostatnia zmiana: Lutego 20, 2024, 10:31:36 wysłana przez enzet »