Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet

  • 11 Odpowiedzi
  • 12983 Wyświetleń
Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« dnia: Kwietnia 11, 2018, 23:32:32 »
W GooglePlay można znaleźć nowe Zamelowskie apki...
Koledzy czemu mają służyć te nowe apki?
Ktoś ogarnia co ZamelTowarzystwo ma na myśli?

Odp: Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 12, 2018, 05:09:42 »
Czyżby Zamel po cichu wypuszczał sobie nowy system w miejsce ułomnego extalife?
Jeśli tak to serio pozwy myślę się sypną.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 12, 2018, 11:42:21 »
W GooglePlay można znaleźć nowe Zamelowskie apki...
Koledzy czemu mają służyć te nowe apki?
Ktoś ogarnia co ZamelTowarzystwo ma na myśli?
Witam nowego kolegę na forum!
Dzięki za przedstawienie odkrycia :) Popatrzyłem na nią i z opisu i tego co można zobaczyć na screenach wynika, że jest to nowa aplikacja Zamela dla prawdopodobnie nowego systemu smart home od tej firmy.
Do myślenia daje mi natomiast data publikacji - 13 marca - parę dni przed targami we Frankfurcie. Myślę, że Zamel może chciał pochwalić się na targach jakimś swoim nowym wynalazkiem, który obecnie znajduje się w powijakach. Mocno bym się zdzowił gdyby jednak "za chwilę" zaprezentowali nowy system z kompletem sprzętu. Wtedy oznaczałoby to, że m.in. Exta Life ma bardzo niski priorytet i zanim dojdzie do poziomu z Exta Free to miną jescze długie lata.
Z drugiej strony gdyby jednak zaprezentowali niedługo coś takiego z kompletem sprzętu to wygląda to z poziomu aplikacji na kompletny system smart home.

Próbowałem natomiast zainstalować wersję na Android i niestety porażka  ;D - nie udało się. Na iOS jednak tak. Aplikacja wygląda - tragicznie to może nieco na wyrost powiedziane, ale dość słabo jak na nową aplikację. Nie trzyma się żadnego powszechnie występującego języka design'owego. Ani to do Androida nie podobne ani do iOS.

Znając realia tej firmy to myślę, że to tylko marketingowy mock up i na teraz nic ponad to. Na ich stronie internetowej o tym nic nie ma. A w lutym zarejestrowano stronę extasmart.com. Są to wiec mozę jakieś podwaliny na przyszłość. Kierunek słuszny, bo w portfolio brakuje im systemu przewodowego, tylko zobaczymy jak będize z wykonaniem i kompletnością produktu na starcie. Czy powtórzy się historia Exta Life czy też na poważnie coś tutaj będą robić...

Czyżby Zamel po cichu wypuszczał sobie nowy system w miejsce ułomnego extalife?
Jeśli tak to serio pozwy myślę się sypną.

Nie sądzę. Po opisie aplikacji można zauważyć, że jest to system przewodowy. Być może będzie łączył się np z nowymi domofonami video i innymi gadżetami, które dopiero poznamy. Być możę będzie to coś na kształt systemu Grenton. Pożyjemy zobaczymy.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 12, 2018, 20:34:46 »
Życzylbym sobie abyś mial racje bo mnie to pachnie repeat'em z extafree do extalife... ale extafree nie umarla mam w developerce firmware dla extafree efc-02 (pamieta to jeszcze ktos) z przymiarkami puszczenia na tym freeRtos jakos idzie... zamel nie rozwinal tego utzadzenia bo podobno sprzet nie pozwalał ale gdzie potrzeba tam i sposob sie znajdzie troche podlubalem nad tym efc-02 i moze ze po zainwestowaniu 30-40 zl bedzie mozna z tego urzadzenia sporo wykrzesac. Szczegoly poznacie juz niebawem...

Odp: Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 12, 2018, 21:30:07 »
Niedawno troszkę słyszałem o tym nowym systemie i mogę Was zapewnić że jest to w pełni przewodowy system. W tablicy rozdzielczej system modułowy który będzie wszystkim sterował. Tyle wiem :)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 13, 2018, 09:59:35 »
Niedawno troszkę słyszałem o tym nowym systemie i mogę Was zapewnić że jest to w pełni przewodowy system. W tablicy rozdzielczej system modułowy który będzie wszystkim sterował. Tyle wiem :)
No to "pachnie" tym samym co Grenton. Tam jest dokładnie tak samo. Bardzo niepozorne moduły w tablicy rozdzielczej połączone ze sobą magistralą. Minus taki, że to wymaga trochę więcej kabli, ale za to gwarantowana skuteczność działania i zero problemów ze statusami czy sterowaniem. A radiowo mają Z-Wave więc lepiej niż Exta. Wszstko działa bezbłędnie.
Ciekawe jak będzie wyglądał ten Zamelowy od strony softu, bo np Grenton ma na prawdę zaawansowane możliwości. Logika programowalna za pomocą skryptów LUA ale wspomagane oprogramowanim z GUI do budowania logiki "z klocków", a jeśli ktoś chce sam podłubać w kodzie - to teżdroga wolna. Główny kontroler jest ciut większy niż EFC-01 i wszystko śmiga. Musi to być nieźle zaprojektowane zarówno od strony sprzętu jak i softu, bo najpewniej jakiś mocarnych podzespołów tam także nie ma. Po prostu prawdziwie Smart Home :)
Zamel przy podejściu "robimy system jednym programistą" będzie dochodził do takiego poziomu przez ćwierć wieku   ;)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 13, 2018, 22:42:48 »
Życzylbym sobie abyś mial racje bo mnie to pachnie repeat'em z extafree do extalife... ale extafree nie umarla mam w developerce firmware dla extafree efc-02 (pamieta to jeszcze ktos) z przymiarkami puszczenia na tym freeRtos jakos idzie... zamel nie rozwinal tego utzadzenia bo podobno sprzet nie pozwalał ale gdzie potrzeba tam i sposob sie znajdzie troche podlubalem nad tym efc-02 i moze ze po zainwestowaniu 30-40 zl bedzie mozna z tego urzadzenia sporo wykrzesac. Szczegoly poznacie juz niebawem...

Nadal posiadam i kożystam z efc-02. Z chęcią wycisnoł bym z niego więcej. Czekam na info i tutorial😁

Odp: Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 24, 2018, 19:37:55 »
Życzylbym sobie abyś mial racje bo mnie to pachnie repeat'em z extafree do extalife... ale extafree nie umarla mam w developerce firmware dla extafree efc-02 (pamieta to jeszcze ktos) z przymiarkami puszczenia na tym freeRtos jakos idzie... zamel nie rozwinal tego utzadzenia bo podobno sprzet nie pozwalał ale gdzie potrzeba tam i sposob sie znajdzie troche podlubalem nad tym efc-02 i moze ze po zainwestowaniu 30-40 zl bedzie mozna z tego urzadzenia sporo wykrzesac. Szczegoly poznacie juz niebawem...

Nadal posiadam i kożystam z efc-02. Z chęcią wycisnoł bym z niego więcej. Czekam na info i tutorial😁
Ja też z niecierpliwością przeglądam forum i czekam na newsy od kolegi gadulowaty, i jeśli będzie konieczność dołożenia ram itd to bez problemu dokupie aby puścić nowy firmware 😁 jestem pewien że będzie to hit i będzie wielu amatorów softu kolegi 😀
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

Odp: Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 25, 2018, 09:59:13 »
Witam kolegów,
wróciłem z urlopu ;). Niestety nie mam dobrych wiadomości, jeżeli chodzi o EFC-02. Więcej w tym temacie tutaj

Pozdrawiam,
Gadulowaty.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 25, 2018, 11:18:19 wysłana przez Gadulowaty »

Odp: Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 25, 2018, 10:32:08 »
A zatem czekam/y na szczegóły  :-X
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

Odp: Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« Odpowiedź #10 dnia: Października 18, 2020, 13:10:07 »
Witam tutejszą społeczność,

jestem tu nową osobą a na te forum trafiłem w powodu systemu Deimic, który zamierzałem zainstalować u siebie. Trafiłem na informację, że system Zamel ExtaSmart i Deimic są dziwnie bliźniaczo do siebie podobne. I rzeczywiście, wygląda na to, że albo obie firmy nawiązują współpracę albo Zamel wykupuje Deimica. Porównajcie proszę dwie sprawy:
1. Oferta produktowa:
https://ezamel.pl/zamel-exta-smart,moduly
https://deimic.pl/system-deimic/specyfikacja-produktu/

2. Aplikacje na Android: Deimic oraz Zamel ExtaSmart. Wyglądają bliźniaczo

Czy Szanowne grono coś wie na temat współpracy Deimica z Zamelem? Generalnie wydaje mi się, że na tej integracji mogą zyskać. Ciekaw jestem, jak ten nowy system uda się zintegrować z zewnętrznymi systemami, np. Z-Wave czy Home Assistant.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nowa apki Zamel ExtaSmatr Phone i ExtaSmart Tablet
« Odpowiedź #11 dnia: Października 18, 2020, 21:20:01 »
Witaj na forum.
Nie wiem nic na temat współpracy Zamela z innymi firmami, a o firmie Deimic słyszę po raz pierwszy, ale w sumie nie monitoruję rynku smart home aż tak, żeby wiedzieć o każdym producencie, a tych na pewno przybywa szybko w ostatnich latach.

Ale do rzeczy. Po pierwsze sądzę, że system Zamela istnieje tylko w laboratorium i może u wąskiej grupy testerów. Nie ma o tym systemie nic na oficjalnej stronie Zamela, a ten sklep internetowy ma te urządzenia dostępne chyba tylko w teorii dla podwyższenia swoich wyników w Google zawczasu gdyby Zamel wprowadził go kiedyś do sprzedaży. Apka ExtaSmart nie była aktualizowana od 2018 roku. I dlatego sądzę, że był / jest to jedynie jakiś eksperyment. Dla kontrastu Apka Deimic jest aktualizowana na bieżąco. Podobieństwo faktycznie duże. Muszą mieć coś ze sobą wspólnego. Może faktycznie Zamel ich kupił, ale utrzymali własną markę? Zamel robi zbyt wiele rzeczy, żeby kojarzyć się wiarygodnie jako producent smart home. To nie Xiaomi, Huawei czy philips. Nie ta liga, nie ta skala, nie ten budżet. I może dlatego jeśli faktycznie Zamel kupił tamtą firmę, to zostawili m markę. Tyle, że w mediach coś o takim przejęciu powinno być, a nic nie ma. Dziwna sprawa, ale cośfaktycznie jest na rzeczy. Chyba, że apkę robi dla nich ten sam developer / firma, która ma takie gotowce, żeby było taniej i sprzedaje temu, kto potrzebuje i chce tanio mieć apkę do własnego systemu :) Wcale bym się nie zdziwił gdyby tak tu było - Zamel nie ma własnego zaplecza do apek, a ten Deimic wygląda jeszcze na młodą i małą firmę a ich system jeszcze nadal jest na etapie rozwoju. Do dojrzałego jeszcze chyba mu trochę brakuje.

Co do integracji Deimic z innymi systemami to tak. Wygląda, że z Z-Wave nie działa. Nie znalazłem info czy działa z jakimkolwiek bezprzewodowym, ale jeśli nie to uważam to za błąd i lukę, którą producent powinien wypełnić. Wiadomo, że z czasem instalacja w domu potrzebuje rozbudowy. Gdzieś dodatkowe gniazdko, a to roleta na oknie dachowym by się przydała, a początkowo nikt o tym nie pomyślał itp. Życie weryfikuje plany. Brak beprzewodowej kompatybilności np właśnie z Z-Wave to minus, który może wpłynąć negatywnie na popularność.
System prezentuje się podobnie do innego polskiego systemu - Grenton. Tam architekrura jest bardzo podobna - też modularna i system ten pozwala na dodanie urządzeń Z-Wave.

Co do systemów otwartych to sprawa jest taka: jeśli system posiada dedykowane API np REST API, to można go będzie zintegrować praktycznie ze wszystkim. Z HA na pewno. Nie znalazłem info o tym. Jeśli nie ma to wg mnie kolejny minus. Grenton posiada osobny, fizyczny moduł HTTP pozwalający na integrację przez Rest API. Jeśli nie ma dedykowanego API to możliwe, że API aplikacji wystarczy. Na takiej zasadzie działa integracja Exta Life z HA oraz większość integracji HA (np Xiaomi, Philips, Fibaro itp) - ludzie rozpracowują API producenta do aplikacji i dodają wsparcie dla HA tym sposobem.
 
« Ostatnia zmiana: Października 18, 2020, 21:24:06 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant