czujnik kontaktronowy RCK-21 - super nowość, tylko do czego...

  • 5 Odpowiedzi
  • 1435 Wyświetleń
Witam szanowne Forum :)
Ucieszyłem się, że taki element RCK-21 wyszedł, bo miałem realną potrzebę kontrolowania drzwi tarasowych.
Kuliłem go i... teraz nie umiem zaprogramować tak jakbym chciał  :-X

Otóż niby prosta sprawa:
- mam rolety wewnętrzne na całe okna sterowane SRM-22
- w aplikacji ustawione zdarzenie czasowe, np. zegar astronomiczny, który wywołuje scenę "podnieś" lub "zasłoń"
- chciałem wykorzystać czujnik do kontroli zadziałania zasłaniania - czyli jak otwarte drzwi to nie wykonuj "zasłoń" (wiadomo, roleta wtedy wpada na otwarte drzwi)
- funkcje logiczne niby widzą stan okna otwarte/zamknięte, ale coś musiałoby tą funkcję logiczną wywołać, a zdarzenie czasowe tego nie potrafi
- i kicha  :(

Proszę, może ktoś podpowie jak to ustawić bez kolejnych elementów wykonawczych jeśli się da...
Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: czujnik kontaktronowy RCK-21 - super nowość, tylko do czego...
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 21, 2021, 17:03:04 »
Witam szanowne Forum :)
Ucieszyłem się, że taki element RCK-21 wyszedł, bo miałem realną potrzebę kontrolowania drzwi tarasowych.
Kuliłem go i... teraz nie umiem zaprogramować tak jakbym chciał  :-X

Otóż niby prosta sprawa:
- mam rolety wewnętrzne na całe okna sterowane SRM-22
- w aplikacji ustawione zdarzenie czasowe, np. zegar astronomiczny, który wywołuje scenę "podnieś" lub "zasłoń"
- chciałem wykorzystać czujnik do kontroli zadziałania zasłaniania - czyli jak otwarte drzwi to nie wykonuj "zasłoń" (wiadomo, roleta wtedy wpada na otwarte drzwi)
- funkcje logiczne niby widzą stan okna otwarte/zamknięte, ale coś musiałoby tą funkcję logiczną wywołać, a zdarzenie czasowe tego nie potrafi
- i kicha  :(

Proszę, może ktoś podpowie jak to ustawić bez kolejnych elementów wykonawczych jeśli się da...
Pozdrawiam
Chyba się nie da tego zrobić bo funkcje logiczne nie mają triggera czasowego. Zamel bez sensu to zrobił dzieląc logikę na funkcje logiczne i czasowe. Chcąc uprościć używanie ograniczył tym samym funkcjonalność.
Polecam ci za to szczerze integrację Exta Life z Home Assistant. Tam coś takiego to pestka. Możliwości logiki są niemal nieograniczone. Kup jakiś komputerek typu Raspberry Pi albo polski system AI Speaker, którego bazą jest Home Assistant i poczujesz wiatr w żaglach. A poza tym będziesz mieć prawdziwy Smart Home integrujący wszystkie Smart urządzenia.
Wtedy będziesz mógł zrobić nawet tak kuriozalna logikę jak: nie opuszczaj rolet gdy bateria w telefonie ma mniej niż 30% naładowania, temperatura w samochodzie to 20 stopni, na dworze jest zachmurzenie umiarkowane (dane meteo), a twoja lokalizacja to twój ulubiony sklep  ;) :D
Z samym Extar Life wykonalny jest tylko warunek na temperaturę w samochodzie, pod warunkiem, że masz czujnik Zamela i jest on w zasięgu kontrolera. Z HA masz pełną dowolność w zakresie sprzętu,a ilość integracji z różnymi systeami i urządzeniami poraża: https://www.home-assistant.io/
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2021, 17:22:15 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: czujnik kontaktronowy RCK-21 - super nowość, tylko do czego...
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 22, 2021, 00:02:07 »
Jako użytkownik Ai-speaker polecam to rozwiązanie.
Podlinkuję stronkę i polecam kliknąć w demo na stronie. Działa na żywym sprzęcie i najlepiej zobrazuje o czym mówimy.

http://www.ai-speaker.com/
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2021, 00:04:55 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: czujnik kontaktronowy RCK-21 - super nowość, tylko do czego...
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 22, 2021, 00:23:42 »
Dziękuję za podpowiedzi, faktycznie nie znam tego systemu integracji HA, na pewno się nim zainteresuję.
Osobiście wolę proste rozwiązania, ale skoro nie znam HA to nie powinienem się wypowiadać, tylko że sterowanie z kolejnego komputera niesie ze sobą zagrożenia właśnie z jego zawodnością, dostępem sieciowym, utrzymaniem ciągłej pracy itp.
Trochę jednak przykre, że trzeba uciekać się do takich kombinacji...
Pozdrawiam

Odp: czujnik kontaktronowy RCK-21 - super nowość, tylko do czego...
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 22, 2021, 12:27:26 »
Dziękuję za podpowiedzi, faktycznie nie znam tego systemu integracji HA, na pewno się nim zainteresuję.
Osobiście wolę proste rozwiązania, ale skoro nie znam HA to nie powinienem się wypowiadać, tylko że sterowanie z kolejnego komputera niesie ze sobą zagrożenia właśnie z jego zawodnością, dostępem sieciowym, utrzymaniem ciągłej pracy itp.
Trochę jednak przykre, że trzeba uciekać się do takich kombinacji...
Pozdrawiam
W przypadku pracy kontrolera ExtaLife i bramki AI-Speaker widzę to raczej inaczej. Exta Life sobie działa jak działała, z wszystkimi swoimi "funkcjami". Jeśli wyłączę HA nic nie tracę z tego co sprzedaje Zamel w swym sterowaniu. Ha działa niezależnie od aplikacji Zamela. Kolega admin napisał integrację, która przenosi sterowanie do HA działające równolegle. Porównał bym doświadczenie jakie przeszedłem od Exta Life do HA, to jakbym wcześniej jechał wozem drabiniastym (teraz to taki rower z dzwonkiem push) a obecnie latam (z opcją pionowego startu) i ogranicza mnie jedynie wiedza, wyobraźnia i kasa O:-).
Podsumowując HA pozwala na dywersyfikację systemu, łączenie przeróżnych produktów i usług. Usługi to coś czego nie dostrzegamy w Smart Home. To one, nie sprzęt pozwalają na automatyzacje o jakich nie mamy świadomości istnienia.
Najbardziej dotarło to do mnie jak podłączyłem w domu bramkę od AIS i po chwili otwierałem rolety ze sterownikami Zamela komendą głosową (po polsku).
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: czujnik kontaktronowy RCK-21 - super nowość, tylko do czego...
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 22, 2021, 19:10:48 »
Dziękuję za podpowiedzi, faktycznie nie znam tego systemu integracji HA, na pewno się nim zainteresuję.
Osobiście wolę proste rozwiązania, ale skoro nie znam HA to nie powinienem się wypowiadać, tylko że sterowanie z kolejnego komputera niesie ze sobą zagrożenia właśnie z jego zawodnością, dostępem sieciowym, utrzymaniem ciągłej pracy itp.
Trochę jednak przykre, że trzeba uciekać się do takich kombinacji...
Pozdrawiam
W przypadku pracy kontrolera ExtaLife i bramki AI-Speaker widzę to raczej inaczej. Exta Life sobie działa jak działała, z wszystkimi swoimi "funkcjami". Jeśli wyłączę HA nic nie tracę z tego co sprzedaje Zamel w swym sterowaniu. Ha działa niezależnie od aplikacji Zamela. Kolega admin napisał integrację, która przenosi sterowanie do HA działające równolegle. Porównał bym doświadczenie jakie przeszedłem od Exta Life do HA, to jakbym wcześniej jechał wozem drabiniastym (teraz to taki rower z dzwonkiem push) a obecnie latam (z opcją pionowego startu) i ogranicza mnie jedynie wiedza, wyobraźnia i kasa O:-).
Podsumowując HA pozwala na dywersyfikację systemu, łączenie przeróżnych produktów i usług. Usługi to coś czego nie dostrzegamy w Smart Home. To one, nie sprzęt pozwalają na automatyzacje o jakich nie mamy świadomości istnienia.
Najbardziej dotarło to do mnie jak podłączyłem w domu bramkę od AIS i po chwili otwierałem rolety ze sterownikami Zamela komendą głosową (po polsku).
Dokładnie, kolega @Cezary.K ładnie to podsumował. Co do prostego rozwiązania. Tak, Exta Life jest proste, dość intuicyjne, ale jak widać - proste rozwiązania pozwalają tylko na proste scenariusze. Home Assistant czy polski AI Speaker to tak zwane agregatory / huby, które pozwalają integrować przeróżne systemy ze sobą i sterować tym wszystkim z jednego centralnego miejsca. Oczywiście każdym z tych systemów nadal można sterować z ich natywnych aplikacji, ale kto by się tam chciał bawić w 10 natywnych aplikacji jeśli można mieć wszystko wygodnie w jednym miejscu i niczym król na tronie wszystkim tym sterować bez wysiłku i ciągłego przełączania się :)
Ja u siebie mam zintegrowane Exta Life, trochę urządzeń z-wave, kilka gniazdek Sonoff WiFi, kilka kostek WiFi Shelly one, kilka Chromcast'ów audio i Chromecast do TV, kamery monitoringu, czujniki temperatury i wilgotności Xiaomii na Bluetooth łącznie z czujnikami parametrów gleby, dane meteo z met.no, lokalizację użytkowników z Google Maps, parametry UPS, odkurzacz Xiaomi Roborock, listę zakupów (polecam!) i pewnie coś jeszcze co działa w tle tworząc część ekoststemu HA. A najlepsze jest to, że można dla tych wszystkich rzeczy tworzyć automatykę która polega na stanie dowolnej z nich. Stąd mój abstrakcyjny, kuriozalny scenariusz automatyki z poprzedniego posta. Coś nieosiągalnego dla typowych systemów sprzętowych. A do tego pełna historia wszelakich zdarzeń z tych wszystkich systemów czyli co kiedy się włączyło, jaki czujnik zmienił stan i kiedy itp.
Dzięki takim agregatorom jak HA wchodzi się na prawdę na zupełni inny poziom. Wszystko nagle ma sens i służy człowiekowi bez irytacji.
Nie obawiaj się, że będzie trudno na początku. Obecnie HA to już na prawdę dojrzały system i można dość prosto nim zarządzać. A do tego masz aplikację iOS/Android i dowolny komputer z przeglądarką internetową, ponieważ HA posiada interfejs web.

Na forum mamy kilka osób, które zaczęły z HA bez żadnego przygotowania i większej wiedzy informatycznej. I z małym wsparcie poszło im całkiem nieźle. Myślę, że nie cofnęliby się już do epoki Exta Life łupanego ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2021, 19:12:55 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant