Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0

  • 172 Odpowiedzi
  • 16196 Wyświetleń
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 06, 2020, 08:39:54 »
Tak działa HA. Poniekąd można na to wpłynąć. Możnaby ustawiać inną nazwę urządzenia związana z nazwą nadana w aplikacji Exta Life i myślałem o tym orzd chwilę, ale to nie jest dobry pomysł bo nazwa dotyczy kanału czyli encji, a zależność między urządzeniem a encja to 1:n czyli nie pasuje. To faktycznie może być mylące, ale rozwiązanie jest bardzo proste: zmienić nazwy urządzeń w HA na bardziej adekwatne i czytelne dla użytkownika czyli siebie🙂 I wtedy definiując automatyzację będzie już prosto określić z czym mamy do czynienia. Zauważ że w aplikacji Exta Life jest analogicznie, także w integracji Z-Wave prawdopodobnie z tego samego powodu (n encji dla 1 urządzenia, a jazda encja ma swoją nazwę)
Próbuję stworzyć automatyzację bez sceny jako akcji, za to z urządzeniem typu cover, w moim przypadki SRP-22.
Nie ma możliwości ustawienia pozycji suwaka dla rolety tak jak to jest przy scenach.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 06, 2020, 13:54:28 »
Witam po dłuższej przerwie.
Na wstępie duży szacun dla admina za kawał dobrej roboty. Zainstalowałem integrację. Bezboleśnie wykryło mi 30 urządzeń i 29 encji. Czas na testy :). Zauważyłem, że po upływie 18-20 godz. kontroler efc-01 zawiesza się i nie pinguje. Na tę okoliczność dałem przed kontroler efc-01 Sonoffa tak aby można było wyłączać i włączać go zdalnie. Po resecie znowu działa przez kilka, kilkanaście godzin i zawiesza się. W załączeniu umieściłem zrzuty z logów home asisstanata może coś uda się luknąć i poprawić.
Pozdrawiam,
Janusz

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 06, 2020, 15:27:28 »
Witam po dłuższej przerwie.
Na wstępie duży szacun dla admina za kawał dobrej roboty. Zainstalowałem integrację. Bezboleśnie wykryło mi 30 urządzeń i 29 encji. Czas na testy :). Zauważyłem, że po upływie 18-20 godz. kontroler efc-01 zawiesza się i nie pinguje. Na tę okoliczność dałem przed kontroler efc-01 Sonoffa tak aby można było wyłączać i włączać go zdalnie. Po resecie znowu działa przez kilka, kilkanaście godzin i zawiesza się. W załączeniu umieściłem zrzuty z logów home asisstanata może coś uda się luknąć i poprawić.
Pozdrawiam,
Janusz

Mam podobnie a wręcz tak samo. Ciężko powiedzieć co jest przyczyną. Wczoraj zajrzałem do plików na karcie SD. Brak błędów i nadpisywania widocznych, wielkich plików jak wcześniej. Lecz karta wymagała naprawy w Win aby można było się dostać do katalogów. Karta o pojemności 2GB zapełniona prawie w 50% - 980MB - dziwne.
Restart kontrolera pomaga, raz na dobę min.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 06, 2020, 19:38:46 »
Witam po dłuższej przerwie.
Na wstępie duży szacun dla admina za kawał dobrej roboty. Zainstalowałem integrację. Bezboleśnie wykryło mi 30 urządzeń i 29 encji. Czas na testy :). Zauważyłem, że po upływie 18-20 godz. kontroler efc-01 zawiesza się i nie pinguje. Na tę okoliczność dałem przed kontroler efc-01 Sonoffa tak aby można było wyłączać i włączać go zdalnie. Po resecie znowu działa przez kilka, kilkanaście godzin i zawiesza się. W załączeniu umieściłem zrzuty z logów home asisstanata może coś uda się luknąć i poprawić.
Pozdrawiam,
Janusz
Pobieżnie to wygląda tak, że wszystkie błędy ze screenów mają jedną przyczynę: zawieszony kontroler, a w rezultacie utratę łączności z nim.
Dlaczego kontroler się zawiesza tego nie wiem. Jedynie Zamel mógłby na to pytanie odpowiedzieć.
Poszukam jeszcze w logach to może wpadnę na jakiś trop. W moim przypadku integracja działa nieprzerwanie od 12 czerwca i brak zwiechy. Ale ja mam soft 1.6.4.
A wy jaki macie @Cezary.K , @jm ?? Jak dotąd każde kolejne wydanie softu EFC-01 zwiększało ryzyko zwiechy.

Jedyne co dziwnie wygląda to 2 encje kontrolera EFC-01. To wygląda podejrzanie. Czy integracja jest dodana 2 razy w GUI? Sprawdź proszę.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 06, 2020, 19:42:27 »
Witam po dłuższej przerwie.
Na wstępie duży szacun dla admina za kawał dobrej roboty. Zainstalowałem integrację. Bezboleśnie wykryło mi 30 urządzeń i 29 encji. Czas na testy :). Zauważyłem, że po upływie 18-20 godz. kontroler efc-01 zawiesza się i nie pinguje. Na tę okoliczność dałem przed kontroler efc-01 Sonoffa tak aby można było wyłączać i włączać go zdalnie. Po resecie znowu działa przez kilka, kilkanaście godzin i zawiesza się. W załączeniu umieściłem zrzuty z logów home asisstanata może coś uda się luknąć i poprawić.
Pozdrawiam,
Janusz

Mam podobnie a wręcz tak samo. Ciężko powiedzieć co jest przyczyną. Wczoraj zajrzałem do plików na karcie SD. Brak błędów i nadpisywania widocznych, wielkich plików jak wcześniej. Lecz karta wymagała naprawy w Win aby można było się dostać do katalogów. Karta o pojemności 2GB zapełniona prawie w 50% - 980MB - dziwne.
Restart kontrolera pomaga, raz na dobę min.
Jeśli karta się zapełniła do 980 MB to na 100% wystąpiły błędy zapisu. Skaner Windows powinien zaraportować błędy i w rezultacie utworzyć 2 podejrzanie duże pliki na karcie. Ta sytuacja była wiele razy opisywana na forum.

A czy poprzednia wersja integracji też tak u Was działała? @jm , @Cezary.K ??

Czy poprzednia wersję używaliście z tym samym softem kontrolera?? Bo to może być wina nowego softu EFC-01, który wyszedł mniej więcej w tym samym czasie co wersja 2.0 integracji. I wtedy to nie byłaby wina nowej integracji i stara dawałaby takie same efekty.
Jak nic nie pomoże to wygrajcie wersję 1.1 i zobaczcie czy też się zawiesza.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2020, 19:47:40 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 06, 2020, 20:59:04 »
ligi z Jolki w załącznikach
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 06, 2020, 20:59:57 »
Plik txt
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 06, 2020, 21:11:02 »

A czy poprzednia wersja integracji też tak u Was działała? @jm , @Cezary.K ??

Czy poprzednia wersję używaliście z tym samym softem kontrolera?? Bo to może być wina nowego softu EFC-01, który wyszedł mniej więcej w tym samym czasie co wersja 2.0 integracji. I wtedy to nie byłaby wina nowej integracji i stara dawałaby takie same efekty.
Jak nic nie pomoże to wygrajcie wersję 1.1 i zobaczcie czy też się zawiesza.
Soft mam od dłuższego czasu 1.6.6 zwieszenia sporadyczne przed integracja  2.0.
Oczywiście zniknęły mi dwa odbiorniki ale to jeszcze przed zmianą integracji.
Obstawiam ciąg dalszy problemów z kartą.  Nie mam jednak czasu na jej pełne formatowanie.
Zastanawiam się czy nie lepiej przy takiej okazji wrócić do wersji softu 1.6.4?
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 06, 2020, 21:18:32 »
Mam również taką obserwację (zanim wgrałem integrację 2.0 w bramce AIS). Dość często obecnie wykonuję jedną scenę zasłonięcia trzech rolet na raz. Od jakiegoś czasu wykonanie takiej sceny wiąże się z klikaniem/terkotaniem przekaźników w odbiornikach SRP, w trakcie zjazdu rolet. Wykonam z takim objawem scenę i zwiecha EFC murowana.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 06, 2020, 21:23:17 »
A czy poprzednia wersja integracji też tak u Was działała? @jm , @Cezary.K ??
I tu jest problem jak odpowiedzieć, bo kontroler przyzwyczaił mnie do niespodzianek. Wstajesz rano i parę rolet się nie otworzyło. Zaglądasz w listę urządzeń i nie masz jednego odbiornika.
Więc rozpocznę obserwację i dam znać jak to wygląda, za jakiś czas.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2020, 12:20:02 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 07, 2020, 11:02:49 »
Mój soft kontrolera to 1.6.4. Nie próbowałem integracji 1.1.
Jeżeli chodzi o podwójny kontroler, który widnieje w logach to pojawił się sam. Dopiero gdy zauważyłem usunąłem integrację i zainstalowałem ponownie. Teraz mam wpis pojedynczy. Kontroler notorycznie się zawiesza. Spróbuję jeszcze raz odinstalować ver. 2 i zainstalować ver.1.1. Dam znać czy na poprzedniej wersji też jest taka sytuacja z kontrolerem.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 07, 2020, 15:19:12 »
Mój soft kontrolera to 1.6.4. Nie próbowałem integracji 1.1.
Jeżeli chodzi o podwójny kontroler, który widnieje w logach to pojawił się sam. Dopiero gdy zauważyłem usunąłem integrację i zainstalowałem ponownie. Teraz mam wpis pojedynczy. Kontroler notorycznie się zawiesza. Spróbuję jeszcze raz odinstalować ver. 2 i zainstalować ver.1.1. Dam znać czy na poprzedniej wersji też jest taka sytuacja z kontrolerem.
Czyli wersja 2.0 to wersja z którą zacząłeś zabawę w integrowanie Exta Life z Home Assistant, czy tak? Czy też miałeś wcześniej wersję 1.0?

@jm @Cezary.K - generalnie jest jedna wspólna cecha waszych przypadków: macie dość pokaźną liczbę urządzeń Exta Life obsługiwaną przez kontroler EFC-01. U mnie zwiechy nie występują w ogóle.

Kolejne pytanie, na którę chciałbym, abyście odpowiedzieli:
1. Czy używacie oprócz HA aplikacji Exta Life i wykonujecie w niej jakieś akcje typu załączanie urządzeń, scen, wyświetlanie listy urządzeń, odświeżanie? Może inni domownicy?

2. Jakiego usera podaliście w konfiguracji? root czy inny?

3. Czy zwiecha kontrolera dzieje się podczas wykonywania jakiś operacji na kontrolerze przez integrację HA lub aplikację Exta Life??

4. Czy posiadacie jakieś czujniki Exta Life sparowane z kontrolerem? Jeśli tak, to ile?

5. Czy zmienialiście domyślny czas odpytywania 5 minut na inny, szczególnie dłuższy??

Zamel niestety nie był w stanie ustalić dlaczego kontroler się zawiesza z integracją. Ale przyszło mi do głowy pewne podejrzenie, co może być problemem. Po pierwsze integracja zużywa 2 połączenia, co w dobrze działającym kontrolerze nie powinno być żadnym problemem (ale tu może być). A po drugie i może ważniejsze - połączenie główne, które jest wykorzystywane do wykonywania poleceń, odczytywania stanu działa nieco inaczej niż apka Exta Life. Otóż odczyt danych z kontrolera następuje tylko, gdy jest do wykonania jakaś operacja typu załącz/wyłącz lub odczytanie stanu co 5 minut. Kontroler jednak działa tak, że gdy następuje jakaś zmiana stanu czujnika lub gdy inny użytkownik użyje apki Exta Life i włączy/wyłączy jakieś urządzenie to kontroler wysyła o tym fakcie informacje do wszystkich innych, zalogowanych użytkowników. Tyle że technicznie działa to tak, że te dane z powiadomieniem "siedzą" w pamięci kontrolera do momentu, aż integracja wykona kawałek kodu, który odczyta dane z kontrolera (a to nie dzieje się samoczynnie, a jedynie wtedy gdy jest jakaś akcja do wykonania lub odczyt stanu co 5 minut). Te dane zajmują pamięć kontrolera. Gdy nikt nie wykona żadnych operacji w HA pomiędzy cyklicznie wykonywanym co 5 minut odpytywaniem stanu odbiorników to dane te mogą prowadzić do przepełnienia jakiegoś bufora w kontrolerze a ten może się zawiesić. To tylko moje spekulacje i przypuszczenia, bo nie wiem jak oprogramowany jest kontroler, ale wydaje mi się, że taka sytuacja jest możliwa. Gdyby tak było to instalacje, w których nie ma czujników oraz instalacje, w których nikt nie używa apki Exta Life, a jedynie integracji z HA (czyli dokładnie mój przypadek) nie ujawniałyby takiego problemu.
Tyle że, mimo wszystko takie same zwiechy powinny się z tego powodu objawić w integracji 1.0 i 1.1 bo sposób komunikacji jest taki sam. Jedyną różnicą jest to, że wersja 2.0 dodatkowo cyklicznie odpytuje o sparowane nadajniki. Nie bardzo chce mi się wierzyć, że ta mała różnica powoduje zwiechy, ale jeśli jest jakiś błąd w kontrolerze to faktycznie może to się tak objawić.

Tak jak mówię - to tylko moje przypuszczenia, ale dla bezpieczeństwa chcę w przyszłości zmienić sposób w jaki działa komunikacja integracji z kontrolerem na 1 połączenie, które non stop będzie nasłuchiwało danych z kontrolera tak jak aplikacja. Do tego jednak jeszcze daleka droga, bo jak na razie to mam tylko abstrakcyjną wizję tego rozwiązania w głowie, ale wiem, że w praktyce będą wyboje po drodze, aby to zaimplementować, bo zmiana jest spora i wymaga zmian w logice radzenia sobie z błędami w danych od kontrolera. Pamiętacie ile czasu trwało zanim Zamel usunął błąd nieprawidłowej zawartości zakładki w aplikacji? Powodem jest właśnie trochę zagmatwany i problematyczny w oprogramowaniu protokół komunikacji.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 07, 2020, 15:55:42 »
Instalacja od ver.2,0
Ad.1 nie
Ad.2 root
Ad.3 nie
Ad.4 czujnik temp. w nadajniku klawiszowym
Ad.5 nie
Na aplikacji kontrolera EFC-01 nikt nie pracuje. Stali użytkownicy narzekają, że co się podłączą do aplikacji (to przy tej ilości urządzeń) kręci się kółko odświeżania i to przy każdym przejściu z zakładki na zakładkę- co jest wnerwiające. Praktycznie wykonywane są tylko sceny i f.czasowe dot. zamykania rolet. Wracając do integracji może faktycznie wydłużenie czasu coś usprawni?? sprawdzę.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 07, 2020, 16:31:24 »
Instalacja od ver.2,0
Ad.1 nie
Ad.2 root
Ad.3 nie
Ad.4 czujnik temp. w nadajniku klawiszowym
Ad.5 nie
Na aplikacji kontrolera EFC-01 nikt nie pracuje. Stali użytkownicy narzekają, że co się podłączą do aplikacji (to przy tej ilości urządzeń) kręci się kółko odświeżania i to przy każdym przejściu z zakładki na zakładkę- co jest wnerwiające. Praktycznie wykonywane są tylko sceny i f.czasowe dot. zamykania rolet. Wracając do integracji może faktycznie wydłużenie czasu coś usprawni?? sprawdzę.
Dzięki za odpowiedź. Z tego co piszesz wnioskuję, że ta obecna komunikacja z kontrolerem jednak nie będzie problemem, bo notyfikacji o zmianie stanu z czujników nie ma (jeden czujnik to niewiele, choć u mnie nie ma w sumie żadnego), ani nie ma akcji od innych użytkowników, czyli w buforze nadawczym EFC-01 powinno być "pusto".

Wydłużenie czasu według mojej teorii powinno tylko pogorszyć sprawę i spowodować częstsze zawieszenia, ale jeśli możesz to przetestuj, bo to faktycznie może pomóc wykluczyć moją teorię. Tyle, że wtedy już nie będzie wiadomo gdzie leży problem (tzn wiadomo, że gdzieś w kontrolerze, ale nie wiadomo co jest przyczyną).
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 07, 2020, 21:48:07 »
To ja wtrącę swoje trzy grosze...
W kontrolerze mam najnowszy firmware, integracja 2.0 na jolce, polling co 1 minutę, też mam 2 czujniki temp w klawiszach, mam w sumie 12 urządzeń i kontroler mi się nie wiesza. Moim zdaniem problemem jest ilość urządzeń, a właściwie to że efc-01 się nie wyrabia.

Jeszcze jedno co mi przyszło do głowy i znam z autopsji - efc-01 jest dość wybredny co do współpracy z urządzeniem sieciowym do którego jest podłączony. W domu ogólnie mam całą sieć 1GB i tylko z jednym switchem bramka podejmowała współpracę, ale właśnie co jakiś czas się wieszała, dopiero jak wykopałem starszy router (przy okazji wykorzystałem go jako bramkę do urządzeń tasmota) z portami 100MB i do niego podłączyłem to efc-01 działa stabilnie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2020, 22:36:30 wysłana przez SebiCo »