Funkcje "If", "Then"

  • 3 Odpowiedzi
  • 807 Wyświetleń
Funkcje "If", "Then"
« dnia: Lutego 17, 2022, 10:40:21 »
Witam serdecznie.
Zgłaszam potrzebę rozbudowy funkcji logicznych o procedury IF, THEN.
Myślę, że poza AND i OR to jest fundament budowy funkcji logicznych w systemach typu Smart Dom.
Przykładowo IF wartość temperatury na czujniku X <= 20st THEN urządzenie Y = ON.
Funkcja wyzwalana czasowo, o konkretnej godzinie, lub wyzwalana podczas konkretnej sceny.

Odp: Funkcje "If", "Then"
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 17, 2022, 11:04:29 »
Jako użytkownicy ExtaLife zachęcamy do integracji z Home Assistant (nie mylić z Google). HA ze swoimi integracjami, automatyzacją, skryptami i możliwością łączenia z innym oprogramowaniem np NodeRed, daje niewyobrażalne możliwości.
Te forum stworzył twórca integracji z HA, a nie pracownik firmy Zamel. Zgłaszanie potrzeb, być może z uwagi na obecność przedstawicieli firmy Zamel na tym for, ma jakiś sens. Ale nasze doświadczenia (użytkowników) pozwalają stwierdzić, że szybciej poznasz i wdrożysz HA i NR, niż doczekasz się tak podstawowych funkcji logiki w ExtaLife - szkoda czasu.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Funkcje "If", "Then"
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 17, 2022, 11:10:36 »
Przymierzałem się do tego rozwiązania, ale obecnie z brak czasu odłożyłem ten projekt  ;)
Exta ma potencjał. Jednak muszą zacząć trochę rozwijać samą funkcjonalność, aby była bardziej elastyczna. Nie tylko nowe urządzenia, choć i to jest na duży plus.

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Funkcje "If", "Then"
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 18, 2022, 10:18:11 »
lukas77 ale przecież tak to działa. (if) warunek/nki spełnione (then) wynik (czyli wykonaj scenę).

czyli dla twojego przykładu
1) robisz najpierw scenę: urządzenie Y = on
2) tworzysz logikę:
- warunek: mutlisenson.czujnik_temperatury, operator "<=", wartość "20st", operator logiczny "koniec" (czyli kończysz sprawdzanie warunków)
- wynik: wskazujesz wcześniej utworzoną scenę
3) zapis
4) na liście logik dajesz suwak na "on".

Ja tak np realizuję kilka login:

1) jeżeli kontaktron okno LUB kontaktron balkon otwarty to ustaw grzejnik na 16st (rtg-01 nie pozwala na wyłączenie ogrzewania).
2) jeżeli kontaktron okno ORAZ kontaktron balkon zamknięty to ustaw grzejnik na auto
3) jeżeli czujka ruchu nie wykrywa ruchu to wyłącz światło (na czujce dodatkowo ustawione opóźnienie na 2min, zatem po 2min od opuszczenia pomieszczenia np kuchni gaśnie światło.

Szkoda jedynie że warunkiem nie może być odbiornik (bo nie raportują stanu realtime). Np wykonanie prostego warunku: "jeżeli LEDy dekoracyjne włączone to zgaś światło główne" nie jest możliwe do zrealizowania w extalife.
« Ostatnia zmiana: Lutego 18, 2022, 10:22:55 wysłana przez shibby »
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR