Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0

  • 172 Odpowiedzi
  • 16336 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 30, 2020, 11:07:07 »
Dla wszystkich, którzy mają problem z integracją 2.0 polegający na tym, że nie widać wszystkich lub niektórych odbiorników w HA uprzejmie donoszę ;) , że w końcu tego lub początkiem przyszłego tygodnia wydam kolejna betę integracji, która ten problem rozwiąże. Problemem jest timeout przy odczycie danych z kontolera, który jak się dowiedziałem może trwać nawet 30 sekund dla dużych instalacji! (nawiasem mówiąc gdybym miał uzywać apki Exta Life i czekać 30 sekund na załadowanie odbiorników w celu włączenia/wyłączenia to bym się chyba zagotował).

Nazbierało się kilka drobnych poprawek i wydałbym to może nawet i już teraz, ale zacząłem jakiś czas temu dodawać obsługę urządzeń Exta Free pośrednio przez EFC-01 i zamierzam wydać poprawki oraz tą obsługę w wersji 2.0 beta 2 w jednym kodzie.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 30, 2020, 14:28:02 »
Trochę to trwało. Poczatowalem trochę z deweloperami HA i okazało się, że to był bug w HA. Błąd istniał przez kilka wersji. U mnie był widoczny na 0.112.2 i za poradą jednego z deweloperów frontendu zrobiłem dzisiaj update do 0.113 i faktycznie teraz wszystko jest dobrze. Suwak jest widoczny i wszystko w tym obszarze jest ok. Polecam zrobić update AIS Jolka do 0.113 i problem zniknie.
Dzięki za wyjaśnienie. Bazuję na bramce AIS w wersji HA 0.112.6 jako stabilnej dla Jolki. Zespołu AIS wydaje aktualizacje na bramce, jako wersję stabilną zawsze o jedno wydanie niżej od oryginału HA, tak aby mieć czas na wyłapanie ewentualnych zgrzytów ze swoimi autorskimi rozwiązaniami. Automatyzacje rolet oparłem o sceny więc wielkiego bólu nie odczuwam, bo robi się to raz.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 30, 2020, 14:33:10 »
Dla wszystkich, którzy mają problem z integracją 2.0 polegający na tym, że nie widać wszystkich lub niektórych odbiorników w HA uprzejmie donoszę ;) , że w końcu tego lub początkiem przyszłego tygodnia wydam kolejna betę integracji, która ten problem rozwiąże. Problemem jest timeout przy odczycie danych z kontolera, który jak się dowiedziałem może trwać nawet 30 sekund dla dużych instalacji! (nawiasem mówiąc gdybym miał uzywać apki Exta Life i czekać 30 sekund na załadowanie odbiorników w celu włączenia/wyłączenia to bym się chyba zagotował).

Nazbierało się kilka drobnych poprawek i wydałbym to może nawet i już teraz, ale zacząłem jakiś czas temu dodawać obsługę urządzeń Exta Free pośrednio przez EFC-01 i zamierzam wydać poprawki oraz tą obsługę w wersji 2.0 beta 2 w jednym kodzie.
W moim przypadku, 31 urządzeń (40 encji HA) kontroler odpytuje w ok. 12-15s. Myślę, że znaczenia ma tu również zasięg pomiędzy odbiornikami a EFC.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 30, 2020, 22:10:30 »
Trochę to trwało. Poczatowalem trochę z deweloperami HA i okazało się, że to był bug w HA. Błąd istniał przez kilka wersji. U mnie był widoczny na 0.112.2 i za poradą jednego z deweloperów frontendu zrobiłem dzisiaj update do 0.113 i faktycznie teraz wszystko jest dobrze. Suwak jest widoczny i wszystko w tym obszarze jest ok. Polecam zrobić update AIS Jolka do 0.113 i problem zniknie.
Dzięki za wyjaśnienie. Bazuję na bramce AIS w wersji HA 0.112.6 jako stabilnej dla Jolki. Zespołu AIS wydaje aktualizacje na bramce, jako wersję stabilną zawsze o jedno wydanie niżej od oryginału HA, tak aby mieć czas na wyłapanie ewentualnych zgrzytów ze swoimi autorskimi rozwiązaniami. Automatyzacje rolet oparłem o sceny więc wielkiego bólu nie odczuwam, bo robi się to raz.
Ok, czyli Jolkowcy poczekają na fixa jeszcze chwilę.
Nie dawało mi to spokoju i cieszę się że udało się to wyjaśnić i że to nie jest błąd w integracji.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 30, 2020, 22:12:55 »
Dla wszystkich, którzy mają problem z integracją 2.0 polegający na tym, że nie widać wszystkich lub niektórych odbiorników w HA uprzejmie donoszę ;) , że w końcu tego lub początkiem przyszłego tygodnia wydam kolejna betę integracji, która ten problem rozwiąże. Problemem jest timeout przy odczycie danych z kontolera, który jak się dowiedziałem może trwać nawet 30 sekund dla dużych instalacji! (nawiasem mówiąc gdybym miał uzywać apki Exta Life i czekać 30 sekund na załadowanie odbiorników w celu włączenia/wyłączenia to bym się chyba zagotował).

Nazbierało się kilka drobnych poprawek i wydałbym to może nawet i już teraz, ale zacząłem jakiś czas temu dodawać obsługę urządzeń Exta Free pośrednio przez EFC-01 i zamierzam wydać poprawki oraz tą obsługę w wersji 2.0 beta 2 w jednym kodzie.
W moim przypadku, 31 urządzeń (40 encji HA) kontroler odpytuje w ok. 12-15s. Myślę, że znaczenia ma tu również zasięg pomiędzy odbiornikami a EFC.
Tak, zasięg ma tu na pewno znaczenie. U mnie przy 15 urządzeniach trwa to 1.5 sekundy. Spodziewałbym się, że przy 30 będzie to 3-4 sekundy, ale widać zasięg mocno komplikuje sprawę i niektóre urządzenia odpytywanie są kilka razy według algorytmu Zamela
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 30, 2020, 22:24:59 »
Ok, czyli Jolkowcy poczekają na fixa jeszcze chwilę.
Nie dawało mi to spokoju i cieszę się że udało się to wyjaśnić i że to nie jest błąd w integracji.
Są Jolkowcy, którzy jak tylko chcą to pracują na najnowszej wersji HA. W Ais jest to wówczas kanał beta do świadomego włączenia na "Portalu integratora". Swoją drogą kolejne fajne rozwiązanie dla użytkownika. Czyli miejsce gdzie mamy swoje kopie zapasowe konfiguracji i zarządzamy zasobami typu multimedia, dostęp, serwisy i treści. Nawet dla kilkunastu bramek.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 30, 2020, 22:27:35 »
Ok, czyli Jolkowcy poczekają na fixa jeszcze chwilę.
Nie dawało mi to spokoju i cieszę się że udało się to wyjaśnić i że to nie jest błąd w integracji.
Są Jolkowcy, którzy jak tylko chcą to pracują na najnowszej wersji HA. W Ais jest to wówczas kanał beta do świadomego włączenia na "Portalu integratora". Swoją drogą kolejne fajne rozwiązanie dla użytkownika. Czyli miejsce gdzie mamy swoje kopie zapasowe konfiguracji i zarządzamy zasobami typu multimedia, dostęp, serwisy i treści. Nawet dla kilkunastu bramek.
Jolka to system przemyślany, z prawdziwego zdarzenia i solidnie wykonany. Nie to co niektóre 😏
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 30, 2020, 22:53:55 »
Ok, czyli Jolkowcy poczekają na fixa jeszcze chwilę.
Nie dawało mi to spokoju i cieszę się że udało się to wyjaśnić i że to nie jest błąd w integracji.
Są Jolkowcy, którzy jak tylko chcą to pracują na najnowszej wersji HA. W Ais jest to wówczas kanał beta do świadomego włączenia na "Portalu integratora". Swoją drogą kolejne fajne rozwiązanie dla użytkownika. Czyli miejsce gdzie mamy swoje kopie zapasowe konfiguracji i zarządzamy zasobami typu multimedia, dostęp, serwisy i treści. Nawet dla kilkunastu bramek.
Jolka to system przemyślany, z prawdziwego zdarzenia i solidnie wykonany. Nie to co niektóre 😏
Tak, wiedza i umiejętności sprzedadzą się zawsze. Pudełka tworzone bez nich lżej przychodzi zamienić. Tylko minionego czasu nie kupisz...ech szkoda.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2020, 23:27:39 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 03, 2020, 11:43:53 »
Witajcie,
Zgodnie z obietnicą publikuję kolejną wersję integracji (2.0b2) z kilkoma poprawkami oraz wsparciem dla klocków Exta Free:

CHANGELOG:
Nowości:
Dodałem dzięki koledze @rampler wsparcie dla klocków Exta Free obsługiwanych przez kontroler EFC-01. Są to: ROP-01, ROP-02, ROM-01, ROM-10, ROP-05, ROP-06, ROP-07, ROB-01, SRP-02, RDP-01, RDP-02, RDP-11, SRP-03.
Elementy te z racji jednokierunkowej transmisji reprezentowane są w GUI HA przez 2 przyciski do włączania i wyłączania osobno i działają w oparciu o stan tzw assumed state czyli założoną wartość stanu elementu. Po włączeniu w GUI stan zmienia się zawsze na włączony a po wyłączeniu na wyłączony. Kontroler nie jest w stanie sprawdzić prawdziwego stanu elementu.
UWAGA: Kontroler oferuje sterowanie jedynie na zasadzie włącz/wyłącz nawet dla ściemniacza RDP-11 mimo, że w aplikacji da się wybierać kolor, to aplikacja i tak wysyła jedynie komendy załączania i wyłączania. Tak samo robi integracja HA.

Poprawki:
* naprawiony błąd podczas usuwania integracji z HA
* timeout odczytu stanu odbiorników przywrócony na 15 sekund (w wersji 1.1. tak było, a potem wersja 2.0b1 "zepsuła" to znowu na 5 sekund). To naprawi niektórym problem z brakującymi w HA odbiornikami. Dla tych, u których odczyt stanu odbiorników trwa jeszcze dłużej polecam manualną zmianę w pliku źródłowym, ale przede wszystkim próbę poprawienia zasięgu odbiorników gdyż prawie na pewno jest z tym problem. Odczyt nie powinien trwać aż tak długo.
* poprawki dla czujników zalania, ruchu i kontaktronu. Stany były niepoprawnie raportowane do HA
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 03, 2020, 17:53:29 »
Na tej wersji mam problem z odświeżaniem temperatury z głowic termostatycznych (prawdopodobnie na poprzedniej wersji też tak było tylko miałem uśpione głowice i dopiero teraz testowo je włączyłem).
Wygląda to tak, po restarcie serwera temperatura z głowic odczytywana jest poprawnie w HA i później już się nie aktualizuje, cały czas pokazuje tą odczytaną przy starcie. Co ciekawe w drugą stronę to działa, tzn. jeśli z poziomu HA zmienię temperaturę zadaną to po synchronizacji temp. zostanie poprawnie ustawiona w głowicy.
Czy ktoś jeszcze mógłby to potwierdzić? Dodam tylko, że testy robiłem na "Jolce", ale to nie powinno mieć znaczenia, zrobiłem nawet pełen reset i zainstalowałem tylko ExtaLife żeby wykluczyć jakiś błąd, ale niestety efekt ten sam.
może jest problem z samym komponentem climate bo wyświetla tak jak w załączniku "Wilgotność docelowa"  :o

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 03, 2020, 22:27:13 »
Jeszcze jedna uwaga - po zmianie temperatury z poziomu aplikacji androidowej, HA nie potrafi określić/oczytać w jakim trybie jest głowica, automat czy manual.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 04, 2020, 09:58:04 »
Jeszcze jedna uwaga - po zmianie temperatury z poziomu aplikacji androidowej, HA nie potrafi określić/oczytać w jakim trybie jest głowica, automat czy manual.
A czy na wersji 1.1 integracji także tak było? O kilku drobnostkach wprowadzonych w wersji 1.1 zapomniałem w wersji 2.0 to prawda (powód: bazą była wersja 1.0, a nie 1.1, którą opracowywałem równolegle), ale zakładam, że kod w 1.0 jest taki sam dla rolet jak w 2.0, no może z wyjątkiem wprowadzenia możliwości odwróconego sterowania za pomocą opcji.

Bez loga nic tutaj nie pomogę. Ustaw log na debug dla integracji i wrzuć proszę do wątku. Głowic nie posiadam, więc jedynym sposobem, aby dojść do tego co nie działa jest analiza loga.

A jeszcze jedno: której wersji softu kontrolera używasz? 1.6.6?

PS. Kolego @shibby czy u ciebie podobne problemy? Pamiętam, że masz głowice, bo dzięki Tobie zostały one dodane do integracji w zeszłym roku.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 04, 2020, 12:48:33 »
W wersji 1.1 było ok, w kontrolerze nam wersję 1.6.6. Dokładnie nie wiem kiedy przestało to działać bo po sezonie grzewczym ustawiłem głowice w stan uśpienia i były niedostępne, teraz postanowiłem sprawdzić i taki efekt...

W załączniku log z komunikacji z bramką

 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2020, 15:01:11 wysłana przez SebiCo »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpień 04, 2020, 14:36:22 »
W wersji 1.1 było ok, w kontrolerze nam wersję 1.6.6. Dokładnie nie wiem kiedy przestało to działać bo po sezonie grzewczym ustawiłem głowice w stan uśpienia i były niedostępne, teraz postanowiłem sprawdzić i taki efekt...

W załączniku log z komunikacji z bramką
Dzięki, ale w tym fragmencie nie widać dlaczego nie działa. Jest zbyt krótki. Jeśli problemem jest drugi i kolejne odczyty temperatury po starcie, to potrzebuję pełny log od startu z pierwszym odczytem z kontrolera a potem co najmniej jeden kolejny. Czyli log z conajmniej 5 minut działania po starcie.

Sprawdziłem kod wersji 2.0 vs 1.1 i w kodzie, który interpretuje dane z kontrolera nie ma żadnej różnicy, więc podejrzewam, że to raczej sprawka nowego softu 1.6.6.
Dodatkowo jeśli kontrola z aplikacji Exta Life powoduje to, że HA potem nie potrafi określić trybu, to jestem prawie pewny, że Zamel zmienił nieco protokół komunikacji i notyfikacje stanu mają teraz inne pola lub format. Zrobili coś takiego dla nowych czujników, więc całkiem możliwe, że teraz zmodyfikowali to dla głowic.

Tak więc przy następnej okazji przechwyć proszę loga od startu i wrzuć (wytnij hasło).

PS. Wcześniej pisałem o cover, ale chodziło mi oczywiście o głowice :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 04, 2020, 15:02:20 »
ok, log ze startu + jeszcze trochę...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2020, 15:00:54 wysłana przez SebiCo »